Lietuvos darbo biržos (LDB) rodikliai, rodos, neturėtų stebinti. Rugpjūtį įdarbinta 17 tūkst. žmonių, o naujų bedarbių atsirado 17,8 tūkst. Lyg ir turėtų būti aišku, kad bedarbių daugėja. Bet stebuklas - pasirodo, bedarbių per mėnesį sumažėjo net 11 tūkstančių! T. y. nuo 330,6 iki 319,8 tūkst.
Padidėjo, bet sumažėjo
Vis dėlto specialistai akcentuoja, kad nedarbo „mažėjimo" priežastys - nuo liepos 28 dienos socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko įsakymu užkurta pirtis.
Žmogus iš LDB išregistruojamas iškart ir neturi teisės pretenduoti į pašalpą pusmetį, jei atsisako bet kokio siūlomo darbo, neatvyksta į LDB nustatytu laiku, nutraukia profesinį mokymą, kelis kartus neatsiliepia į skambučius ir t. t. Darbingi per prievartą tapo ir realiai nedirbantys žmonės, registravę mažytes žemės ūkio ir kaimo valdas Žemės ūkio ir kaimo verslo registre arba deklaravę pasėlius, taip tikėdamiesi gauti bent kelis šimtus litų ES paramos žemės ūkio technikos samdymo išlaidoms padengti.
Darbo nemato
Kaunietis Rolandas jau kone pusę metų mina darbo biržos slenkstį. Jis - patyręs tolimųjų reisų vairuotojas, turįs teisę vežioti ir pavojingus krovinius, išmaišęs ir Rusiją, ir Vakarų Europą.
„Vienąsyk gavau iš biržos darbdavio telefoną, pasiskambinau, nuvažiavau į Vilnių, bet tik išsityčiojo iš manęs, - prisiminė jis. - Paprašė rekomendacijos iš ankstesnės darbovietės, kuri seniai bankrutavusi. Mokesčiai, policija neranda savininko - aš mat surasiu. Neturi rekomendacijos, sakė, nereik ir tavęs."
Pedagogės išsilavinimą įgijusi Rasa tik atsainiai šyptelėjo išgirdusi klausimą, ar pastaruoju metu jaučianti darbo pasiūlymų pagausėjimą. “Nieko panašaus, - tarstelėjo ji. - Aš asmeniškai jokio pasiūlymo kol kas nesulaukiau. Neatrodo, kad šalyje staiga iš niekur nieko būtų ėmę daugėti darbo vietų."
Spiriami lauk
Kaunietė Asta turi barmenės-padavėjos specialybę, dirbusi ir kasininke, bet Darbo birža jai tepasiūlė įsidarbinti valytoja. Atlyginimas - minimalus, darbo laikas - neribotas. Net ir aukštąjį išsilavinimą turintiems jos pažįstamiems pasiūlytas tik nekvalifikuotas pagalbinis darbas.
Pasak Astos, už menkiausią biurokratinių reikalavimų neįvykdymą ar atsisakymą dirbti juodą darbą bedarbiai negailestingai braukiami iš sąrašų. Darbo birža, anot jos, nepagrįstai prisiima laurus dėl mažėjančios bedarbių armijos.
Bedarbius užkasė
LDB atstovė ryšiams su visuomene Birutė Balynienė, paklausta, kaip paaiškinti 11 tūkst. bedarbių dingimą, žodžių nesirinko. „Pakasėm", - paprastai paaiškino B.Balynienė. Ji tikino, kad pradėtos taikyti sankcijos ir griežti reikalavimai bedarbiams - niekuo dėti.
„Darbdaviai registruoja daugiau darbo vietų, jaučiame ekonominį atsigavimą. Ir patys žmonės pradėjo labiau griebtis darbų", - teigė atstovė.
Ji sutiko, kad darbo netekę žmonės, mokėdami mokesčius, buvo apdrausti nuo nedarbo, tad pašalpos yra jų užsitarnautas dalykas.
„Bet dabar niekas nenori būti išlaikytiniai, kaip Andrius Kubilius aiškino. O čia yra gyvas organizmas, nėra taip, kad skaitiklis skaičiuoja - išėjo bedarbis, atėjo bedarbis. Vieni gavo kursus, persikvalifikuoja, kiti pagal subsidijas įdarbinami, jaunimas aktyviai eina į darbo įgūdžių įgijimo programas - tai jie ir išsiskirsto. O kai žmogus laikinai užimtas, jam bedarbio statusas sustabdomas", - aiškino B.Balynienė.
Mečislovas ZASČIURINSKAS - Seimo Socialinių reikalų komiteto narys:
Komitete nusprendėme vėl kviestis Darbo biržos atstovus, kad jie paaiškintų, ką jie iš tiesų daro. Tokių akcijų jau ne pirma - dar anksčiau duota komanda suskaičiuoti mamytes, pretenduojančias į didesnes pašalpas. Suskaičiavo tūkstantį, tada išvystė visą teisinę akciją, nukreiptą prieš mamytes. Tas pats dėl nedarbo - užuot užsiėmusios jo mažinimo klausimais, pakeitusios požiūrį į verslą, kuris kuria darbo vietas, ministerija ir Vyriausybė ėmėsi žmonių gąsdinimo, revizavimo, visus resursus nukreipė į “ne visai bedarbių" paiešką. Tačiau šiuo metu ne tai turėtų būti kryptis.
Negaliu paaiškinti, kur iš tiesų dingo tie bedarbiai. Bet kad valdantieji stengiasi mažinti bedarbių skaičių tik formaliai - akivaizdu. Visi tie veiksmai nukreipti į vieną pusę - kad žmonės išvažiuotų iš Lietuvos. Žmonės ir psichologiškai veikiami. O ką reiškia premjero žodis “išlaikytiniai"? Žmonės sąžiningai moka mokesčius, tai reiškia, kad draudžiasi nuo nedarbo. Tad vadinti juos išlaikytiniais - nesuprantama, juk jie ne savo noru tampa bedarbiais. Valstybė sudarė tokias sąlygas. Aišku, nedarbas sumažės tikrai - jau dabar sunku gauti lėktuvo bilietą į Angliją ar Airiją. Aktyviausi žmonės varomi iš Lietuvos. Taip, skaičiai, statistika gerės. Iki rinkimų