• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių darbo biržoje šiuo metu yra registruoti 528 pedagoginį išsilavinimą turintys žmonės iš Šiaulių miesto ir rajono. Daugiausiai — 120 — pradinio ugdymo mokytojų. Privačios pradinės mokyklos įkūrėja ir direktorė Jūratė Šarkuvienė įsitikinusi, kad bedarbiams pedagogams yra perspektyva — kurti privačias mokyklas.

REKLAMA
REKLAMA

Pedagogų nedarbas auga

Šiaulių darbo biržoje darbo ieško 53 dailės mokytojai, 27 socialiniai pedagogai, 26 kūno kultūros mokytojai, 34 muzikos mokytojai. Per 20 žmonių ieško anglų kalbos mokytojo darbo.

REKLAMA

Šiaulių darbo biržos direktorės pavaduotojos Jolantos Mikšionytės teigimu, pernai tuo pat metu Šiaulių darbo biržoje buvo registruoti 410 pedagoginį išsilavinimą turinčių žmonių. Per metus bedarbių pedagogų padaugėjo daugiau, nei šimtu.

„Per 8 šių metų mėnesius Šiaulių darbo biržoje buvo užregistruotos tik 39 laisvos darbo vietos pedagogams“, — suskaičiavo pavaduotoja J. Mikšionytė.

REKLAMA
REKLAMA

Prasmė ir perspektyvos

Privačios pradinės mokyklos įkūrėja ir direktorė Jūratė Šarkuvienė įsitikinusi, kad bedarbiams pedagogams yra perspektyva — kurti privačias mokyklas. Privati pradinė mokykla „Smalsieji pabiručiai“ Šiauliuose gyvuoja jau devintus mokslo metus. Mokyklos įkūrėja, savininkė ir direktorė J. Šarkuvienė tikina, kad per tiek metų nė karto joks mokytojas nepaklausė jos patarimo, kaip įkurti privačią mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gal mokytojai nemato prasmės, gal Šiauliuose nereikia privačių mokyklų, nes jos neišsilaikytų: tėvai neturi pinigų, mieste mažėja vaikų? Šiemet beveik dešimt metų gyvavusi privati mokykla „Šėltinio mokymo centras“ pristabdė veiklą. Pernai mieste uždaryta viena valstybinė mokykla: dviejų mokyklų vaikai jau sutilpo vienoje mokykloje.

REKLAMA

„Privačių mokyklų steigimosi prasmę Šiauliuose matau ir visai nesvarbu, kiek besitęstų ekonominis nuosmukis, kiek beaugtų nedarbas. Visada bus dalis žmonių, kurie nori ir gali vaiką leisti į privačią mokyklą“, — įsitikinusi J. Šarkuvienė.

Privačios mokyklos įkūrėja lenkė pirštus skaičiuodama privačios mokyklos privalumus.

Tėvams aktualu, kad vaikas saugioje aplinkoje būtų užimtas visą dieną, ir nereikėtų nutraukti darbo ar ieškoti su kuo palikti vaiką. Privačios mokyklos darbo laikas nuo 8.30 iki 17.30 valandos. Toje pačioje mokykloje vyksta ir vaiko mokymas, ir neformalus ugdymas, pamokų ruoša prižiūrint mokytojui.

REKLAMA

„Tėvams ne tas pats, kiek klasėje yra vaikų: juk yra skirtumas, kai mokytojas dirba su 30 ar su 10 vaikų. Svarbu, kiek individualiai laiko mokytojas skiria būtent jo vaikui. Svarbu tėvams ir saugi, jauki, netriukšminga aplinka“, — vardijo J. Šarkuvienė.

Privačios mokyklos steigėjos teigimu, Šiauliuose turi steigtis daugiau privačių mokyklų: „Jos turi būti alternatyva biurokratinių barjerų prikūrusiai švietimo sistemai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidutinio storio piniginė

J. Šarkuvienė tikina, kad „Smalsiųjų pabiručių“ mokyklą lanko vidutines pajamas gaunančių šeimų vaikai.

Mokestis per mėnesį — 430 litų be maitinimo.

Per dieną vienam vaikui maitinimas „Smalsiųjų pabiručių“ mokykloje šiuo metu kainuoja 7,5 lito. Vaikai maitinami 3 kartus per dieną.

REKLAMA

„Tėvai patys pasirenka pagal valgiaraštį, ką valgys jų vaikas“, — sakė direktorė.

„Smalsiuosius pabiručius“ su darželinukų grupe lanko beveik 50 Šiaulių miesto vaikų — nuo darželio grupės iki ketvirtos klasės. Su vaikais dirba 10 mokytojų: 6 pradinio ugdymo specialistai, tikybos ir anglų kalbos mokytojai.

REKLAMA

Privati mokykla gauna mokinio krepšelį. „Kalbama, kad valstybė privačioms mokykloms gali skirti ir “aplinkos“ (šildymui, teritorijos tvarkymui ir panašiai) pinigus. Bet yra tam prieštaraujančių, nes tai privačias mokyklas suvienodintų su valstybinėmis mokyklomis“, — sakė J. Šarkuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokytojai privačioje Šiaulių mokykloje uždirba vidutiniškai iki 2000 litų.

„Biudžetinėse mokyklose mokytojai uždirba daugiau, todėl mokytoją, norintį dirbti privačioje mokykloje, sunkoka surasti. Atlyginimas nedidelis, darbo diena ilga, didesni tėvų reikalavimai mokytojui. Tačiau yra ir pliusų — nepopierinis, be intrigų, be povandeninių srovių komandinis darbas. Mažiau į mokytojų darbą kišasi valdininkai.

REKLAMA

Kai pernai metų pabaigoje Šiaulių mokytojai verkė dėl neišmokėtų atlyginimų, mūsų mokytojams maždaug 5 procentais buvo kilstelėti atlyginimai„, — sako privačios mokyklos direktorė.

Privati mokykla įsikūrusi biudžetinio darželio patalpose pagal panaudos sutartį su miesto Savivaldybe.

REKLAMA

Šiauliai turi galimybių

Lietuvos nevalstybinių bendrojo lavinimo mokyklų asociacijos prezidentė, privačios „Saulės“ gimnazijos Vilniuje įkūrėja ir direktorė Irena Baranauskienė “nenurašo“ Šiaulių: “Taip, Vilnius didesnis miestas, čia didesnė turtingų žmonių koncentracija. Bet Šiauliai turi visas galimybes steigti privačias mokyklas. Jos pasiteisina ir yra gera alternatyva valstybinėms mokykloms“.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje tėvai už savo vaiko mokymąsi privačioje mokykloje sutinka per mėnesį mokėti nuo maždaug 500 iki kelių tūkstančių litų. „Kaina priklauso nuo to, kokių paslaugų privačioje mokykloje norima: ar vaikas bus mokykloje visą dieną, kokius būrelius lankys, kiek kartų maitinsis“, — sakė I. Baranauskienė.

Jos teigimu, tėvai jaučia ekonominį nuosmukį, mokyklos — taip pat.

„Bet privačios mokyklos visada gyveno nepasiturinčiai ir mums tas ekonominis nuosmukis jokia ne naujiena. Per visus 16 metų mano įkurta privati mokykla gyvena vienodai sunkiai, bet gyvena. Į kai kurias klases ne visus norinčius galime priimti, prie kai kurių klasių stovi eilės“, — sakė I. Baranauskienė.

KOMENTARAS

Iniciatyva ar Darbo birža?

Vaidas BACYS, švietimo ir mokslo viceministras, dirbęs Šiaulių Didždvario gimnazijos direktoriumi ir tapęs vienu iš steigėjų kuriant pirmąją privačią pradinę mokyklą Šiauliuose. Pradėjęs dirbti ministerijoje, privačios mokyklos steigėjo teisių turėjo atsisakyti:

— Vilniuje yra 15 privačių mokyklų, Šiauliuose — viena. Mes turime labai rimtai galvoti apie regioninę politiką. Vilniaus mokyklose, nei privačiose, nei valstybinėse — nesumažėjo vaikų. O kaimiškose vietovėse ir atokesniuose nuo Vilniaus miestuose vaikų mažėja masiškai. Tokie skirtumai valstybei yra labai pavojingi ir Lietuva netolimoje ateityje turės labai daug problemų.

REKLAMA

Šiauliuose jau dabar keturios valstybinės pagrindinės mokyklos beturi po vieną pirmokų klasę. Kas bus po ketverių, aštuonerių metų, jeigu turėsime tik po vieną pirmokų klasę?

Dėl privačių mokyklų esu įsitikinęs, kad būtinai pats mokyklos steigėjas, savininkas turi dirbti toje mokykloje — tik tada mokykla išsilaikys. Juk gera kepykla yra ta, kurioje pats kepėjas kepa duoną ir parduoda ją pirkėjams.

Aš neatmetu galimybės, kad joje pats nedirbsiu, kai baigsiu darbą ministerijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų