Darbo netekę žmonės turės rinktis, kurią išmoką jie nori gauti - bedarbio pašalpą ar paramą mokymuisi, teigia premjeras Andrius Kubilius.
"Racionalizuojame sistemą ir tuo būdu sprendžiame kelias problemas, siekiame žymiai racionaliau lėšas naudoti. Siekiame, kad žmogus, kuris dėl šiandieninių aplinkybių tampa bedarbiu, vienu metu negalėtų pasinaudoti keliomis išmokomis, ar tai būtų darbdavio išmokos, ar socialinės pašalpos, ar stipendijos įgyti naujų darbo įgūdžių", - pirmadienį žurnalistams sakė A.Kubilius.
"Tapęs bedarbiu, žmogus gali vienokią ar kitokią paramą gauti praktiškai iki dvejų metų, bet tai reiškia, kad vienu metu jis galėtų gauti tik vieną išmoką", - sakė A.Kubilius.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys teigė, jog norima pratęsti laikotarpį, kai remiamas darbo netekęs žmogus. Netekus darbo, bedarbio pašalpą siūloma po tiek mėnesių, kokio dydžio išeitinė išmoką darbuotojas gavo.
"Siūlome pradėti mokėti tada, kai baigiasi išeitinė pašalpa. Jeigu dviejų mėnesių (išmoką - BNS) jums sumokėjo, tai bedarbio pašalpa būtų mokama po dviejų mėnesių. Mes norime ištęsti laikotarpį, nes turime visi suprasti, kad krizės laikotarpis nebus trumpalaikis, ir mes suinteresuoti, kad žmogus būtų remiamas kuo ilgiau", - kalbėjo R.Dagys.
Pasak ministro, siūlomais pakeitimais norima efektyviau panaudoti turimas lėšas.
"Esamas lėšas norime sutvarkyti taip, kad būtų galima pasiekti daugiau tikslų, nei galima dabar padaryti. Mes matome, kad tos lėšos - išeitinės, bedarbio, stipendija kvalifikacijai kelti - supuola į vieną laikotarpį, žmogus gauna daug pinigų, ir po 6-7 mėnesių iš rūpybos sistemos išnyksta. Tai nėra gerai, todėl mes siūlome šitų dalykų nedubliuoti, o juos racionaliai išdėstyti, kad būtų viena išmoka", - sakė R.Dagys.
Pasak jo, paramos teikimą bedarbiui, ministerijos vertinimais, būtų galima prailginti 9 mėnesiais.
"Nedubliavimas tų išmokų kaip tik skatina žmogų dirbti. Dabar minimali alga siekia 800 litų, o kai tu gauni žymiai didesnes, tas skatinimo akcentas prapuola", - kalbėjo R.Dagys.
Ministro teigimu, tokiems siūlymams yra pritarusi ir Trišalė taryba.
Tuo metu regionuose, kuriuose nedarbo lygis 1,5 karto viršija šalies lygį, pasak R.Dagio, nedarbo pašalpų mokėjimą siūloma pratęsti dviem mėnesiais.
"Mes taip pat manome, kad žymiai didesnę lėšų dalį turėtume skirti verslui, kuris dar nebankrutavo. Svarstome galimybes subsidijuoti įmones per viešuosius darbus, stengiantis išlaikyti darbo vietas. Per tas aktyvias priemones, mes manome, būtų galima suteikti 100 tūkst. dirbančiųjų beveik vieną mėnesį dirbti, kurios dar nebankrutavo, turi laikinų sunkumų", - kalbėjo ministras.
Pasak premjero A.Kubiliaus, bus galvojama, ir kaip efektyviau panaudoti darbą praradusių žmonių mokymams skirtas lėšas.
Vyriausybė pasitarime pirmadienį svarstė Užimtumo rėmimo, Nedarbo socialinio draudimo, Valstybinio socialinio draudimo ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymų pataisas.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.