• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šmaikščią ir itin patrauklią programą “Gaidos” publikai pateikė “Orkest de Volharding” iš Olandijos (dirigentas Jurjenas Hempelas), koncertavęs sekmadienio (10.12)0 vakarą Nacionalinėje filharmonijoje. Žinoma, tai nebuvo moderniosios, apskritai klasikinės muzikos puristams skirta programa.

REKLAMA
REKLAMA

Ansamblio atliekama muzika atstovauja pastaruoju metu itin paplitusiai “mišraus žanro” krypčiai, kai į nedalomą visumą susilieja naujosios muzikos, džiazo ir popmuzikos bruožai. Įdomu, kad šią “aktualią” krytį propaguojantis “Orkest de Volharding” susibūrė dar 1972 metais, kai Louisas Andriessenas, vienas žymiausių nūdienos kompozitorių, ieškojo atlikėjų savo kūriniui “De Volharding”. Beje, kolektyvo bendraįkūrėjas - olandų džiazo žvaigždė, avangardistas ir šmaikštuolis Willemas Breukeris.

REKLAMA

Tai buvo ne vien koncertas, antroje “Orkest de Volharding” pasirodymo dalyje buvo rodomi filmukai, “gyvai” įgarsinami olandų kompozitorių Michielio van Dijko (g. 1962) bei minėto Louiso Andriesseno (g. 1939) muzika. Van Dijko ir animaciją kūrusio Sjengo Schuppo (g. 1963; beje, abu yra “Orkest de Volharding” nariai) kompozicija “Loops/Den Pijp/Beat” (2002), kurią Vilniuje papildė ir ketvirtoji dalis (įvyko pasaulinė premjera!), įsiminė autoironija ir, sakyčiau, kultūrine autorefleksija. Netikėti, šmaikštūs, kartais gan drastiški sugretinimai nedviprasmiškai atskleidė autorių požiūrį į “civilizuotą” žmogų, kuris savo produktais ar veikla pats save naikina (rūko kaip garvežys, apsišlapina iki ausų ir pan.). Civilizacijos nevaldomumo, kaip paleistos ir nesustabdomos mašinos, idėja persmelkia ir Andriesseno garso ir vaizdo projektą “On Jimmy Yancey” (“Apie Jimmy Yancey”, 1972 m., versija su vaizdu 2003 m.), nors čia daug šviesesnė pabaiga skatina į visumą pažvelgti primerkus akį. Kūrinys skirtas 3 dešimtmečio bugivugio pianistui, todėl muzikoje nuolat skamba bugivugio ritmas, ir nors teigiama, kad šio stiliaus frazės čia naudojamos itin nedžiaziškai, tarsi atsiribojant nuo kilmės, skambesys turėjo gero bugivuginio “draivo”. Muziką iliustravo žavūs vaizdiniu naivumu ir įdomūs užfiksuota autentika retro kadrai. Beje, kyla paralelių su visai neseniai Vilniuje viešėjusio “The Cinematic Orchestra” pasirodymu, juolab kad matai ne tik vaizdinius bendrumus (kad ir retro kino eksploatavimas), bet ir muzikavimo stilius abiem atvejais yra “mišrus”, į visumą susijungia ir džiazas, ir popmuzika, ir naujoji muzika.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pirmoje koncerto dalyje skambėjusių keturių kūrinių - amerikietės Julios Wolfe (g. 1958), brito Gordono McPhersono (g. 1965), olando Martijno Paddingo (g. 1956) ir lietuvės Zitos Bružaitės (g. 1966) - žinoma, įdomiausia buvo išgirsti pastarąjį. Bružaitė kūrinyje “Fading Dance” (2003) išnaudojo olandų ansamblio džiazinę sudėtį (fleita ir fleita piccolo, valtorna, trys saksofonai, du trimitai, du trombonai, bosinis trombonas, fortepijonas, kontrabosas ir bosinė gitara), sukurdama primenantį filmų muziką skambesį, šiek tiek idilišką, saldoką, labai gražų. Vis dėlto tai buvo muzikoje kuriančios teatrą kompozitorės gudrybė: mes, klausytojai, turėjome būti užliūliuoti tam, kad kūrinio finale dirigentui numetus partitūrą ant fortepijono stygų (didelis Bum!) pašoktume iš savo malonaus estetinio snaudulio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienio, spalio 13 d.,vakarą “Gaida” kviečia į “KammarensembleN” iš Švedijos koncertą Nacionalinėje filharmonijoje. Koncerte greta švedų Klaso Torstenssono ir Ivo Nilssono kūrinių skambės vieno iš žymiausių prancūzų spektralistinės muzikos atstovų Gerard’o Grisey bei kviestinio festivalio kompozitoriaus Lucos Francesconio opusai. Koncerto akcentas - naujausio Šarūno Nako kūrinio “Drang nach Westen. Naujasis pamokslas barbarams”, dedikuoto “KammarensembleN” virtuozams, premjera.

REKLAMA

Klausimas šiuolaikinės muzikos mėgėjams:

Pirmadienio (10.13) "Gaidos" koncerte “KammarensembleN” atliks naują Šarūno Nako kūrinį “Drang nach Westen. Naujasis pamokslas barbarams”. Atsakykite, kuris iš šių išvardytų kūrinių taip pat yra sukurtas Š. Nako:

“Greitkelis”“Iš kurgi tai žinot galėčiau aš?…”“Kvailių laivas”

Atsakymą siųskite į Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centrą el. paštu [email protected] ir laimėkite bilietus į "Gaidos" festivalio koncertus arba ką tik išleistą dvigubą CD "Zoom 2 - contemporary music from Lithuania".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų