Asta Kažukauskienė, LRT televizijos naujienų tarnyba
Paaiškėjus, kad apie pusė į lopšelius-darželius užsirašiusių vaikų jų nelanko be pateisinamų priežasčių, Klaipėdos valdžia žada griežtinti tvarką – tėvus ketinama drausminti abonentiniais mokesčiais, naikinti lengvatas ir kitaip griežtinti darželio lankymo tvarką.
Šį rugsėjį į uostamiesčio lopšelius-darželius atėjo rekordiškai daug vaikų – 8500 – daugiausiai per pastarajį 20-metį. Tačiau dar apie 700 vaikų vietų ikimokyklinėse įstaigose nebeliko.
Išanalizavus darželių lankomumą, paaiškėjo, kad apie pusė užsirašiusių vaikų darželių beveik nelanko ir nepateisina kodėl. O pagal galiojančią tvarką, už nelankytas dienas tėvams ir mokėti nereikia.
„Tai, vadinasi, jeigu pusę laiko vaikai nelanko darželio be priežasties, tėveliai galbūt gali kitaip užtikrinti jų priežiūrą. Kitas klausimas yra tai, kad mes prarandame tam tikrą dalį lėšų – per 3,5 mln. lėšų nesurenkame dėl to, kad vaikai nelanko darželio“, – sako Klaipėdos savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.
Nesurenkant lėšų, jų nuolat trūksta virėjų algoms, todėl valdininkai siūlo, kad maisto gamybai skirta tėvų mokesčio dalis nebepriklausytų nuo lankytų dienų skaičiaus. Be to, galimų nelankyti be pateisinamos priežasties dienų skaičių mažinti nuo 10 iki vos 4. Viršijus šią ribą, vaiką įstaiga galėtų vienašališkai šalinti iš darželio.
„Tai nebus lengva padaryti, nes yra labai įvairių situacijų. Nežinau, koks būtų optimalus tas dienų skaičius – 4 ar 10. Keturios iš tikrųjų yra labai nedaug, tačiau įstaigai rūpesčių sumažėtų ta prasme, kad tada tėvai gal būtų drausmingesni“, – teigia Klaipėdos lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Virginija Letukienė.
Vyriausybei panaikinus mokesčių lengvatas už darželius, Klaipėdos politikams bus siūloma jas palikti tik studentų ir netikėtai į itin sunkią materialinę padėtį patekusioms šeimoms. Tokios turėtų mokėti pusę sumos, o visiškai nuo mokesčio būtų atleidžiamos tik socialiai remtinos šeimos. Anksčiau lengvatomis galėjo naudotis ir vaikus auginantys vienišiai, kariškių, daugiavaikės šeimos.
„Tai ir buvo nelabai socialiai teisinga – turi atsispindėti, kokios yra pajamos šeimoje, o ne nuo jos socialinio statuso. Jeigu daugiavaikė šeima, tai nebūtinai ta, kurioje tėvai neuždirba lėšų", – tvirtina Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė.
Jei šiems siūlymams pritars uostamsiečio politikai, jie įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.