Oksana LAURUTYTĖ
Pusantro mėnesio Floridos (JAV) Tampos konservatorijoje šiaulietis iliuzionistas ir renginių vedėjas Gintautas Gustas krimto aktorinio meistriškumo prieš kamerą studijas. Itin įtemptai mokęsis bei atlikęs praktiką vyras sako tikintis, kad net mažas žingsnelis tobulėjant – jau ėjimas į priekį. „Jei sulauksiu prodiuserių pasiūlymo filmuotis – vyksiu iškart. Kuo labiau esi matomas Amerikoje, tuo sėkmingiau klostysis tavo karjera“, – sako jis.
Amžinas klajūnas
Septyniomis kalbomis kalbantis renginių vedėjas, iliuzionistas, buvęs Šiaulių universiteto vokiečių kalbos dėstytojas, kelionių vadovas ir viešųjų ryšių specialistas Gintas Gustas, atrodo, yra amžinas klajūnas. Rytoj išskrenda į Paryžių, kur laive 500 žmonių ves renginį, o praėjusią savaitę grįžo iš Amerikos, kur, žinoma, teko ir iliuzijos triukų rodyti, o svarbiausia – mokytis, kaip profesionaliai vaidinti prieš kino kamerą.
Nuolat kviečiamas vesti renginių Latvijoje, Rusijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje, Gintas sako seniai svajojęs pasimokyti aktorystės paslapčių. Juk kai stovi priešais publiką – jau esi aktorius, tačiau profesionalūs patarimai, kaip kvėpuoti, judėti, valdyti auditoriją, visados praverstų.
Apsisprendęs, kad atėjo laikas pasimokyti, Gintas išvyko į Floridą. „Daug kur gali mokytis aktorystės, tačiau aš norėjau ne eilinę studiją lankyti, bet rimtus mokslus rimtoje aukštojoje mokykloje krimsti. Pasirinkau Tampos mieste esančią konservatoriją, nes joje itin intensyviai ir profesionaliai mokoma būtent vaidybos prieš kamerą“, – sako vyras.
Apsistojęs pas gimines, kurių Amerikoje gyvena ne viena šeima, Gintas rimtai kibo į studijas. Jis labai džiaugiasi, kad jo mokytoja tapo buvęs modelis, garsi Holivudo aktorė Eugenie Bondurant. Šiaulietis jai atvežė dovanų – simbolinę pasagą, lietuvišką knygą, tad su mokytoja užsimezgė šilti draugiški santykiai. Gintas sako sulaukęs pasiūlymo tęsti studijas tiek, kiek jam reikia, todėl apie tai dar pagalvos. Sustojai – esi žlugęs
Studijų būta itin sudėtingų. Studentai, gavę didžiulius segtuvus su tekstų ištraukomis, kurias reikėsią suvaidinti, turėjo daug mokytis atmintinai. Gintui anglų kalba juk nėra gimtoji, tad jis turėjęs ir labai aiškiai suvokti, ką reiškia vienas ar kitas posakis. „Man dvigubai sunkiau buvo nei anglakalbiams. Sėdėdamas bibliotekoje studijuodavau tekstus. Buvo užduočių, kai vos metus žvilgsnį į tekstą tekdavo vaidinti prieš kamerą. Labai gerai išmokau, kad jei sutrikai, pamiršai tekstą – niekada nesustok. Sustojai – esi žlugęs“, – šypsosi jis.
Nors ir teko atlaikyti didžiulę įtampą, Gintas sako esantis labai patenkintas studijomis. Susipažino su įžymiais aktoriais, prodiuseriais ir net nusifilmavo beisbolo klubo reklamoje.
Pasak Ginto, beisbolas Amerikoje – pirmoje vietoje, krepšinis – tik ketvirtoje. Jam teko vaidinti šėliojantį beisbolo sirgalių. „Iš dviejų tūkstančių aktorių atrinko 70. Aš – vienintelis iš Lietuvos ir tai didelė sėkmė. Užmezgi kontaktus, tavo veidas ir gyvenimo aprašymas įtrauktas į aktorių sąrašus. Pažintys Amerikoje – didžiulis dalykas. Be pažįstamų, ryšių ir pinigų esi niekas. Daugybė aktorių eina į atrankas, stengiasi bent plakatą palaikyti reklamoje. Jei tave parodė per televiziją, jei tave mato Amerika, tave mato visas pasaulis“, – sako jis. Ko nenori, to geriau nedaryti
Gintas Amerikoje galėjo rinktis, kur mokytis aktorinio meistriškumo – Niujorke, Los Andžele arba Floridoje. Floridos konservatorijos absolventai labai palankiai vertinami. Čia dirba įvairios pasaulio garsenybės, pavyzdžiui, baletą dėsto Rusijos baleto žvaigždės. Pašnekovas sako, kad turėdamas Amerikos konservatorijos sertifikatą bus rimčiau vertinamas. „Man tai labai padės gyvenime. Ką norėjau, tą gavau. Aš labai aktyvus, man gerai, kur kraujas liejasi laisvai“, – juokiasi jis.
Gintas sako per pusantro mėnesio įtempto darbo įsisavinęs metus dėstomą vaidybos kursą. Būti aktoriumi jis visada norėjęs, yra filmavęsis keliose reklamose Lietuvoje. „Sulaukiu nemažai kvietimų filmuotis įvairiose šou laidose, bet atsisakau. Ko nenori, geriau nereikia daryti. Geriau vos 30 sekundžių pasirodyti puikiame kino filme, nei nusifilmuoti neva realybės šou laidoje, kurioje kiekvienas tavo žodis surežisuotas“, – sako pašnekovas.
Amerikoje Gintas ne tik mokėsi, bet ir lipo ant scenos demonstruoti triukų. Iliuzionistas sako patyręs, kad amerikiečiai tolerantiškesni už europiečius. Jiems akcentas – ne kliūtis, amerikiečiai visiškai neagresyvūs, pozityvūs, nebijantys pagirti. Amerikoje net kritika kitam asmeniui yra nepikta ar žeidžianti, bet rami ir mandagi. „Mes, lietuviai, esame savikritiški. Maniau, kad mano akcentas kalbant angliškai bus kliūtis vaidinti, bet kolega man pasakė, kad trūkumą visada galima paversti privalumu. Galbūt atsiras vaidmuo, kur reikės žmogaus, kalbančio su akcentu?“ – šypsosi Gintas.