Naują šeimą sukūrusiems našliams nuo „Sodros“ to geriau neslėpti – vis tiek sužinos.
„Sodros“ Panevėžio skyriui kartais tenka nutraukti našlių pensijos mokėjimą ir net paprašyti gavėjo sugrąžinti anksčiau už kelis mėnesius gautus pinigus. Priežastis – našlių pensijos gavėjas sukūrė naują šeimą.
Skyriaus vyriausioji specialistė Vaiva Mockevičienė sako, kad paskirtosios našlių pensijos mokėjimas nutraukiamas gavėjui dar kartą susituokus, neatsižvelgiant į tai, ar santuoka buvo civilinė, ar bažnytinė. Apie santuokos faktą pensijos gavėjas per dešimt dienų privalo informuoti „Sodrą“.
Dabar net ir neinformavus naujos santuokos paslėpti nepavyks, nors ji buvo tik bažnytinė. Juk nuo šių metų birželio 1 dienos įsigaliojo Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso nuostata, skelbianti, kad religinės organizacijos įgaliotas asmuo privalo per dešimt dienų po santuokos sudarymo bažnyčios nustatyta tvarka civilinės metrikacijos įstaigai pateikti nustatytos formos pranešimą apie santuokos įregistravimą.
Duomenis apie santuokas „Sodra“ gauna iš registrų tarnybos, ir po tos dienos, kai sudaryta santuoka, našlių pensijos pinigai nebeturi būti mokami. Gautuosius tenka grąžinti.
Anksčiau apie bažnyčioje sudarytą santuoką civilinės metrikacijos įstaigai privalėdavo pranešti patys sutuoktiniai. Pasitaikydavo atvejų, kai sutuoktiniai, nenorėdami prarasti našlių pensijų, šį svarbų įvykį nutylėdavo. Dabar to padaryti nepavyks.
Našlių pensija gali būti nemokama ir kitais atvejais. Ji neskiriama, o paskirtosios mokėjimas nutraukiamas asmenims, teismo nuosprendžiu pripažintiems kaltais už tyčinio nusikaltimo mirusiajam, už kurį ši pensija skiriama ar paskirta, padarymą.
Našlė arba našlys, neturėję su mirusiu sutuoktiniu vaikų, turi teisę gauti našlių pensiją tik tuo atveju, jei nuo santuokos įregistravimo iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip vieni metai.
Kaip teigia V. Mockevičienė, šiuo metu „Sodros“ Panevėžio skyrius moka 10 398 našlių pensijas.
Jos nevienodo dydžio, priklausomai nuo to, kada mirė sutuoktinis. Už mirusius iki 1995 metų sausio 1 dienos sutuoktinius mokama 70 litų, o už po šios datos mirusiuosius – 82 litų našlių pensija.
Našlių pensijų dydis nesiejamas su valstybinio socialinio draudimo bazinės pensijos ir šalies draudžiamųjų pajamų dydžiais bei jiems keičiantis nesikeičia. Jis nepriklauso ir nuo mirusiojo sutuoktinio atlyginimo.
Teisę gauti našlių pensiją turi našlė arba našlys, sukakę senatvės pensijos amžių. Į sutuoktinio amžių mirties metu neatsižvelgiama. Taip pat ši pensija gali būti mokama asmenims, pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais bei atitinkantiems kitas sąlygas.
V. Jaleniauskienė