Bavarijos krikščionių socialinė sąjunga (KSS), kuri sudariusi valdančiąją koaliciją su kanclerės Angelos Merkel konservatoriais, sutarė, kad ilgametis jos lyderis Edmundas Stoiberis (Edmundas Štoiberis) vėliau šiais metais atsistatydins, pranešė šaltiniai partijoje.
Pražilęs 65-erių metų Vokietijos politikos veteranas buvo tarsi rakštis A.Merkel nuo tada, kai 2005-aisiais atsisakė planų prisijungti prie jos kabineto, todėl jo greitas pasitraukimas iš KSS lyderio posto, kaip teigia analitikai, gali būti naudingas vyriausybei.
Dar prieš mėnesį buvo beveik neabejojama, kad E.Stoiberis kitais metais sieks būti perrinktas Bavarijos premjeru.
Tačiau pastarąjį mėnesį jo populiarumas smarkiai krito ir E.Stoiberis buvo vis garsiau raginamas atsistatydinti, kai paaiškėjo, kad vienas svarbiausių jo patarėjų domėjosi svarbų postą žemės parlamente užimančios KSS narės Gabriele Pauli (Gabrielės Pauli), kuri kritikavo premjerą, asmeniniu gyvenimu.
Buvo atskleista, kad S.Stoiberio administracijos vadovas Michaelis Hohenbergeris (Michaelis Hėhenbergeris), ieškodamas kompromituojančios informacijos, skambino G.Pauli draugei ir domėjosi, ar parlamentarė nepiktnaudžiauja alkoholiu, bei uždavinėjo kitokio pobūdžio klausimus apie asmeninį jos gyvenimą.
Kaip pranešė šaltiniai partijoje, pagal planą, dėl kurio susitarė KSS lyderiai, Bavarijos vidaus reikalų ministras Guentheris Becksteinas (Giunteris Bekšteinas) taps šios turtingos pietinės žemės premjeru, o Bavarijos ekonomikos ministras Erwinas Huberis (Ervinas Huberis) bus paskirtas KSS vadovu. E.Stoiberis Bavarijos premjero postą užėmė nuo 1993 metų, o partijai vadovauja nuo 1999-ųjų.
"Stoiberis buvo informuotas apie šį planą", - sakė šaltinis partijoje.
Kol kas nežinoma, kada E.Stoiberis atsistatydins. Pasak šaltinio, jis gali likti poste iki rugsėjo, kai turi įvykti KSS suvažiavimas.
E.Stoiberis iš savo bastiono Miunchene ne kartą mėgino blokuoti vyriausybės reformų planus, ypač itin kritikuotą A.Merkel šalies sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymą.
A.Merkel krikščionys demokratai ir socialdemokratai, kurie su KSS yra sudarę valdančiąją koaliciją, kaltino E.Stoiberį, kad Bavarijos žemės interesai jam svarbesni nei valstybės.
2002-aisiais E.Stoiberis vos netapo Vokietijos kancleriu, kai jo vadovaujamas Krikščionių demokratų sąjungos ir jos bendražygės iš Bavarijos KSS blokas keliais tūkstančiais balsų pralaimėjo Gerhardo Schroederio (Gerhardo Šrėderio) Socialdemokratų partijai.