Baudų mokėti nenorintys ar už prasižengimus nuteisti atlikti viešuosius darbus asmenys gali tapti papildomu galvos skausmu įvairioms institucijoms.
Prieš kelias dienas Panevėžio miesto apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Panevėžio rajono gyventojas kaltinamas smurtavęs prieš savo sutuoktinę.
Teismas nustatė, kad nuolatinio darbo neturintis vyras balandžio pabaigoje namuose šeiminio ginčo metu du kartus spyrė nukentėjusiajai į pilvą. Moteriai buvo padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas.
Teismas, atsižvelgęs į tai, kad kaltinamasis padarė nesunkų nusikaltimą ir yra neteistas, vis dėlto pripažino vyrą kaltu ir nusprendė jį nubausti – skirti keturis mėnesius viešųjų darbų. Per šį laikotarpį nuteistasis įpareigotas neatlygintinai išdirbti šimtą valandų visuomenės labui.
Gali skųsti
Kai ateis laikas, už sutuoktinės spardymą nuteistam vyrui viešuosius darbus siūlys ne Darbo birža. Kaip teigia Panevėžio darbo biržos direktorius Viktoras Trofimovas, viešųjų darbų programa – darbo rinkos politikos priemonė, suteikianti galimybę darbo ieškantiems asmenims užsidirbti. Darbą gavusiam bedarbiui pusę atlyginimo moka darbdavys, pusė – Darbo birža.
Viešieji darbai Administracinio teismo dar gali būti skiriami vietoj paskirtų piniginių baudų.
Baudžiamąja ar administracine tvarka nuteistiesiems darbas yra bausmė, už jį atlyginimas nemokamas. Viešaisiais darbais nuteistųjų bausmę vykdo policija, Pataisos inspekcija.
Šimtui valandų neatlygintino darbo nuteistas vyras, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, per keturiolika dienų nuo šio dokumento gavimo dienos turi teisę paduoti teismui prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Padavus tokį prašymą, teismo baudžiamasis įsakymas neįgyja teisinės galios.
Išnagrinėjęs bylą ir pripažinęs kaltinamąjį kaltu, teismas gali paskirti kito dydžio ar rūšies (švelnesnę ar griežtesnę) bausmę, negu paskirta teismo baudžiamuoju įsakymu. Nepasinaudojus šia teise, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir vykdomas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas yra neskundžiamas.
Ilgas procesas
Nuteistųjų viešaisiais darbais bausmę vykdo Pataisos inspekcija. Panevėžio regiono pataisos inspekcijos direktoriaus pavaduotojas Ričardas Dovidonis sako, kad nuteistųjų darbais rūpinamasi kartu su savivaldybių administracijomis. Nuteistieji dirba įvairius visuomenei naudingus darbus savivaldybės įmonėse. Neatlikusiesiems šios bausmės skiriama kita, dažniausiai laisvės atėmimo bausmė.
Per pirmuosius tris šių metų mėnesius į Pataisos inspekcijos įskaitą įtraukta 15 viešųjų darbų bausme nubaustų pažeidėjų. „Ne tik už smurtą šeimoje, bet ir už kitus nusikaltimus“, – sako direktoriaus pavaduotojas.
Administracine tvarka nubaustųjų viešaisiais darbais bausme rūpinasi policija.
Kaip teigia Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Romualdas Inčiūra, šiemet jau buvo keletas žmonių, kurie vietoj piniginės baudos sutiko dirbti viešuosius darbus.
„Dažniausiai tokios bausmės vykdymas būna tik papildomas galvos skausmas, naudos visuomenei iš to mažai. Rašom paraiškas, prašom Savivaldybėje darbų, jų retai pasiūlo, laukiam, raginam, niekas nesutinka priimti, galiausiai vos pradėjęs dirbti, darbininkas dingsta. Vėl viskas pradedama iš naujo. Kiek žmonių tame ilgame procese dalyvauja, kiek laiko sugaištama“, – pripažįsta Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas.
Be darbo santykių
Panevėžio miesto savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjas Antanas Stoka taip pat atkreipia dėmesį, jog nuteistųjų įdarbinimas į viešuosius darbus seniai užsitęsusi problema.
„Taip tik galima įsivaizduoti, kad štai prie miesto tvarkymo prisideda papildoma darbo jėga, reikia tik ją paimti. Bet nėra taip paprasta, įmonės nenori ir negali prisiimti atsakomybės už asmenį, ateinantį pas juos be jokių darbo santykių, darbo sutarčių. Kas darbus skirs, kas kontroliuos, galų gale – kas atsakys nelaimei nutikus? Juk darbdavio su tokiu darbuotoju nesaisto jokie darbo santykiai“, – svarsto skyriaus vedėjas.
Darbo inspekcija reikalauja darbo saugos ir, kaip tikina Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vyriausioji specialistė Asta Gudonienė, bet kokiu atveju darbą pradedančiam žmogui privalo būti pravestos saugaus darbo pamokos, jis apmokomas.
Visuomenei naudingą darbą neatlygintinai dirbančiajam nereikia darbo sutarties, darbo pagrindas – teismo sprendimas. „Tačiau nuteistasis negali darbuotis kur pats sumanęs, darbas turi būti tinkamai organizuotas“, – sako vyriausioji specialistė.
Nelygu darbininkas
Bendrovėje „Panevėžio specialus autotransportas“ gana dažnai įdarbinami dirbantieji viešuosius darbus. Šiuo metu iš Darbo biržos atsiųsta ir pagal viešųjų darbų programą įdarbinta (tvarkyti miestą) bei atlyginimus gauna 20 žmonių.
Pasak Miesto ūkio tvarkymo skyriaus viršininko Kęstučio Olišausko, nuteistieji viešųjų darbų bausme šiuo metu bendrovėje nedirba. Dabar priimti nėra galimybių, bendrovė, kaip sako viršininkas, ne guminė. Tik atrodo, kad sumanei ir tegul dirba – kiekvienam darbui dar reikalingos ir papildomos išlaidos. Be to, nors specialūs drabužiai visuomenei naudingus darbus neatlygintinai dirbantiesiems neskiriami, tenka jiems duoti darbo įrankius, saugos priemones, liemenes. O nurodyti darbai, žiūrėk, ir lieka nepadaryti.
„Viskas priklauso nuo žmogaus. Kaip pagal viešųjų darbų programą, taip ir viešųjų darbų bausme nuteistieji vienas kitam nelygūs. Vieni sąžiningai dirba jiems skirtas valandas, nori kuo greičiau nusikratyti tos naštos. Tik tokių, deja, mažuma“, – sako K. Olišauskas.
Šiemet bendrovėje jau dirbo keletas nuteistųjų, kai kurie taip ir neišdirbo jiems skirto laiko, apie juos pranešta policijai. Su tokiais darbuotojais sugaišta daug laiko, reikėjo skirti jų priežiūrai žmonių, patirti išlaidų. Tokie papildomi rūpesčiai ir patiems darbdaviams kartais atrodo kaip bausmė.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ