Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovė Rūta Baškytė sako patirianti nuolatinį spaudimą, prie kurio prisideda ir politikai. Spaudimas prasidėjo prieš trejus metus, jis ypač sustiprėjo po to, kai nebuvo išduoti leidimai statyboms Juodkrantėje.
Nuolatinį spaudimą ji sako patirianti nuo 2005 metų rugpjūčio, kai tarnyba pradėjo aiškintis pažeidimus, rastus Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijoje.
„Taip (patyriau politikų spaudimą – Alfa.lt). Visų tų, kurių pavardės vienu ar kitaip, vienu ar kitu metu buvo išėjusios į viešumą. Šiuo atveju – Gedimino Jakavonio taip pat. <...> Galėčiau tik tiek pasakyti, kad labai dažnai Seimo Aplinkos apsaugos komitete turiu aiškintis, kodėl Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba laikosi įstatymų <...> Anksčiau mane iškviesdavo Seimo nariai. Dabar, ypač po situacijos su Stulpinu, negalėčiau pasakyti, vis mažiau skambina arba skambina tie, kurie nežino situacijos. Gal daugiau per įvairias organizuojamas akcijas (spaudžia – Alfa.lt). Pavyzdžiui, ir šiuo atveju tie žmonės, kurie čia minėti - Viktoras Valceris – jie neneigia, kad bendrauja su Seimo nariais. Jie konsultuojasi, išsiaiškina, kaip reikėtų pasielgti, organizuoja įvairius renginius ir panašiai“, – po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi kalbėjo ji.
Prezidentas savo nuomonę dėl konfliktų Kuršių nerijoje žadėjo pateikti antradienio popietę po susitikimo su aplinkos ministru Artūru Paulausku.
R. Baškytė atsisako tiesiogiai vertinti A. Paulausko veiksmus. Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aurelija Stancikienė yra sakiusi, kad skundų dėl jos veiklos yra gerokai pagausėję išsyk po to, kai A. Paulauskas tapo ministru. Pagal šiuos skundus A. Paulauskas atliko jos veiklos patikrinimą.
„Aš negaliu vertinti aplinkos ministro veiklos. Bet man keista, kas įvyko vakar (pirmadienį, 03 17 d. – Alfa.lt). Vakar po 11 valandos aplinkos ministras man įteikė patikrinimo išvadas, prašydamas peržiūrėti jas ir pažiūrėti, ar viskas jose teisingai surašyta. Ir išėjus iš ministro kabineto aš sužinojau, kad žiniasklaidai yra pateikta visiškai kitokia informacija. Net kuri skiriasi nuo tų išvadų, kurias gavau aš. Net nežinau, kas dėl to turėtų prisiimti atsakomybę. Darykite išvadas patys“, – kalbėjo R. Baškytė.
Ministerijos išvadose keliamus kaltinimus ji laiko nerimtais – žalos nei valstybei, nei kraštovaizdžiui nepadaryta. Dėl aprašytų problemų – direkcijos valdomuose patalpose gyvena darbuotojai, kurie juos renovuoja – ji kaltina tik šias patalpas darbuotojams perdavusią ankstesnę direkcijos vadovybę.
Spaudimą Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijai bei savo tarnybai ji sieja su interesų grupių spaudimu.
„Šį ažiotažą, kuris kilo, galėčiau susieti su dvejomis teisminėmis bylomis. Viena dėl Gintaro įlankos, kita dėl pionierių stovyklos Juodkrantėje. Kai buvo užduotos apsaugos priemonės, ir kai direkcija neišdavė sąlygų (statyboms šiose vietose – Alfa.lt), tuomet buvo sudaryta iniciatyvinė grupė, kuri pradėjo daryti spaudimą ir direkcijai, ir tarnybai, ir kitoms institucijoms. Tuomet ir pasipylė įvairūs skundai ir kaltinimai“, - dėsto R. Baškytė.
Šios statybos yra siejamomis su verslininkais Viktoru Valceriu bei Rolandu Zujevu. Jie ant marių kranto nori įrengti restoraną bei vilą.
„Skundų buvo ir anksčiau, bet tokių, kurie prasidėjo dabar, pradžia laikyčiau Viktoro Valcerio vizitą Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijoje ir mano kabinete, tai buvo prieš teismo nagrinėjimą (statybų Juodkrantėje – Alfa.lt). Kai teismas priėmė laikinąsias apsaugos priemonės neleisdamas priimti jokių sprendimų dėl mano minėtos vilos atstatymo, tuomet atsirado ir šita iniciatyvinė grupė, atsirado labai daug dezinformacijos vietos spaudoje, aiškinimų“, – sakė R. Baškytė.
Andrius Sytas