• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Basa, pėsčias ir tarnauja. Kas?

Irena ZUBRICKIENĖ

Sekmadienį Vilniuje surengtomis eitynėmis ir mitingais prie Seimo bei Vyriausybės vidaus reikalų sistemos pareigūnai dar kartą bandė atkreipti dėmesį į, pasak jų, sumažėjusius atlyginimus ir nepakankamą tarnybų veiklos finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Vidurdienį prie Seimo susirinkę apie pora šimtų pareigūnų atsivedė ir kelias dešimtis vaikų. Jie kartu žygiavo Gedimino prospektu iki Vyriausybės, kur įvyko pagrindinis mitingas.

REKLAMA

Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė mitinge dėstė, kad skatinimai veržtis diržus jau nebeįgyvendinami - esą "nebėra skylių". Susirinkusiems taip pat kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas, šiuo metu teisiamas už riaušėmis virtusio mitingo sausio 16-ąją organizavimą, profsąjungos skyrių įvairiuose miestuose atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Įspėjamuosius piketus prie Seimo, Vyriausybės ir Finansų ministerijos Lietuvos vidaus reikalų sistemos respublikinė profesinė sąjunga surengė ir praėjusią savaitę.

" Mes norime atrasti būdą, kaip parodyti Lietuvos teisėsaugos skurdą ir beviltišką padėtį, - "Akistatai" sakė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vytautas Bakas. - Mes, pareigūnai, jau esame basi. Vis dėlto kol kas sukandę dantis vykdome savo pareigas. Tačiau bijome, kad nuskurdinta Lietuvos teisėsauga greitu laiku nebesugebės apginti žmonių nuo sunkmečiu vis aktyviau veikiančių nusikaltėlių. Todėl ir prašome šalies valdžios nustoti griauti teisėsaugos sistemą".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protestavo vieningai - tuo pačiu metu

Verbų sekmadienį pareigūnų eitynės vyko tik Vilniuje, o štai balandžio 1-ąją pietų pertraukos metu pareigūnai į gatves išėjo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir visuose kituose Lietuvos apskričių centruose. Iš anksto numatytose vietose rikiavosi susivieniję policijos, priešgaisrinės apsaugos, muitinės ir valstybės sienos apsaugos pareigūnai. Protestuoti jie rinkosi nešokiruodami praeivių, tačiau, prieš rikiuotes prakalbus NPPSS atstovams, įrodė vienybę ir paklusnumą - paraginti nusiavė batus (kai kur protestuotojai nusimovė ir kojines) ir šitaip tyliai stovėjo penkias minutes.

REKLAMA

Basos kojos - tai skurdo simbolis. Ugniagesių gesintuvas ir bananas tikras vaisius - pareigūnų primityvių darbo priemonių simboliai. Šiuos visose apskrityse protestuotojai iškilmingai nešė įteikti Lietuvos Vyriausybės atstovams, dirbantiems apskričių centruose. Daug kur minėti atstovai, nors iš anksto žinojo sulauksią svečių, kabinetuose pareigūnų nelaukė - jiems tuo metu buvo ramus pietų metas. "Dovanas" pareigūnai turėjo palikti priimamuosiuose.

REKLAMA

Konsultavo profesionalai

Protesto akcijai "Basas pareigūnas - nesaugūs žmonės" buvo pasiruošta profesionaliai: paruošti lankstinukai visuomenei, pagaminti išradingi plakatai ir akcijos ženkliukai, paruošti reikalavimai Vyriausybei ir panašiai. Organizatoriai, tik išprovokuoti ir apkaltinti meluojant apie tuščias pareigūnų kišenes, atskleidė, kad ruoštis jiems iš tiesų padėjo pasamdyta reklamos agentūra. Žinoma, ne už dyką - bet esą "tik už kelis tūkstančius litų". Kaip tai aiškino NPPSS pirmininkas V. Bakas, kiekvieną darbą turi atlikti tie, kurie jį gerai išmano: jeigu stataisi namą - samdaisi architektus ir dizainerius, jeigu ruoši pranešimą - samdaisi konsultantus. Taigi mokamų konsultantų prireikė ir rengiantis minėtai akcijai...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akcijos priešininkams labiausiai užkliuvo reklamos agentūros įpiršta visuomenės gąsdinimo politika - nuolat kartojami teiginiai, kad Lietuvos žmonės yra nesaugūs, kad valdžia rizikuoja nesaugių gyventojų sveikata ir gyvybėmis, kad padėtis teisėsaugos sistemoje tuoj gali būti visai grėsminga - anot Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profsąjungų susivienijimo pirmininko Sauliaus Džiauto, "greitai patys gyventojai turės gesinti degančius namus ar gintis nuo plėšikų".

REKLAMA

Akcentavo teisėsaugos skurdą

Protestuotojai, atremdami priešininkų kritiką, tikino, kad jie tautos tyčiniu gąsdinimu neužsiima - tik atvirai parodo tikrąją padėtį, kad skurstančios teisėsaugos tarnybos nebepajėgia užtikrinti Lietuvos žmonių saugumo, nes teisėsaugos sistema yra griaunama politiniais sprendimais.

REKLAMA

Anot protestuotojų, pavyzdžiui, Alytuje, kur gyvena beveik 70 tūkstančių žmonių, savaitgaliais naktį patruliuoja vos vienas policijos ekipažas! Daugelyje postų ugniagesiai budi po vieną, o gaisrininkų automobilio priežiūrai per metus skiriama tik 1800 litų, tad ratus patiems tenka remontuoti. Arba štai Vilkaviškio nestatutiniai ugniagesiai ateina į darbą ir iš kolegų skolinasi guminius batus, kad galėtų važiuoti į gaisrą, taip pat - tarnybinius šalmus! O apie 60 kilometrų ilgio Lietuvos išorinę sieną paprastai saugo tik viena tarnyba... Toliau: Puškų pasienio užkardoje (Ignalinos r.) nuo kovo 9 dienos atjungtas šildymas, naktį užkardos teritoriją apšviečia vos 2 lempos, todėl nefunkcionuoja moderni teritorijos vaizdo stebėjimo sistema (panaši padėtis - ir kituose pasienio padaliniuose)... O muitininkai, kadangi nebeįstengiama sumokėti už naktinį darbą, priversti atsisakyti naktinės pamainos: tada kontrabandininkai bus gaudomi tik dieną, nors jų veiklos laikas - būtent naktį...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur tikroji tiesa?

Ar susivieniję teisėsaugos tarnybų basakojai pareigūnai tautos akyse sulaukė palaikymo ir užuojautos, atsakyti keblu, nes girdėti įvairiausių nuomonių. Tačiau Lietuvos valdžios vyrai protestuotojus išvadino... melagiais. Premjeras Andrius Kubilius tikino, kad bent jau policijos pareigūnams darbo užmokestis nėra mažinamas - esą jis iki šiol tik didėjo. Finansų ministras Algirdas Šemeta antrino premjerui: "Praeigūnai praradę realybės jausmą - juk vidutinis policininkų atlyginimas yra per 2700 litų". Savo pavaldinių neužtarė net ir vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis: "Šiuo metu blogai yra visai valstybei. Tačiau solidarumo iš pareigūnų nesulaukėme, neišgirdome, kad sunkmečiu būtų galima pakentėti. Mums ir visuomenei pateikiamas išplaukęs, hiperbolizuotas vaizdas. Aiškinama: būsite nesaugūs, jeigu neskirsite mums daugiau pinigų. Toks elgesys netoleruotinas. Pareigūnų reikalavimas sunkmečiu padidinti jiems atlyginimus yra realybės jausmo neturėjimas ir nieko daugiau".

REKLAMA

Tokią politikų ataką vis tiek linkęs atremti NPPSS vadovas V. Bakas melagių vardą "sugrąžino" Vyriausybei. Anot jo, yra vieša informacija, skelbianti, kad 2009 metų biudžete finansavimas visoms sritims yra mažinamas - vadinasi, mažinamas ir teisėsaugai. "Nenormalu, kad pareigūnams jau neužtenka lėšų patruliuoti atokesnėse vietovėse, nes vienai pamainai skiriamo kuro užtenka nuvažiuoti tik 30 kilometrų, graudu, kad ugniagesiai keturiese dalinasi viena pora specialių batų, šiurpu, kad pareigūnų šeimos jau patenka į socialiai remtinų asmenų sąrašą, - vardino jis. - Krizė siaučia visoje Europoje, tačiau finansavimą policijai sumažino tik Lietuva, Latvija, Bulgarija ir Rumunija. Visose kitose valstybėse jis liko toks pat arba buvo didinamas".

Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:

- Protestuojantys pareigūnai buvo rimti ir susikaupę

- Visose Lietuvos vietovėse protestuotojai buvo "apginkluoti" vienodais plakatais

- Paklusnūs akcijos dalyviai, vadovams paraginus, nusiavė batus

- Penkias minutes pareigūnai stovėjo be batų

2009 04 03

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų