Praėjusį penktadienį Vilniaus geležinkelio stotyje surengę koncertą ir atsisveikinę su sostine, dainuojamosios poezijos atlikėjai pradėjo muzikinę kelionę traukiniu Radviliškio link. Jau ketverius metus iš eilės per Lietuvą riedantis bardų vagonas –tai ženklas, kad prasideda tarptautinis dainuojamosios poezijos festivalis „Tai –Aš".
Nieko apie šią akciją nenutuokiančius traukinio keleivius savo dainomis netikėtai pradžiugino Tomas Pupinis, Benas Jakštas, Jonas Bagdonavičius, Gedas Lukšas, Tadas Miliauskas, Augustė Bartkevičiūtė, Denis Maklolinas (Denis McLaughlin) ir grupės “25 kadras" nariai. Traukiniui sustojus, bardai koncertavo Kauno, Kėdainių ir Radviliškio stotyse, kur jų pasiklausyti rinkosi ir moksleiviai, ir garbaus amžiaus žmonės.
Dviaukščiu traukiniu Vilnius-Kaunas keliavusią viešnią iš Kinijos Šen Deng (Shen Deng) netikėtas dainuojamosios poezijos koncertas tiesiog pakerėjo. Pasak kinės, bardų vagonas jai paliks neišdildomus įspūdžius apie Lietuvą.
„Studijuoju Europoje ir per atostogas nusprendžiau pakeliauti. Lietuvoje būsiu tris dienas: dvi –Vilniuje ir vieną – Kaune. Bardų vagonas –tai nuostabiausias dalykas, kurį patyriau šioje šalyje. Koncertas nepaprastai gražus. Dažniausiai kelionės traukiniais būna nuobodžios, o ši –labai smagi ir įdomi", –džiaugėsi turistė.
Priešingai nei Šen Deng, maršrutu Kaunas-Šiauliai keliavusios Monika, Vaida ir Sigita bardų vagone atsidūrė neatsitiktinai: “Lūkuriuodamos Kauno geležinkelio stotyje išgirdome pranešimą, kad viename iš mūsų traukinio vagonų skambės dainuojamoji poezija ir įlipusios ieškojome būtent jo. Kelionė kartu su bardais –išties šauni. Važiuoti klausantis muzikos kur kas linksmiau nei sėdėti tyloje", –tvirtino merginų trijulė.
Trečią kartą Lietuvoje viešintis ir festivalyje „Tai –Aš" koncertuojantis airis D.Maklolinas bardų vagonu važiavo pirmą kartą ir sulaukė išskirtinio klausytojų dėmesio. Tačiau ir pačiam atlikėjui ši kelionė buvo ne mažiau ypatinga: „Tai absoliučiai unikalus patyrimas. Man dar niekada neteko dalyvauti jokiame panašiame projekte. Iš pradžių jaučiausi keistai, tačiau bardai, kurie keliavo kartu, buvo labai draugiški, o publika labai pozityviai reagavo į netikėtus mūsų pasirodymus, taigi koncertuoti nebuvo sunku".
Garbaus amžiaus Kėdainių gyventojas Zitą ir Danutę, einančias gatve, į koncertą geležinkelio stotyje pakvietė skrajutes dalijantys akcijos organizatoriai. Nors buvo šalta ir purškė lietus, moterys labai apsidžiaugė netikėtu nuotykiu –paragintos D.Maklolino, jos šoko pagal airišką muziką, o T.Pupiniui ir B.Jakštui užgrojus lietuvių liaudies dainą dainavo kartu.
„Stovėdama galvojau, kurį atlikėją išskirti kaip geriausią, tačiau negaliu nuspręsti –visi pasirodymai buvo puikūs", –svarstė Danutė.
„Tai sielos muzika, –pritarė Zita. –Žaviuosi jaunimu, kuris taip dainuoja. Dainuokit toliau, džiuginkit mūsų širdis".
Keliaujančius dainius itin svetingai pasitiko bardų muzikai neabejingas Radviliškio miesto kultūros centro direktorius Romualdas Juzukonis. Radviliškio geležinkelio stoties salėje atvykstančių muzikantų jau laukė ir apie 80 žiūrovų. Kai kas paklausyti dainuojamosios poezijos čia atvyko net iš Šiaulių. „Apie bardų koncertą Radviliškyje sužinojome iš skelbimo laikraštyje, –pasakojo Loreta ir Andrius. –Mums buvo įdomu išgirsti airišką muziką. Taip pat sužavėjo Augustės Bartkevičiūtės ir Jono Bagdonavičiaus dainos. Džiaugiamės, kad koncertas labai patiko mūsų mažiesiems", –kalbėjo su ketverių ir septynerių metų vaikučiais į renginį atvykusi šeima.
Spalio 16 d., šeštadienį, Lietuvos geležinkelininkų sostinėje bardų laukė dar du renginiai: koncertas ligoninėje besigydantiems žmonėms ir pasirodymas Radviliškio kultūros centre organizuojamame šiltų drabužių turguje –šeškaturgyje. Po šių koncertų dainiai grįžo į Vilnių ruoštis aštuntajam tarptautiniam dainuojamosios poezijos festivaliui „Tai –Aš", prasidėsiančiam šią savaitę.
Vaida TOMKEVIČIŪTĖ