„Stipri ir vieninga Europa pasauliui yra būtinybė“, – B.Obama sakė savo svarbioje kalboje Vokietijos mieste Hanoveryje, dabartinį žemyno klestėjimą supriešindamas su karais ir sunkumais, išgyventais praeitą šimtmetį.
Viešėdamas Europoje, kuri dar neatsigavo po jai skaudžiai smogusios migrantų krizės bei ekonominio sąstingio, be to, susiduria su Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES grėsme, Amerikos prezidentas sakė, kad „visam pasauliui reikia stiprios, klestinčios, demokratiškos ir vieningos Europos“.
Pripažinęs, kad europinės institucijos gali kelti pyktį, B.Obama visgi pabrėžė, kad „užsisklendimas“ nėra atsakymas į Europos problemas.
JAV prezidentas ragina Europą didinti išlaidas gynybai
Vokietijoje viešintis JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį paragino Europą prisiimti daugiau atsakomybės bendrai rūpinantis saugumui, mesdamas akmenį į Europos Sąjungos lyderių daržą. „Kartais Europa nerūpestingai žiūrėdavo į savo gynybą“, – sakė B.Obama ir paragino NATO sąjungininkes didinti išlaidas gynybai, kad šiam tikslui būtų skiriama 2 proc. bendrojo vidaus produkto.
Pabrėždamas, kad NATO turi „palaikyti mūsų priešakinės linijos sąjungininkus Lenkijoje, Rumunijoje ir Baltijos šalyse“, tačiau taip pat „atremti grėsmę savo pietiniam sparnui“, B.Obama ragino Aljanso nares didinti savo gynybos pajėgumus. „Štai kodėl kiekviena NATO narė turėtų visais dviem procentais BVP prisidėti prie mūsų bendro saugumo. Tai ne visuomet daroma“, – pabrėžė jis.
Europos ekonomikos galiūnė Vokietija, kurioje dabar vieši B.Obama, buvo dažnai kritikuojama, kad skiria gynybos pajėgumams daug mažiau lėšų negu Aljanso narių sutarta tikslinė norma – 2 proc. BVP.
Padėti pabėgėliams turėsime kartu
Vokietijoje viešintis JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį pareiškė, kad „negalime atgręžti nugarų kitiems žmonėms, kurie yra dabar ir kuriems dabar reikia mūsų pagalbos“.
Kalbėdamas Vokietijos šiauriniame Hanoverio mieste B.Obama sakė, kad politinį spaudimą namuose patirianti šalies kanclerė Angela Merkel „demonstravo tikrą politinę ir moralinę lyderystę“, atverdama duris daugiau negu 1,1 mln. žmonių, bėgančių nuo karo ir skurdo.
„Kalbant apie jos poziciją dėl pabėgėlių čia, Europoje, šiuo atžvilgiu ji yra teisingoje istorijos pusėje, – pabrėžė jis. – Ji suteikia balsą tokiems principams, kurie sutelkia žmones, o ne juos išskiria.“
B.Obama pridūrė, kad Europa ir Jungtinės Valstijos tampa saugesnės, priimdamos visokios kilmės ir tikėjimo žmones, įskaitant musulmonus.