Lietuvos bankas papildė kredito unijoms ir bankams taikomus Vidaus kontrolės ir rizikos vertinimo (valdymo) organizavimo nuostatus reikalavimu įvertinti fizinių asmenų galimybes laiduoti už kredito įstaigų suteikiamas paskolas, pranešė LB.
Nuostatuose įtvirtinta bankų ir kredito unijų pareiga įsitikinti, kad gyventojo finansinė būklė atitinka pagal laidavimo sutartį prisiimamus įsipareigojimus ir surinkti tai patvirtinančius įrodymus. Šių reikalavimų kredito įstaigos privalės laikytis nuo 2017 metų sausio 1 dienos.
Taip pat nuostatuose įtvirtinti atvejai, kada laikoma, jog finansinė laiduotojo būklė atitinka prisiimamus įsipareigojimus - kai gyventojai laiduoja už paskolas tik tokia suma, kuri atitinka jų turimo turto vertę, arba laiduotojo pajamų ir įsipareigojimų pagal laidavimo ir kitas sutartis santykis neviršija Atsakingojo skolinimo nuostatuose nustatytos 40 proc. ribos.
Anot LB, antras variantas yra aktualus, kai kredito gavėjui negalint padengti paskolos iš laiduotojo nereikalaujama grąžinti visą kreditą iš karto – jam suteikiama galimybė įmokas už kredito gavėją mokėti iš gaunamų pajamų. Šis variantas galiotų tik tada, kai kreditas teikiamas fiziniam asmeniui ir kredito įstaiga bei laiduotojas dėl minėto kredito grąžinimo būdo susitaria sutartyje.
Kredito įstaigoms taip pat suteikiama teisė kitais jų pasirinktais būdais įsitikinti ir atitinkamais įrodymais pagrįsti, kad laiduotojo finansinė būklė atitinka prisiimamus įsipareigojimus. Ar kredito įstaigos taikytos priemonės yra pakankamos, būtų vertinama kiekvienu individualiu atveju.
LB pakeitimus priėmė po pavasarį vykusios viešosios konsultacijos. Įvertinęs paplitusią komercinių bankų ir kitų kredito įstaigų praktiką reikalauti, kad verslo paskola būtų laiduojama jas gaunančios įmonės savininkų ar kitų fizinių asmenų, ir tokios praktikos keliamą riziką, LB viešai diskusijai teikė siūlymus, kaip tobulinti tokių asmeninio užtikrinimo priemonių reguliavimą.
Įgyvendinus naujus reikalavimus, tikimasi sumažinti atvejų, kai gyventojų prisiimami įsipareigojimai viršija jų finansines galimybes ir tai, savo ruožtu, gali lemti asmeninį bankrotą.