Dienraščio "The Washington Post" teigimu, šiuo metu garsiosios interneto platformos "Napster" įkūrėjas Shawnas Fanningas (Šonas Feningas) ieško techninio sprendimo, kuris leistų keitimosi rinkmenomis tinklams veikti nepažeidžiant autorių teisių. Sh. Fanningo nauja interneto bendrovė gali ir vėl turėti didžiulį poveikį muzikos įrašų verslui.
Naujoji technologija leistų autorių teisių saugomų dainų kūrėjams nustatyti kainą už kūrinių parsisiuntimą. Tai visiškai naujas požiūris, palyginti su tuo, kurio laikėsi pirmoji "Napster" platforma, leidusi vartotojams nemokamai keistis turimomis dainomis. Sh. Fanningo 18 metų senumo slapyvardžiu pavadinta platforma pradėjo veikti 1999 metais, tačiau netrukus didžiosios muzikos įrašų bendrovės apkaltino ją autorių teisių pažeidimu ir 2001-ųjų viduryje "Napster" buvo priversta užsidaryti.
Naujasis Sh. Fanningo techninis sprendimas pagrįstas kiekvienos į keitimosi rinkmenomis tinklą patenkančios dainos garsiniu žymėjimu. Vartotojui atsiuntus dainą, ji lyginama su bendrovės turimų įrašų duomenų baze siekiant nustatyti, ar dainai taikomos autorių teisės. Jei ši apsauga galioja, dainos nebus galima platinti nemokamai.
Kažką panašaus bandė pasiūlyti ir "Napster Inc.", tačiau jai pritrūko lėšų ir praėjusiais metais įmonė bankrutavo. "Napster" pavadinimą, interneto adresą ir technologiją bankroto aukcione įsigijo "Roxio". Ši JAV Kalifornijos valstijos Santa Klaros mieste įsikūrusi bendrovė ketina iki 2004 metų kovo pasiūlyti teisėtą "Napster" versiją.
Tačiau pastaroji bus gana skirtinga nuo savo pirmtakės. Naujoji "Napster" bus pagrįsta muzikos įrašų bendrovių remiama abonentine paslauga "Pressplay", kurią "Roxio" įsigijo iš "Vivendi Universal" valdomos "Universal Music Group" ir "Sony Corp." kontroliuojamos "Sony Music Entertainment".
Sh. Fanningas dirbo "Roxio" konsultantu, tačiau neatsisakė ir savo asmeninių verslo planų. Pasak sektoriaus atstovų, praėjusią savaitę programuotojas lankėsi didžiausiose muzikos įrašų bendrovėse, kurioms pristatė savo naująją technologiją ir paragino ją paremti investicijomis. Palankaus sprendimo atveju Sh. Fanningas pažadėjo į sandorį įtraukti kitus svarbiausius keitimosi rinkmenomis tinklus, tarp jų "Kazaa".
"Tai (naujasis sprendimas) nuostabu, tačiau jis bus veiksmingas tik prisijungus "Kazaa", - sakė pavardės nenorėjęs minėti vienos muzikos įrašų bendrovės vadybininkas, kurio teigimu, jo bendrovę sužavėjo Sh. Fanningo nauja technologija, o įmonė programuotojo pasiūlymą svarsto.
Vadybininkas mano, kad į sandorį galėtų įsitraukti ir "Kazaa", nes jis "suteikia galimybę užsidirbti". Šiuo metu iš reklamos pajamų gyvuojanti "Kazaa" paslauga siūlo vartotojams nemokamai keistis dainomis, filmais ir kitais skaitmeniniais kūriniais, kurių didžioji dalis yra piratinės kopijos.
Vis dėlto Sh. Fanningo pasiūlymui iškilo teisinių kliūčių, kadangi pagal jį muzikos įrašų bendrovės gali reikalauti didesnių teisių, nei iš tikrųjų turi. Daugelio dainų autorių teisės priklauso keliems savininkams - dainą sukūrusiems, ją atlikusiems ir kitiems asmenims. Be to, kūrėjai ir atlikėjai dėl autorių teisių dažnai nesutaria su muzikos įrašų bendrovėmis.
Pavyzdžiui, daugelis keitimosi rinkmenomis tinkluose siūlomų dainų yra įrašytos gyvo garso koncertuose, dėl kurių autorių teisių ir honoraro turi susitarti muzikantai bei muzikos įrašų bendrovės. Jų vadovams tokia tvarka kelia siaubą, nors ji galėtų ir bendrovėms, ir autoriams duoti papildomų pajamų.
ELTA