Svarbiausios mūsų organizmui bananuose esančios medžiagos yra vitaminai A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, magnis, kalis, kalcis, fosforas, geležis, jodas, fluoras, angliavandeniai - sacharozė, fruktozė, gliukozė. Riebalų bananuose yra tiek, kiek jų reikia žmogaus kūnui.
Tai vertingas vaisius žmonėms, kurių cholesterolio kiekis yra padidėjęs. Bananuose esančios vertingos medžiagos nervų sistemą aprūpina būtina energija, sumažina kraujospūdį, ramina padažnėjusį širdies plakimą, stiprina širdies raumenis ir atstato kalio balansą organizme. Du bananai suteikia energijos, kurias 90 minučių trukmės intensyviai mankštai.
Šiuolaikiniai biochemikai teigia, kad bananuose gausu vieno iš biocheminių serotonino (medžiagos, kuri smegenų ląstelėms padeda skleisti tam tikrus nervinius impulsus) pirmtakų, kuris gerina informacijos apdorojimo procesą, suteikia optimizmo ir tonizuoja organizmą, skatina pozityvų mąstymą.
Bananuose randamas didelis kiekis kalio, kuris būtinas normaliam visų organų darbui. Kalis būtinas ne tik širdžiai - dėl jo trūkumo kenčia kraujagyslės, raumenys, galvos smegenys, kepenys, inkstai, taip pat dantys ir kaulai.
Įdomus faktas, jog bananai skatina žmogaus seksualumą. Jie teigiamai veikia nesunkius vyro potencijos sutrikimus ar esant moterų lytiniam šaltumui. Indijoje bananai ne tik vadinami "išmintingų vyrų vaisiumi", bet ir laikomi moterystės bei vaisingumo simboliu.
Iš keptų bananų sutrinta košelė palengvina kosulį. Bananai skatina žarnyno veiklą, todėl rekomenduojami sergantiems skrandžio opalige bei pasižymi rūgštingumą mažinančiu poveikiu. Šie vaisiai nesukelia alerginių reakcijų vaikams. Jeigu vargina vidurių užkietėjimas, tai bananuose gausu skaidulinių medžiagų, kurios nuo jo saugo. Bananuose yra daug geležies, kuri reikalinga hemoglobino gamybai, todėl jie naudingi sergant anemija. Bananai rekomenduojami sergantiems sunkiomis inkstų ligomis, nes juose mažai azotinių medžiagų. Jie dar ir slopina rytinį nėščiųjų pykinimą.
Įkandus vabzdžiams, pažeistą vietą galima patepti vidine banano žievės puse - tai padeda sumažinti niežulį ir tinimą.
Bananų reikėtų vengti sergantiems cukralige, tiems, kuriuos vargina migrena (yra tiramino - medžiagos, kuri jautrių jai žmonių kraujagysles tai sutraukia, tai išplečia), ketinantiems numesti svorio, nes bananai maistingi.
Bananus reikėtų laikyti kambario temperatūroje, nes šaldytuve laikomi bananai tampa neskanūs, netenka aromato ir naudingų medžiagų. Valgykite tik sunokusius bananus, t.y. kai jo žievė ryškiai geltona ar su mažomis rudomis dėmelėmis. Kai ant banano žieves atsiranda didelės rudos dėmės, vadinasi, jis neteko kai kurių naudingų savybių.
Paruošė Kęstutis Bytautas