Šokių mokykla Bachata Souls ruošiasi 2 – ąjam tarptautiniams bachata festivaliui ir sutiko atsakyti į Balsas.lt klausimus.
- Kuo bachata skiriasi nuo kitų lotynų amerikiečių šokių (pvz.: mambo, salsa ir pan.)?
- Bachata tarsi skrydis dviese jausmų laivu... Čia labai tiktų prisiminti tokius iš vaikystės daugumai pažįstamus multiplikacinių filmų personažus, kaip: Pelenė ir Spragtukas, Zabavuška iš „Skraidančio laivo“, (kokia ypatinga yra daina “Aх, если бы сбылась моя мечта...“), Brėmeno Muzikantai...
Tas jausmas tarsi plevena kažkur aplink ir gaivina, ir degina, ir apsaldo tuo pačiu metu... O iš tiesų jis gyvena sieloj...
Visuose šokiuose svarbu saviraiška, kūno kalba, energijos iškrova, plastikos grožis. Bachata ypatinga tuo, kad ji – išskirtinai dviejų žmonių kūryba. Gal šokėjai - pora gyvenime, o gal tik tą akimirką – būna ir taip! Tačiau svarbiausiai - tai jųdviejų istorija, kuriai išorinis pasaulis neegzistuoja. Vienas bachatos nepašoksi... O jei ir bandysi ... tai jau nebebus bachata.
Bachata yra gerumo, meilės, aistros, jaukumo, intymumo, simpatijos, švelnumo išraiška. Kiekvienam ji individuali.
- Kaip atrodo tipiškas bachatos šokėjas? Ar šį šokį gali šokti visi: nuo akiniuoto moksliuko, parduotuvės pardavėjos iki banko tarnautojo ar lėktuvo pilotės? Ar yra svarbus amžius, religinės, politinės pažiūros, seksualinė orientacija?
- Bendrąja prasme šokis yra atsipalaidavimo, bendravimo, vidinio džiaugsmo išraiška. Šokti tikrai galime visi - tik ne visi įvertinam kiek daug gėrio šokis gali atnešti į mūsų gyvenimą.
Keistai nuskambės, bet visi esame be galo panašūs: svajojam, siekiam ramybės ir harmonijos, jaukumo savo kasdienybėje, norim jaustis laisvi veikti tai, ką norisi veikti, o ne ką privalu... Tik – toli gražu ne visi sau tai leidžiam, ne visi suprantam patys save, ne visi apskritai į save gilinamės...
Bachata tarsi atsiskleidimas ir savęs pripažinimas, tarsi normų sulaužymas dėl vidinės laisvės, laimės pojūčio... Jei žmogus nori tai padaryti – koks skirtumas, kokia jo profesija, amžius, pažiūros...? Tipiškas bachata šokėjas? - Tiesiog laisvas ir laimingas žmogus.
- Kaip sekasi ruoštis festivaliui?
- Sunkiai. Bet vis tiek širdutėj kruta džiaugsmo kirminas.
- Kuo Antrasis tarptautinis bachata festivalis skirsis nuo pirmojo?
- Jis bus dvigubai didesnis ir daug kartų kokybiškesnis! Viskas vyks vienoje vietoje – Crowne Plaza Vilnius viešbutyje: pamokos, vakaro programos, poilsis, užsienio svečiai gyvens čia. Žodžiu tris paras būsim užsidarę nuo pasaulio... su šokėjais iš viso pasaulio ! Renginyje lankysis svečiai iš Kosta Rikos, Venesuelos, Australijos, JAV, Indijos, Ispanijos, Italijos, Portugalijos, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos, Belgijos, Danijos, Olandijos, Švedijos, Suomijos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos, Baltarusijos. Ir Lietuvos, žinoma.
Pernai užsienio svečius labiausiai “pritrenkė" VGTU tautinių šokių ansamblio „Vingis“, šokio teatro iš Kauno - “Aura" bei Hip hop šokėjų “J – Sisters" pasirodymai. Tiesiog tai buvo netikėta, nauja, įspūdingai kokybiška ir originalu.
Šįmet sumanėme programą išplėsti iki vieno vakaro ir taip užsienio svečiams pristatyti įvairius Lietuvos talentus: muzikantus, šokėjus, dainininkus. Šia mintimi be galo didžiuojamės. Nes didžiuojamės neeiliniai gabiais lietuvaičiais, kurie sutiko pristatyti mūsų šalį birželio 25 dieną, penktadienį, vyksiančiame festivalio atidarymo vakare: multi-instrumentalistu Saulium Petreikiu, “studija S", Andrium Uksu, “Double Latino", Donatu Chlebinsku, “Salsa Kaunas", ekstravagantiškuoju pretendentu į Eurovizijos konkursą - Gaudentu Janušu, studija “Belcanto", Flamenco šokių grupe “Solea", Kenny su grupe “In*Beat", kurie ką tik varžėsi dėl pirmos vietos TV šou „2 minutės šlovės“, TV šokių projekto „Šok su manimi“ dalyviais Gintare ir Tomu Slausgalviais, studija „Dance4Fun“, dainininke Rasa Kaušiūte, dizainerėmis Jolanta Rimkute ir Ieva Ševiakovaite, studija „LT – Identity“. Mūsų unikalusis kompozitorius, perkusininkas - multi-instrumentalistas Tomas Dobrovolskis kurs atsisveikinimo vakaro atmosferą sekmadienį.
Tuo tarpu šeštadienį – Didžiąją naktį - visų laukia iš užsienio į Lietuvą atvyksiančių pasaulinio garso mokytojų ir šokėjų pasirodymai. Jų bus dvigubai daugiau nei pernai – šiandien skaičiuojam net 15! Visas tris naktis iki paryčių vyks "social dancing'ai", kuriems vadovaus DJ- ėjai iš Venesuelos, Italijos, JAV, Indijos ir Suomijos. Žodžiu, sukursime tikrai didelį Joninių laužą Vilniuje.
Ir mes per tuos metus tapom brandesni kaip organizatoriai: apsilankius virš 20 tarptautinių šokių festivalių įvairiuose pasaulio kampeliuose per pusantrų metų, tiksliai žinom, kaip padaryti kokybišką renginį, bet tuo pačiu liūdna, nes dar tiksliau žinom, kad to, ką darom, Lietuvai dar nelabai reikia. Nesam tokie naivūs kaip pernai. Daug išmokom, supratom...
- Papasakokite plačiau apie pagrindines festivalio žvaigždes ir laukiančius netikėtumus?
- Visi atvažiuojantys instruktoriai yra mūsų žvaigždės – patys talentingiausi šokėjai – mokytojai ir geriausi draugai. Bet visų pirma - tai asmenybės, kurioms šokis – pašaukimas. Juo gyvenama.
Neįmanoma išskirti nei vieno ir pasakyti, jog jis svarbiausias – matyt ypatingoji šio festivalio savybė bus tai, kad renginio svečiai bus mokomi 15 skirtingų šokių! Bachata, Rueda de Bachata, Bachata Acrobatics, Bachatango, Tango, Bolero, Merengue, Reggeaton, Salsa, Mambo, Zouk, Kizomba, Flamenco, Hip Hop, Lap Dance – tai dar ne visuma, bet jau nemaža dalis to, ką gali mums papasakoti Afro – Latin kultūra. Tai bus pirmas tokio lygio kultūrinis - edukacinis projektas Lietuvoje – norim, kad ir mūsų šalies šokėjai žinotų, mokėtų kiek įmanoma daugiau, išbandytų save įvairiuose šokiuose, kurie yra neįmanomai skirtingi savo prigimtimi, charakteriu, spalva... Tarsi skirti skirtingiems gyvenimo etapams...
- Ar tokio tipo festivaliai gali Lietuvoje prigyti? Ar mūsų rinka pakankamai didelė tokiam renginiui? Ar žmonės domisi lotynų amerikietiška kultūra?
- Prigis. Nors rinkos kol kas nėra. Žmonės domisi, pamažu, bet nuoširdžiai. Tik Lietuvoje jų tiek nėra, kad organizatoriai galėtų tikėtis nors menkučio pelno. Svajojam neturėti nuostolių...
Pažiūrėjus kitu kampu – tokius renginius “išveš" užsienio svečiai, kuriems “Neregėtoji Lietuva" darysis vis labiau įdomi. Mes tą pradėjome – populiarinam savąją šalį ne tik ją atstovaudami užsienyje organizuojamuose festivaliuose, bet ir kviesdami šokėjus iš svetur į nė kiek ne prastesnio lygio renginius Lietuvoje. Jie yra nustebinti. Gerąja prasme. Ir mums tai – pats didžiausias atlygis.
- Bachata souls – jauna šokių mokykla. Kaip jai sekasi įsitvirtinti tarp kitų lotynų amerikiečių šokių mokyklų?
- Vaikai visad žavi savo nuoširdumu ir naivumu. Taip pat – tikėjimu iš širdutės. Paaugę mes pradedam mąstyti, svarstyti, abejoti. Atsiranda naudos faktorius.
Mums tai svetima – ieškoti naudos. Ar dėl to, kad jauni? Ne. Tiesiog darant kažką iš širdies, visad iš širdies ir grįžta. Kada? Tikimės sulaukti! Dėl šio tikėjimo visad buvom ir liksim baltomis varnomis. Tiesiog gera turėti galimybę daryti tai, ką norisi - iš širdies. Tai privilegija. Tiesa, Lietuvoj su ja nelengva. Bet gi “baltos varnos" ir renkasi aplink – tie, kuriems reikia netradicijos, neformato... Ir mums labai gera kartu.
- Kokią ateitį prognozuotumėte šiam šokiui Lietuvoje?
- Dažno gyvenimui bachata suteikia artumo, šilumos, intymumo, nuoširdumo... Kartais tai pavirsta į ką nors daugiau. O jei ne, ji visuomet – pats šilčiausias bendravimas, gerai praleistas laikas (beje, tai tiesioginis žodžio “bachata" vertimas).
Ir... Svajonės visad nugali. Jei jos tikros. Šokdami mes svajojam, išspinduliuojam be galo daug geros energijos. Šokdami mes dažnai randam vienas kitą. Arba iš naujo pažįstam. Šokis mus būtinai išves iš niūraus užsidarymo, tylaus atsiskyrėliškumo į laimingą ir jaukų bendravimą. O kad taip įvyktų reikia kuo daugiau optimistų, nebijančių aukotis ir rizikuoti. Tik taip rasis šviesos ir džiaugsmo ant svieto vardu Lietuva. Mes tuo tikim.
Bachata - išskirtinai dviejų žmonių kūryba (Organizatorių nuotr.):