„Estija pradėjo karą su Latvija. Jau trečią dieną virš Rygos kabo estų parašiutininkai“ – toks juokelis iš lietuvio lūpų vargu ar galėtų rimtai įžeisti mūsų kaimynus latvius ir estus, nes apie mus jie taip pat turi, ką papasakoti.
Neseniai naujienų portalo Balsas.lt komanda keliavo aplankyti kaimynų latvių ir estų ir be kitų Jūrmalos, Liepojos ir Parnu gatvėse praeiviams užduotų klausimų, teiravosi, kokių šie žino anekdotų apie Pabaltijo gyventojus ir kokie kultūriniai stereotipai tebėra gajūs. Apie tautų nacionalinių charakterių subtilybes sutikti pašnekovai kalbėjo nenoriai ir vos vienas kitas ryžosi prisiminti kokį anekdotą ar juokelį apie pasienio kaimynus.
„Žirgo galva“ – abipusis komplimentas
„Tikiuosi jūs neįsižeisite, bet mes jus – kaip ir jūs mus – kartais „žirgo galvomis“ pavadiname. Tikrai nežinau, iš kur tokie epitetai atsirado, bet pačiai teko ne kartą teko girdėti, kad taip sakytų apie lietuvius. Tai toks draugiškas pajuokavimas, o mūsų kaimynai estai, žinoma, dažniausiai „kaltinami“ lėtumu. Apie lietuvių moteris taip pat sakoma, kad jos yra labai darbščios ir savarankiškos. Tiesą sakant, tokios savarankiškos, kad daugeliui buitinių darbų joms vyrų pagalba visai nereikalinga“, – kalbėjo Liepojos vaikų darželyje dirbanti 25-erių Sandra Kede-Kedž.
„Apie estų lėtumą pasakojama daug įvairių anekdotų. Vienas iš jų: išgirdęs juokelį estas pradės iš jo juoktis tik po pusdienio. Patvirtinti šito tikrai negaliu, nes nė vieno esto per gyvenimą nesu susitikusi“, – šypsodamasi pasakojo pašnekovė.
Kodėl girtų estų ieško uodai su žibintuvėliais?
Jūrmaloje sutiktas 33 metų Vadimas Juveliras sakė žinantis daug linksmų anekdotų, tiesa, latvių anekdotuose dažniausi herojai – estai: „Kartą man pažįstamas lietuvis pasakojo anekdotą. Pasigirsta garsas „TA-TA-TA“ – tai estas šaudo iš automato“, – šmaikščią istoriją pasakojo vyriškis.
Pašnekovas prisiminė ir dar vieną: „Sėdi bare du lietuviai ir užeina rusas. Tada vienas lietuvis sako kitam: „Matai, jis netrukus užsisakys degtinės, išlenks pusę stiklinės ir nieko jam neatsitiks.“ Taip ir buvo – rusas išgėrė ir užsisakė dar. Prieš rusui užsisakant antrą stiklinę degtinės, lietuvis vėl sako: „Matai, jis tuoj išgers antrą ir jam nieko nenutiks.“ Prieš rusui pakeliant penktą stiklinę degtinės, lietuvis sako: „Kai jis išgers ir penktą, jam nieko nenutiks, bet mums jau laikas namo.“ Įdomiausia, kad po šio anekdoto paklausiau man jį pasakojusio latvio, kodėl nė vienas iš personažų nėra latvis, o šis atsakė: „Po penktos rusų degtinės stiklinės lietuviai žino, kad laikas namo, o latviui net į galvą neateitų, kad iš baro galima išeiti savomis kojomis.“
„Du estai žvejyboje geria degtinę ir vienas sako kitam: „Kolega, labai uodai kanda, gal tiesiog eime iki palapinės ir ten pabaigsime butelį.“ Taip draugai ir padarė. Vakarop vienas žvejys sako kitam: „Gal tu žvilgtelėk, ar uodų dar yra“. Tas prasega mažą plyšelį palapinėje ir žiūrėdamas į jonvabalių pulką raportuoja draugui: „Uodų dar yra tikrai daug ir dabar jie mūsų su prožektoriais ieško“, – apie nacionalinius estiškos žvejybos ypatumus kalbėjo V. Juveliras.
Lietuviai vaikus gąsdina šešiapirščiais latviais
Estijos mieste Parnu sutikta 16-metė Alissa Twenova, paklausta, kokių juokelių ar stereotipų yra girdėjusi apie Pabaltijo tautų atstovus, sakė: „Ne kartą teko girdėti, kad latviai vietoje penkių turi šešis kojų pirštus, o lietuviai kartais vaikus gąsdino latviais.“ Įdomu tai, kad ir kiti pašnekovai paminėjo „šešiapirščio latvio“ juokelį, bet lygiai taip pat nuoširdžiai pridūrė, kad apie lietuvių pirštų skaičių tokių dalykų nėra girdėję.
Į klausimą, ar tiesa, kad estai lėti žmonės, mergina atsakė: „Kai kuriais atvejais tai veikiausiai tiesa. Estai gana uždari, arogantiški ir net gali pasirodyti šalti. Apie latvius sakoma, kad šie būna patenkinti, kai kažkam iš kaimynų nesiseka.“
„Teko lankytis Latvijoje, tiesa, neilgai, tad ir konkretesnių pastebėjimų apie šią šalį pateikti negaliu, bet Lietuva, Latvija ir Estija, mano nuomone, yra labai skirtingos šalys. Lietuva ir Latvija turi daugiau etninių panašumų, o Estija savo kultūra panašesnė į Švediją, Suomiją ir kitas Skandinavijos šalis. Manau, kad Lietuva ir Latvija rusų kultūros smarkiai paveiktos rusų tautos“, – sakė mergina.
Estai prisipažįsta esantys lėti ir arogantiški
Paprašyta apibūdinti estus, A. Twenova sakė: „Estai – tai šviesiaplaukiai, pablyškusio veido ir uždaro būdo žmonės: „Esame uždari, truputį arogantiški, bet kai žmogų pažįstame geriau, bendravimas tampa tikrai draugiškas ir šiltas.“
„Teko ne kartą lankytis Latvijoje ir Lietuvoje, šalys labai gražios, o žmonės geri, bet savo kultūra esame skirtingi: estai savo kultūra turi nemažai panašumų su latviais, juk kažkada mes su latviais buvome viena šalis. Lietuva iš šio konteksto kultūriškai išsiskiria“, – kalbėjo Karri Kaev.
Jei žinote linksmų anekdotų apie lietuvius, latvius ar estus – pasidalykite jais su kitais naujienų portalo Balsas.lt skaitytojais teksto komentaruose. Šmaikščiausio anekdoto autorių pradžiuginsime Balsas.lt marškinėliais.