Naftos bendrovės "Jukos" turtą "nusavinusi" Rusijos dujų monopolininkė "Gazprom" daro politinę įtaką bei kelia grėsmę demokratijai šalyse, kuriose veikia šios kompanijos įmonės. Taip antradienį spaudos konferencijoje tvirtino Lietuvoje viešintis buvusio "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio advokatas Robertas Amsterdamas.
"Gazprom" kelia grėsmę demokratijai. Ši kompanija daro politinę įtaką tose šalyse, kur veikia jos įmonės. Reikalingi tyrimai, kurie atskleistų "Gazprom" kompanijos politinę įtaką", - teigė teisininkas.
Jis atkreipė dėmesį į glaudžias Vokietijos verslo kompanijų sąsajas su "Gazprom" bendrove bei ragino ištirti ryšį tarp Rusijos ir Vokietijos energetinių interesų.
Anot R. Amsterdamo, Rusijos valdžios puolime prieš "Jukos" "Gazprom" kompanija "nusavino" "Jukos" turtą, o Vokietija šiomis aplinkybėmis esą remia valstybės kontroliuojamą bendrovę "Gazprom".
Kalbėdamas apie savo vizito Lietuvoje tikslą R. Amsterdamas pabrėžė, kad apie "Jukos" kompanijos žlugdymą ir "Gazprom" politinį vaidmenį reikia kuo daugiau kalbėti viešai ir įspėti Europos šalis apie kylančią grėsmę tiek Rusijos, tiek kitų šalių demokratijai.
"Tai tiesioginė grėsmė naujajai Europai ir jos demokratijai. "Gazprom" - nusavinimo mašina. Raginame Baltijos šalis: pasistenkite, kad jūsų balsas būtų girdimas Prancūzijoje, Vokietijoje, visoje Europoje. Nepriimtina, kad didžiausia Rusijos naftos įmonė ("Jukos" - ELTA) tapo valdžios įkaite. Tyla - nepriimtina. Nenoras pasmerkti įvykdytą nusavinimą kenkia ne tik Rusijos demokratijai. Reikia kovoti prieš Rusijos valdžios vykdomą baimės eksportą. Ji eksportuoja baimę kartu su nafta", - teigė M. Chodorkovskio advokatas.
ELTA primena, jog viename iš Maskvos kalėjimų jau antrus metus kalintis buvęs naftos kompanijos "Jukos" generalinis direktorius M. Chodorkovskis kaltinamas sukčiavimu bei mokesčių nemokėjimu.
Praėjusiais metais iš "Jukos" pareikalauta papildomai sumokėti mokesčių už 10 mlrd. svarų, ir tai privedė kompaniją prie bankroto ribos. Teismo sprendimu, kuris daugelio analitikų laikomas neteisėtu, antrinė gavybos įmonė "Yuganskneftegaz" aukcione buvo parduota Kremliui artimai kompanijai "Rosneft".
Rusijos generalinė prokuratūra pratęsė M. Chodorkovskio areštą iki gegužės mėnesio. Teismas nepaleidžia M. Chodorkovskio už užstatą, motyvuodamas tuo, kad jis gali išvykti iš šalies arba daryti įtaką liudytojams. M. Chodorkovskis savo ruožtu mano, kad jo niekada neišleis, nes bijo jo keršto, ir teigia, jog tokia mąstysena būdinga nusikaltėliams.
Verslininko advokato R. Amsterdamo teigimu, Rusijos prokuratūra yra "turto nusavinimo įrankis". Pasak jo, prokuratūra taip pat "medžioja" advokatus ir stengiasi įbauginti bei palaužti žmones, galinčius liudyti M. Chodorkovskio gynybos naudai.
"Rusijos prokuratūra vykdo įkaitų grobimo operacijas. Sulaikomi "Jukos" kompanijos advokatai. Viena advokatė buvo sulaikyta savo vaikų akivaizdoje, 12 valandų laikyta areštinėje, ir ji nepaleidžiama jau 2 mėnesius. Toks yra Rusijos veidas, apie kurį Vilnius turi žinoti", - sakė teisininkas.
R. Amsterdamas vasario 1-2 dienomis Vilniuje lankosi Demokratinės politikos instituto kvietimu.
ELTA