„Vertiname plėtros ar investicijų galimybes ne tik Latvijoje, bet ir Lietuvoje, kurioje matome didelį neišnaudotą potencialą biomase kūrenamų termofikacinių elektrinių plėtrai. Itin ryškios galimybės investuoti mažesniuose Lietuvos miestuose, kur tokios elektrinės galėtų sumažinti šildymo kainas vietiniams gyventojams“, – sako „Eesti Energia“ grupės generalinis direktorius Sandor Liive. – Iki šiol Latvijoje buvome tik elektros energijos tiekėjai laisvojoje rinkoje, o dabar tapome ir vietiniais gamintojais".
Naujosios kogeneracinės elektrinės galia gaminant elektros energiją siekia 2,4 megavato (MW) ir 8 MW išgaunant šilumos energiją. Vietinį biokurą naudojanti jėgainė šilumą tieks Valkos miestui, o joje pagaminta elektros energija bus parduodama visoje šalyje.
Pasak S. Liive, kogeneracinė Valkos elektrinė yra puikus pavyzdys, kai suderinami vietos gyventojų, regiono vartotojų ir verslo interesai. „Kai šiluminė ir elektros energija yra gaminama kartu, vartotojams galime pasiūlyti konkurencingas kainas. Tuo metu mes galime padidinti elektros energijos gamybos apimtis, diferencijuoti gamybą ir sumažinti nuostolius, atsirandančius perdavimo metu“, – teigia „Eesti Energia“ grupės generalinis direktorius.
Iki šiol Valkos miestas šiluma ir elektra buvo aprūpinamas katilinėmis, kurios energiją gamino iš biokuro ir mazuto. Baigus statyti naująją kogeneracinę elektrinę, iki šiol ekspluatuotos katilinės liks rezerve ir bus naudojamos tik piko metu arba smarkiai išaugus poreikiui. 90 proc. elektrinę valdančios įmonės akcijų priklauso „Eesti Energia“, o likę 10 proc. – Valkos miestui.
Kogeneracinė elektrinė Valkoje buvo pastatyta panaudojus Europos Sąjungos finansinę paramą. Bendra investicijų suma siekė apie 35 mln. litų (apie 10 mln. eurų). 36 proc. šios sumos suteikė Europos Sąjungos struktūriniai fondai, remiantys energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamybą regionuose.
Valkos elektrinė yra vienas iš kelių lygiagrečiai vykdomų „Eesti Energia“ projektų. Greitai netoli Talino bendrovė planuoja paleisti pirmąją Baltijos šalyse jėgainę, kuri energiją gamins degindama atliekas.
„Eesti Energia“ per dukterines įmones „Enefit“ Lietuvoje ir Latvijoje vykdo veiklą kaip nepriklausomas elektros energijos tiekėjas laisvojoje rinkoje. Nuo 2006 metų Latvijoje veikianti įmonė užima 20 proc. rinkos ir turi daugiau nei 1000 klientų. Lietuvoje „Enefit“ savo veiklą vykdo nuo 2007 m. ir šiuo metu elektros energiją tiekia daugiau kaip 300 vartotojų.
Apie „Enefit“
UAB „Enefit“ yra nepriklausoma elektros tiekėja, viena iš Lietuvos laisvos elektros rinkos lyderių. Bendrovė yra didžiausios Baltijos šalyse ir nuo importuojamo kuro nepriklausomos elektros energijos gamintojos „Eesti Energia“ dukterinė įmonė, todėl gali užtikrinti vartotojams didelius elektros energijos kiekius ir ilgalaikį kainų stabilumą. Lietuvoje „Enefit“ veiklą vykdo nuo 2007 metų ir siūlo platų spektrą įvairių elektros produktų-tarifų. 2012 m. bendrovė Lietuvoje savo klientams planuoja patiekti apie 420 GWh elektros energijos. Šią estiško kapitalo bendrovę elektros tiekėju yra pasirinkę tokios įmonės kaip „Fazer“, „Rimi“, „TEO“, „NEO Group“, „Warta Glass“ ir kitos.