Birštone susitikę Baltijos šalių kariuomenių vadai aptarė trišalių projektų - BALTBAT, BALDEFCOL, BALTRON įgyvendinimą bei kitas gynybos politikos aktualijas.
Kaip pranešė KAM, ketvirtadienį ir penktadienį vykusiame susitikime dalyvavo Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus, Latvijos kariuomenės vadas generolas majoras Juris Maklakovsas ir Estijos kariuomenės vadas generolas leitenantas Antsas Laaneotsas.
„Šiandien vykdydami bendrus karinius projektus parodome Aljansui savo kompetenciją ir patikimumą. Šiame susitikime baigėme visas diskusijas ir svarstymus, koks 2010 metais turėtų būti Baltijos šalių batalionas, susitarėme dėl BALTBAT struktūros ir vadovybės. Dabar beliko įgyvendinti kai kuriuos įsigijimo projektus ir organizuoti bataliono pratybas, kurios, beje, jau suplanuotos“, - pranešime spaudai cituojamas V.Tutkus.
Kariuomenių vadai taip pat pritarė Tartu įsikūrusio Baltijos gynybos koledžo veiklos planui ir sutiko su mokymo programos tobulinimo pasiūlymais ir galimybe organizuoti trumpalaikius kursus atskiroms karinėms specialybėms.
„Ši institucija buvo ir liks pagrindinė mokymo įstaiga tiek Lietuvos kariuomenės aukštesniems karininkams, tiek ir kitų šalių atstovams. Mes labai pritariame koledžo komendanto pozicijai dėl tarptautinio koledžo personalo. Manome, kad ir studentai, ir instruktoriai turi būti ne tik iš Baltijos šalių, bet ir kitų NATO valstybių bei šalių partnerių“, - kalbėjo V. Tutkus.
Šiuo metu koledže studijuoja karininkai iš Gruzijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Ukrainos, Moldovos ir Balkanų šalių. Baltijos gynybos koledže dėsto patyrę instruktoriai iš Danijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Kanados, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rumunijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos.
Kariuomenių vadai taip pat patvirtino BALTRON - bendros Baltijos valstybių eskadros - veiklos planą bei naują jos vadą. Juo nuo šių metų liepos skiriamas Lietuvos karinių jūrų pajėgų komandoras Eugenijus Valikovas.
Kalbėdami apie bendrus Baltijos kariuomenių įsigijimus, kariuomenių vadai susitarė keistis informacija apie ilgalaikius planus ir siūlyti kaimyninių šalių kariuomenėms prisijungti prie įsigijimų projektų.
Aptariant Baltijos šalių oro policijos misijos klausimą, buvo sutarta įpareigoti kariuomenių oro pajėgų vadus tęsti studiją dėl galimų oro policijos misijos pratęsimo po 2018 metų.