Balsas.lt siūlo susipažinti su politologo pamąstymais, kodėl Rusija turėtų užimti Baltijos šalis:
Ši žinutė pasirodė kaip reakcija į planuojamą JAV ir jos sąjungininkų NATO agresiją prieš Siriją. Žinutė buvo publikuojama mano asmeniniame tinklaraštyje – specialiai, kad pažymėtų mano asmeninės, o ne konsoliduotos mūsų organizacijos, nuomonę. Dar labiau stebina galinga tarptautinė reakcija, kuri sekė mano žinutės publikaciją. Manau, čia be kažkokių įtakingų asmenų, kurie paveikė tokį platų informacijos sklaidos ratą, įtakos nebuvo apsieita.
Kas tai per asmenys, neapsiimsiu pasakyti, nes pats pasimečiau spėliojimuose. Tačiau tikriausiai, mano straipsnis pataikė į jautrų tašką tiek Rusijoje, tiek užsienyje. Aš, asmeniškai, neprieštarauju. Straipsnis buvo nukreiptas kaip tik į tai, kad užaštrinti diskusiją apie Siriją, parodyti, ko gali sulaukti NATO už tarptautinės teisės nesilaikymą, o konkrečiai, akcentuoti dėmesį į tai, kad jie patys gali tapti teisinės betvarkės aukomis, tokios, kurią jie dabar aktyviai platina tarptautinėje arenoje.
Reiktų pasakyti, kad oficialių asmenų reakcija į mano žinutę Baltijos šalyse parodė jų ideologinį silpnumą. Piktindamasi šalies okupacijos grėsme, Latvijos valdžia, pavyzdžiui, pareiškė pasirengimą palaikyti agresiją prieš Siriją apeinant JT Saugumo tarybą. Kodėl tada reiktų stebėti, jeigu vieną dieną toks pats likimas lauktų ir jų pačių valstybės? Tuo labiau, kad žmogaus teisių pažeidimų Latvijoje, Estijoje, o ir Lietuvoje, daugiau nei reikėtų.
Ko tikisi valdžia Baltijos šalyse tokiomis sąlygomis? Kaip paaiškėjo iš vėlesnių diskusijų, jie tikisi tik NATO karinės pagalbos. Ir tai labai simptomiška. Tarptautinė teisė jų visų nejaudina, jaudina tik galimybė išspręsti savo pačių problemas. Tačiau Baltijos šalių valstybės pamiršo paprastą dalyką apie tai, kad jėgos balansas pasaulyje nuolatos keičiasi. Ir tai, kas atrodė gelžbetonio siena vakar, šiandien gali sutrūkinėti. O be tarptautinės teisės su jais kas ką norės, tą ir darys.
Ypač norėčiau pažymėti mano pasiūlyto plano tarptautinės teisės aspektus. Kaip žinoma, pasak JT, šios organizacijos narių, o ypač – nuolatinių JT Saugumo tarybos narių, misija yra suteikti agresijos aukoms pagalbą, konkrečiai šiuo atveju – Sirijai. Pagalbą agresijos aukoms galima suteikti įvairiomis formomis – diplomatine, politine, ekonomine ir karine. Rusija kol kas suteikia diplomatinę, politinę ir ekonominę pagalbą. Tačiau kai to nepakanka, reikia imtis ir karinės jėgos.
Šiuo atveju kalbu apie karinius veiksmus prieš agresorių – NATO narius. Baltijos šalys įeina į šį junginį ir, akivaizdu, neša atitinkamą atsakomybę už savo sąjungininkų veiksmus, ypač jeigu jie palaiko agresyvius savo sąjungininkų veiksmus. Todėl stebėti Baltijos šalis kaip nekaltas aveles, nesusijusias su NATO nusikaltimais, yra nekorektiška. Kaip JAV sąjungininkės šios šalys tampa teisėtais karinių operacijų nukreiptų prieš agresiją Sirijoje taikiniais.