Lietuva kartu su aštuoniomis kitomis Baltijos jūros regiono valstybėmis imasi projekto, skirto prekybos žmonėmis priverstiniam darbui prevencijai. Projektui vadovausiančios Lietuva ir Suomija iki 2012 metų pabaigos planuoja atlikti nukentėjusiųjų nuo prekybos žmonėmis ir su migracija susijusių institucijų atstovų apklausas bei nustatyti, kokiomis aplinkybėmis vyksta šis nusikalstamas procesas.
Pasak projektą pristačiusios Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pareigūnės Redos Sirgedienės, iki šiol Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų regiono šalių, už prekybą žmonėmis nebuvo nuteistas nė vienas žmogus, todėl vykdomu projektu bus siekiama aktyvinti kovą su aktualia, tačiau sunkiai išsprendžiama problema.
„Tai yra labai specifinis nusikaltimas, tiesiogiai susijęs su žmogiškuoju faktoriumi. Nukentėjusysis turi problemų su sveikata, psichika. Žmonės vengia apie tai kalbėti, jeigu tai moteris – apie seksualinį išnaudojimą, o jeigu vyras dirbo priverstinius darbus, jam sunku prisipažinti, kad jį apgavo. Pats žmogus nesugeba savęs identifikuoti kaip aukos“, – antradienį žurnalistams sakė R. Sirgedienė.
Pasak pareigūnės, tiriant nusikaltimą labai sudėtinga surinkti įrodymus – nusikaltimai dažnai būna susiję su keliomis vietovėmis, daugeliu asmenų.
„Pati nusikaltimo sudėtis yra tokia sudėtinga, kad visi trys nusikaltimo elementai turi būti pagrįsti įrodymais, o juos surinkti skirtingose valstybėse, kai asmuo yra perduodamas vis kitam išnaudotojui, yra labai sunku“, – teigė S. Sirgedienė.
Lietuvoje dėl prekybos žmonėmis šiais metais pradėti 11 tyrimų, 2010-aisiais – 8 tyrimai. Dažniausiai priverstiniam darbui žmonės vežami į labiau išsivysčiusias Vakarų valstybes – Jungtinę Karalystę, Ispaniją, Vokietiją, Čekiją.
Būsimas projektas yra sudėtinė Baltijos jūros regiono strategijos dalis. Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Islandijos institucijų ir gyventojų patirtį nagrinėsiantis tyrimas turėtų būti pristatytas 2013 metas, kuomet Lietuva vadovaus Europos Sąjungai.
Projektą finansuoja Europos Sąjunga, jo biudžetas siekia 400 tūkst. eurų. Lietuva prie tyrimo prisideda 15 tūkst. eurų suma.