Pirmoji parodyta jauna mergina pasakojo, kad ji yra baltarusė ir nusprendė pasinaudoti proga bei likti Minske. Jos teigimu, jai iš pradžių darbuotojai neleido pasilikti, tačiau pokalbio su oro uosto vadovu ir dar kelių skambučių „kažkam“, jai buvo leista likti tėvynėje. Mergina pripažino, kad kartu su ja liko dar vienas vyras baltarusis ir „graikas“.
Kitas per nacionalinę baltarusių televiziją parodytas tariamas keleivis Sergejus Kulakovas kažkodėl į kameras papasakojo, kad nematė jokio naikintuvo.
„Aš buvau lėktuvo salono viduryje ir jokio naikintuvo nepastebėjau“, – nusprendė atskleisti šią detalę baltarusis. Jis paaiškino, kad iš Vilniaus jis vis tiek turėjo skristi į Minską, o iš ten į Vitebską, pas savo artimuosius.
Analogišką situaciją papasakojo ir graikas Zisis, kur jis turėjo susitikti su savo žmona.
Drastiškas sulaikymas
Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.
Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.
Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas kartu su savo mergina – Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studente, Rusijos piliete Sofija Sapega.
Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, apgręžti civilinį orlaivį panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.
Kontraversiški pranešimai
Anksčiau pirmadienį komentuodamas nepatvirtintus baltarusių opozicijos pranešimus apie galimą R. Pratasevičiaus sveikatos pablogėjimą Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis naujienų televizijai TVN24 sakė, kad „mes irgi gavome tokį signalą... Tai labai neramina, ypač atsižvelgiant į faktą, kad Baltarusijos opozicionieriai neaiškiomis aplinkybėmis taip pat miršta kalėjimuose“.
„Gavome signalą iš pono Ramano Pratasevičiaus motinos, kad [jo] sveikatos būklė labai rimta. Tiek tegaliu pasakyti šia tema“, – pridūrė jis.
R. Pratasevičius kartu su kitu NEXTA įkūrėju Sciapanu Pucila dar neseniai vadovavo šiam „Telegram“ kanalui, padėjusiam mobilizuotis protestuotojams per masines demonstracijas, apėmusias Baltarusiją po pernai rugpjūtį įvykusių prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju buvo paskelbtas nuo 1994 metų šaliai nepertraukiamai vadovaujantis A. Lukašenka ir kuriuos opozicija bei Vakarų šalys laiko suklastotais.
Vyriausybė ėmėsi šiurkščiai malšinti protestus, sulaikė tūkstančius žmonių, o daugelis jų vėliau sakė patyrę kankinimus ir patyčias. Keletas žmonių per šiuos neramumus žuvo.
Per rinkimus A. Lukašenkai metusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, šiuo metu pasitraukusi į Lietuvą, anksčiau taip pat yra pasirodžiusi valstybinės žiniasklaidos paskelbtame panašiame vaizdo įraše, ragindama savo šalininkus neprotestuoti.
Jos sąjungininkai sakė, kad tas vaizdo įrašas buvo nufilmuotas darant spaudimą ir kad S. Cichanouskaja buvo priversta sutikti, kad jis būtų sukurta.
Netrukus po to ji pabėgo iš Baltarusijos.
„Štai kaip Ramanas atrodo patirdamas fizinį ir moralinį spaudimą, – per „Twitter“ pirmadienį sakė S. Cichanouskaja, komentuodama šį vaizdo įrašą. Opozicijos lyderė darsyk paragino Minską „nedelsiant“ paleisti R. Pratasevičių.
S. Pratasevičius ir S. Putila, abu pabėgę į Europą, pernai buvo įtraukti į Baltarusijos sudarytą „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“ sąrašą.
Minskas juos kaltina kursčius masinius neramumus. Už tokį nusikaltimą gali būti skirta iki 15 metų laisvės atėmimo.
Pasak opozicijos atstovų, sulaikytam S. Pratasevičiui Baltarusijoje gali grėsti ir mirties bausmė.