• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Leonidas Sudalenko – teisininkas, žmogaus teisių gynėjas, Gomelio srities respublikinės visuomeninės asociacijos „Legal Initiative“ pirmininkas, duodamas išskirtinį interviu „Tiesai“ pateikia netikėtą ir nelauktą įvykių Baltarusijoje scenarijų – pasak jo, pagrindinė priežastis, lemianti šios šalies totalitarinį režimą yra ekonominiai, o ne politiniai tikslai. Tik dėl to, kad Europos šalys, o tarp jų ir Lietuva, siekia naudos iš Baltarusijos, A. Lukašenka gali jaustis saugus ir nebaudžiamas vykdyti terorą savo šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

- Leonidai, papasakokite apie situaciją Baltarusijoje po gruodžio 19 – osios įvykių. Kuo dabar gyva Baltarusija?

REKLAMA

- Galvodamas apie gimtosios šalies situaciją po gruodžio 19 dienos, pastebiu, kad vyriausybei pavyko pasėti baimę tarp žmonių. Kad ir kaip žmonės įbauginti šalyje skleidžiamos propagandos rinkimų išvakarėse, jie nebijo protestuoti prieš nesąžiningus rinkimus. Tokio didelio nuomonių skirtumo, kurį išvydome gruodžio 19 dienos vakarą Minske, Baltarusijoje, nebuvo jau seniai  - nuo 1990–ųjų metų.

REKLAMA
REKLAMA

Būdamas žmogaus teisių gynėju ir filantropu, smerkiu teisinę netvarką, kuri įsigalėjo tarp valdžios atstovų taikiame Baltarusijos piliečių susirinkime. Net ir žurnalistai, pripažinę savo kaltę teisme, pagal šalies įstatymus negalėjo būti suimti, o valdžios atstovai – sulaikyti ir įkalinti kardomuosiuose kalėjimuose.

Šiuo metu maždaug 25 politikai yra patraukti baudžiamojon atsakomybėn, įskaitant ir buvusius kandidatus į prezidentus. Vienam buvusių kandidatų, Vladimirui Nikalajevui, savaitę nebuvo leidžiama susitikti su advokatais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esu tvirtai įsitikinęs, kad laimėjusieji niekur nenuves.

- Ar jūs sutinkate su nuomone, kad prezidento rinkimai buvo suklastoti ar tai tik opozicijos nuomonė?

- Taip, sutinku su mintimi, kad rinkimai Baltarusijoje buvo suklastoti. Galiu pateikti pavyzdį. Pasak nepriklausomų tyrėjų, Gomelyje gyvena mažiau žmonių nei oficialiai nurodyta, kurie balsavo už A. Lukašenką.

REKLAMA

Taigi, pasak rinkimų komisijos, 13 -oje rinkimų apygardoje (Sovietinis Gomelio rajonas) už dabartinį prezidentą balsavo 1425 žmonių, o pasak nepriklausomų tyrėjų – balsavusių tėra 1204. Rinkimų komisija teigia, kad 13-oje rinkimų apygardoje iš viso balsavo 90 proc. rinkėjų, o tyrėjai tikina, kad balsavo vos 61,1 proc. Gomelio srityje užfiksuotas skirtumas tarp 15 -25 proc. balsavusiųjų.

REKLAMA

- Kokia yra jūsų nuomonė apie tai, kad A. Lukašenka bijojo pralaimėti rinkimus, todėl stengėsi susidoroti su opozicija ir kokia yra Baltarusijos ateitis?

- Mano nuomone, A. Lukašeka yra išsigandęs dėl beveik visų suimtų opozicijos lyderių. Baltarusijos socialdemokratų partijos, kuriai priklausau, lyderis, suimtasis Anatolijus Lebedenko, turėjo dalyvauti rinkimuose, bet nedalyvavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi šie faktai tik parodo, kad valdant šalį ankstesniu režimu, pasitelkus jėgą, nepavyks. Kokia kryptimi pasuks Baltarusija po rinkimų, pamatysime visai netrukus.

- JAV ir ES jau išreiškė paramą Baltarusijai, bet ar jūs jaučiate, kad ji būtų reali, o ne tušti pažadai?

- Nepriklausomi spaudos šaltiniai pateikia daug JT ir ES pasisakymų apie Baltarusiją. Linkėčiau, kad visi šie pasisakymai būtų efektyvūs – iš tikrųjų padėtų vystyti pilietinę visuomenę Baltarusijoje šiandien, o ne kada nors, kai prireiks realios pagalbos.

REKLAMA

- Kaip jūs manote, kodėl Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė neišreiškė paramos paprastiems Baltarusijos žmonėms? Kodėl ji apskritai nepasakė nė žodžio prieš smurtą jūsų šalyje?

- Dėl Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės, manau, kad jos nuomonė sutampa su daugumos Europos politikų. Ekonominiai klausimai politikams yra svarbiausi, o kur ekonomika atsiduria pirmoje vietoje, kaip žinia, nebelieka vietos žmogaus teisėms ir paprastų piliečių laisvei.

REKLAMA

- Kaip jūsų nuomone įvykiai Baltarusijoje klostysis toliau?

- Kaip žinote, iki gruodžio 19 dienos Baltarusijos valdžia baiminosi, kad Rusija nepripažins rinkimų, tad aš stengiuosi paprašyti Europos, kad nors kiek padarytų liberalesnį politinį ir visuomeninį gyvenimą. Sutinku su nuomone, kad vos tik Rusijos prezidentas sukirto rankomis su Baltarusijos prezidentu rinkimų išvakarėse, suprato, kad jis per anksti eina į Europą, kad reikia demokratiškumo, pagarbos žmogaus teisėms, o tam, tiesą sakant, kol kas Baltarusijos valdantieji nėra pasiruošę. Viskas, kas vyksta šalyje po gruodžio 19 dienos, dar kartą parodo, kad tokia demokratijos versija jokia kaina nepadės išsaugoti valdžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kokią žinią nuo baltarusių tautos norėtumėte perduoti pasauliui?

- Noriu pabrėžti, kad Baltarusija yra pačioje Europos širdyje, tad esu tikras, kad demokratijos vystymasis yra būtinas. Tai visapusė nauda net tik paprastiems šalies gyventojams. Tik demokratija atneš visuomenei harmoniją.

V. Normanas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų