Europos parlamentas uždegė Baltarusijai žalią šviesą - leido ES valstybėms vėl palaikyti ryšius su Aleksandro Lukašenkos režimu.
Europarlamentarai 597 balsais prieš 31 pritarė rezoliucijai dėl padėties Baltarusijoje, nors rinkimus toje šalyje pavadino nelaisvais ir nedemokratiškais bei priminė, kad išrinktojo parlamento „demokratinis teisėtumas abejotinas“. Dokumente Baltarusijos vyriausybė raginama pataisyti rinkimų įstatymus, panaikinti mirties bausmę, išmokti gerbti žmogaus teises, todėl turėtų atšaukti kai kuriuos Baudžiamojo kodekso straipsnius, kuriais remiantis vykdomos represijos, taip pat nebepersekioti opozicijos ir leisti registruoti nevyriausybines organizacijas.
ES pirmininkaujanti Prancūzija pripažįsta, kad sankcijų atšaukimas vertas atskiro svarstymo. „ES pasirengusi žengti tam tikrus žingsnius, tačiau su sąlyga, kad Lukašenka taip pat juos žengs“, - sakė Prancūzijos Europos reikalų ministras Jeanas Pierre‘as Juoyet ir pridūrė, kad daug priklausys nuo to, ką pirmadienį Liuksemburge pasakys Baltarusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Martynovas.
„Mes nesiekiame palikti Baltarusijos vienos prieš Rusiją“, - aiškino Prancūzijos ministras, sakęs, kad jei ES atstovai susiruoš vykti į Minską, tai ten norės susitikti ir su opozicijos atstovais. Tačiau Europos Parlamentas palaikė ir Minską už parodytą santūrumą „Kaukazo klausimu“.
Europos parlamento priimta rezoliucija ragina Europos Komisiją ir ES šalių vyriausybes peržiūrėti savo 2006 metais priimtas sankcijas Baltarusijai, tačiau ragina jų neatšaukti „žmonėms, tiesiogiai prisidėjusiems prie demokratinių rinkimų standartų laužymo ir žmogaus teisių pažeidimo“. Kitiems valdžios atstovams siūloma sankcijas atšaukti 6 mėnesiams su sąlyga, kad per tą laiką bus pakeistas 2008 metų birželį priimtas žiniasklaidos įstatymas.
Tai reiškia, kad sankcijų atšaukimas nepalies teisėjų, kurie nuteisė opozicijos atstovus, ir milicininkų, kurie mušė demonstrantus, taip pat Centrinės rinkimų komisijos pirmininkės Lidijos Jarmošinos bei ministrų ir viceministrų. Tačiau rezoliucijoje nieko nesakoma, kaip elgtis su A.Lukašenka, kurio pavardė taip pat įtraukta į 41 žmogaus, kuriems uždrausta atvykti į ES, sąrašą.
Galutinį spendimą pirmadienį Liuksemburge turi vieningai priimti 27 ES valstybių užsienio reikalų ministrai. Kol kas neaišku, ar tai pavyks, nes tam nepritaria Danija ir Nyderlandai.
Tokiam Europos Parlamento sprendimui jau pritarė Baltarusijos opozicija. „Nėra kitos alternatyvos, kaip dialogas.
Baltarusijos opozicija remia ES pastangas suartinti Baltarusiją su Europa. Jei niekas nepasikeis, Baltarusijos priklausomybė nuo Rytų kaimynės taps katastrofiška“, - sakė Aleksandras Milinkievičius.