Tiesioginę posėdžio transliaciją galite stebėti čia.
(Papildyta 15:30 val.) Visiškas chaosas, balsavimas atidėtas, opozicija įsiutusi
Po trumpos pertraukos ir tolimesnio chaoso ir ginčų DP frakcija pasiūlė nukelti neliečiamybės klausimo svarstymą iki kito posėdžio (ketvirtadienio). Seimo nariai balsavo prieš, tačiau paaiškėjus, kad salėje dar nebuvo Seimo pirmininko skubiai sušauktos Etikos ir procedūrų komisijos narių, V. Gedvilas nusprendė balsuoti dar kartą. Šįkart nežymia balsų persvara vis dėlto buvo nuspręsta atidėti balsavimą iki kito posėdžio.
"Šitokio pirmininkavimo gėdingo ir nachališko aš neatsimenu", - iš karto pareiškė A. Kubilius, kuris tvirtino, kad V. Gedvilas grubiai pažeidė Seimo statutą ir vykdo DP nurodymus. "Jūs elgiatės šališkai, jūs esate Darbo partijos atstovas", - šaukė Eugenijus Gentvilas. Pasigirdo opozicijos reikalavimų nušalinti V. Gedvilą nuo klausimo svarstymo ir apskritai atstatydinti jį iš užimamų pareigų.
Reaguodama į chaosą Dalia Teišerskytė ironiškai savo frakcijos metu paprašė padaryti ketverių metų pertrauką, nagrinėjant neliečiamybės klausimą.
(Papildyta 13:55 val.) Svarstymą bandoma uždelsti?
Atėjus laikui nagrinėti neliečiamybės atėmimo klausimą, Seime kilo tikra drama, kai Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas pareiškė, kad prieš pat svarstymą buvo pateiktas pakeistas laikinosios tyrimo komisijos rezoliucijos dokumentas, kuriame esą buvo klaida. Naują rezoliucijos variantą pateikė komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Remiantis Seimo statutu, iš naujo pateikta rezoliucija gali būti nagrinėta tik po dviejų valandų po jos registravimo. Opozicija į tai reagavo itin audringai. Buvo teigiama, kad naujoji, A. Mazuronio pakoreguota, rezoliucija niekur nebuvo svarstoma, o komisija balsavo tik už prieš tai pateiktą rezoliucijos projektą. "Visa kita yra padaryta nepagrįstai ir neteisėtai, tai yra ant dokumentų klastojimo ribos", - kategoriškai pareiškė Remigijus Šimašius.
Opozicija klausimo nagrinėjimą reikalavo pradėti kuo greičiau. Eligijus Masiulis pareikalavo dėl šališkumo nusišalinti nuo klausimo svarstymo Seimo pirmininką V. Gedvilą. Kilus ginčams dėl Seimo statutų ypatumų, buvo pasiūlyta rinktis Etikos ir procedūrų komisijai ir skubos tvarka spręsti, kaip reikėtų elgtis. Tačiau įsivyravus chaosui, Seimo darbas buvo paralyžiuotas.
Galiausiai nežymia balsų persvara buvo nuspręsta daryti pertrauką. Algimantas Salamakinas, ankščiau buvęs Seimo etikos ir procedūrų komisijos pirmininku, konstatavo, kad V. Gedvilas pažeidė statutą teikdamas šį klausimą balsavimui. Per salę nuaidėjo aplodismentai. Opozicijos atstovai komentavo, kad pažeidžiant Seimo statutą yra siekiama nukelti balsavimą į kovo mėnesį.
Koalicija byra?
Seimas jau netrukus turi pradėti balsavimą dėl trijų DP narių teisinės neliečiamybės panaikinimo. Dar per prieš tai vykusį balsavimą dėl ateinančių metų biudžeto patvirtinimo Seime įsiviešpatavo įtampa, kai socialdemokratų koalicijos partneriai „darbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų frakcija balsavimo metu susilaikė arba balsavo prieš. Nutarimas buvo patvirtintas tik dėl to, kad už jį balsavo opozicinės frakcijos. DP frakcijos atstovai pasielgė dar drastiškiau, kai nepalaikė ir socialinio draudimo fondo rodiklių, tokių būdų nepalaikydami net savo pačios deleguotos ministrės. Svarstant kitus klausimus, atrodė, kad DP atstovai klausimus uždavinėjo jau kaip opozicijos atstovai.
Konservatorė Rasa Juknevičienė jau netrukus savo „Facebook“ paskyroje pareiškė, kad socdemų koalicijos partneriai tokiu savo balsavimu siunčia signalą, kad jei socdemai vis dėlto balsuos už „darbiečių“ teisinės neliečiamybės panaikinimą, koalicijos partneriai gali nepalaikyti biudžeto.
„Darosi įdomu – trys iš keturių valdančiosios koalicijos frakcijų nebalsavo, kad biudžetas būtų priiminėjamas ketvirtadienį! Išgelbėjo opozicija, balsavusi už. Atrodo, paprastas procedūrinis balsavimas, bet įtampa prieš balsavimą dėl imuniteto kyla. Panašu, kad tokiu balsavimu darbiečiai, tvarkiečiai ir lenkai parodė socdemams, kad gali nebalsuoti dėl biudžeto, jei... Tikriausiai, tai tik mankšta, siekiama parodyti, kad socialdemokratai koalicijoje yra tik mažuma“, – pareiškė R. Juknevičienė.
„Ši diena bus didžiausias išbandymas naujajai koalicijai. Ir ne todėl, kad svarstysime kitų metų valstybės biudžetą. Šiandien socdemų partneriai rūpinsis savo reikalais – darbiečiai bandys išsisukti nuo teisingumo, o "teisuoliai" – reabilituoti savo prezidentą, kad jis ir vėl galėtų dalyvauti rinkimuose“, – prieš tai „Facebook“ tvirtino liberalas Eligijus Masiulis.
(nuolat pildoma)
***
Kad „darbiečių“ imunitetas būtų panaikintas, reikia 71 Seimo nario balso. Toks balsų skaičius galėtų būti užtikrintas tik tuo atveju, jei prie opozicijos balsų prisijungtų socialdemokratai. Algirdas Butkevičius yra ne kartą patikinęs, kad socdemai balsuos už imuniteto panaikinimą. Vis dėlto opozicijos atstovai išreiškė nerimą, kad į balsavimą galėtų susirinkti ne visi socialdemokratų frakcijos atstovai, ir balsų tokiu atveju galėtų pritrukti.
DP ir jos atstovai yra kaltinami sukčiavimu. Tvirtinama, kad 2004-2006 partijoje buvo vedama „juodoji“ buhalterija. „Darbiečiais“ kaltinimus neigia ir bylą vadina politine.