• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo narys Vytautas Bakas ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad paviešinta informacija apie žvalgybos darbus yra itin reikšminga visuomenei ir jau prognozavo, kuo galėtų baigtis parlamentinis tyrimas, jei jis bus pradėtas.

Seimo narys Vytautas Bakas ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad paviešinta informacija apie žvalgybos darbus yra itin reikšminga visuomenei ir jau prognozavo, kuo galėtų baigtis parlamentinis tyrimas, jei jis bus pradėtas.

REKLAMA

„Mano vertinimu, jei pasitvirtins ši informacija, ji baigsis tuo, kad keli pareigūnai neteks savo postų. Visiškai neatmesčiau, kad gali būti organizuojami, keliami klausimai dėl apkaltos tam tikriems politikams. Jei pasitvirtins tai, kad jie prašė žvalgybos neteisėtai rinkti duomenis. Taip gali atsitikti. Iškeltas klausimas yra ypatingos reikšmės visuomenei, ne šiaip komisijai siūlome tirti šį klausimą“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį sakė V. Bakas.

Parlamentaras pakartojo, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis buvo iškvietęs apie galimus pažeidimus pranešusį žvalgybos pareigūną, siekdamas išsiaiškinti galimus pranešėjus tarnybos viduje. V. Bakas sakė, kad apie šį trečiadienį vykusį pokalbį jį tiesiogiai informavo pats pranešėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentaro  teigimu, žvalgybos pareigūnas direktoriaus pavaduotojui pripažino, kad jis yra pranešėjas, paprašė atostogų, tačiau šis prašymas buvo atmestas.

REKLAMA

„Žmonės elgiasi neadekvačiai, mano nuomone <...> Ponas Jauniškis turi didelę komandą kvalifikuotų žmonių. Aš siūlyčiau pasikviesti teisininką. Įstatymas nėra ilgas – yra draudžiamas bet koks neigiamas poveikis pranešėjui“, – sakė V. Bakas.

V. Bakas sulaukė kolegų kritikos

V. Bakas teigė, kad sulaukė ir kolegų kritikos: „Kolegos kritikuoja, kad turėjau ramiau pasižiūrėti. Ta informacija man pasirodė svarbi. Man atrodo iki šiol, kad demokratinėje valstybėje, kai žvalgyba turi milžiniškus resursus ir turi didelius informacijos kiekius – negali jų naudoti be pagrindo <...>. Joks žvalgybos pareigūnas negali be pagrindo lįsti prie asmens duomenų, net savo malonumui. Mano ir pranešėjo nuomone, informacija buvo renkama be teisinio pagrindo“, – spaudos konferencijoje sakė V. Bakas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys teigė, kad jam svarbus pranešusio „žmogaus likimas ir kaip valstybė sugebės susidoroti su šiuo iššūkiu. Deja, situacija tokia, kad yra ne koks nors anoniminis žmogus, kaip bandė paaiškinti viešosios erdvės dalyviai, bet tai konkretus ir garbingas žmogus. Jis yra pasirašęs dokumentus. Tai tikras žmogus su tikrais įrodymais apie galimai neteisėtai rinktus duomenis

Noriu pabrėžti, kad Žvalgybos įstatymo straipsnis apibūdina parlamentinę žvalgybos kontrolę, pagal jį bet kokio rango žvalgybos pareigūnas gali kreiptis į Seimo narį. Viso to esmė, užtikrinti parlamentinę žvalgybinę kontrolę“, – sakė parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neaišku, kokį sprendimą priėmė teisėsaugos institucijos: „Niekas neaišku, todėl nutariau kreiptis į NSGK. <...> Kaip matote, procesas perėjo visas teisėtas ir pagrįstas stadijas“, – Seime kalbėjo parlamentaras.

„NSGK turėtų neatidėliodamas imtis iniciatyvos ir spręsti klausimus ne spaudos konferencijose, nesusipažinus su medžiaga, o viską išsiaiškinti tyrimu. Reikalingas civilizuotas parlamentinis tyrimas. Klausimai, dėl ko tai daroma, neatsakyti. Man svarbu į juos atsakyti. Noriu, kad mūsų žvalgybos dirbtų civilizuotai ir nekiltų jokių abejonių pareigūnų vykdomais veiksmais“, – kalbėjo V. Bakas.

REKLAMA

V. Bakas teigė ketvirtadienį susitikęs su premjeru Sauliumi Skverneliu. „Jo nuomone, parlamentinis tyrimas yra būtinas“.

Jo manymu, tokiam parlamentiniam tyrimui užtektų poros mėnesių. „Tam, kad būtų atsakyta į pagrindinius klausimus, manau, galima skirti porą mėnesių. Vėliau jeigu būtų apkaltos, keliami kiti klausimai, be abejo, užtruktų, bet pats tyrimas nebūtų labai sudėtingas laiko prasme“, – teigė parlamentaras.

REKLAMA

Parlamentinį tyrimą, pagal Seimo statutą, inicijuoti gali Seimo valdyba, komitetai, frakcijos ir ne mažesnė kaip 36 Seimo narių grupė.

NSGK pirmininkas: parlamentinio tyrimo reikėtų

NSGK pirmininkas valstietis Dainius Gaižauskas teigia matąs, kad pastaruoju metu sistemingai diskredituojamas VSD, todėl neatmeta parlamentinio tyrimo iniciatyvos.

„Jei ir matau pagrindą parlamentiniam tyrimui, tai tam, ką dabar daro Vytautas Bakas. Jis meta didelį šešėlį ant VSD, kyla klausimas, ar jo neišnaudoja“, – ketvirtadienį BNS sakė D. Gaižauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, buvęs NSGK vadovas eskaluoja klausimus, kuriuos jau tyrė ir pažeidimų nenustatė nei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), nei Generalinė prokuratūra.

„Dvi nepriklausomos tarnybos patikrino ir padarė tą pačią išvadą. Kas dar turėtų patikrinti?“ – retoriškai klausė politikas.

„Reikia susitikti su komitetu ir dar kartą įvertinus visas aplinkybes pasikalbėti“, – tvirtino D. Gaižauskas.

Anot jo, paskelbta informacija apie esą VSD vykdytus politinius užsakymus patikrinti tam tikrus asmenis smarkiai kenkia šiai tarnybai.

REKLAMA

„Vakar buvome ataskaitiniame susirinkime (VSD praėjusių metų veiklos – BNS), pristatyti penkerių metų rezultatai. Visi matome, nėra, ką lyginti, koks proveržis padarytas. Ir dabar metamas šešėlis, ir V. Bakas tai žino“, – sakė D. Gaižauskas.

„Jis dabar jau meta šešėlį ir ant STT, ir ant Generalinės prokuratūros. Tai jau nacionalinio saugumo klausimas“, – pridūrė Seimo NSGK pirmininkas.

REKLAMA

Praėjusių metų pavasarį žvalgybos pareigūnas informavo tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

V. Bakas teigia, kad tai daryta vykdant politinį užsakymą ir reikalauja atlikti parlamentinį tyrimą. Pernai jis gautą medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai ir STT, tačiau jie ikiteisminio tyrimo nepradėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, tačiau direktorius Darius Jauniškis tvirtina, jog kandidatų aplinkoje esantys žmonės galėjo būti tikrinami, o su kai kuriais iš jų žvalgybos pareigūnai galėjo bendrauti tiesiogiai.

VSD teigia, kad ji rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui.

Prisiminkite, ką trečiadienį tv3.lt studijoje kalbėjo VSD vadovas D. Jauniškis:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų