Geras klausimas, ar tikrai Lietuvos ekonomika dar kapstosi kažkur arčiau dugno nei kyla į paviršių? O gal iš tikrųjų pilkajai darbuotojų masei tik pučiama migla į akis ir siūloma „geresnių laikų“ palaukti dar metelius kitus?
15min. konferencijoje dalyvavusi Ūkio ministrė B. Vėsaitė teigė įsitikinusi, kad Lietuvos žmonės geresnio gyvenimo dar turės palaukti, tačiau, kiek tas užtruks, daugiausia priklausys nuo verslininkų geranoriškumo.
„Teko bendrauti su įvairiais Europos Sąjungos šalių atstovais ir visi sutartinai pabrėžė, kad ekonominė krizė dar toli gražu nesibaigė. Tačiau vertinu skaičius, kurie yra surašyti juodu ant balto.
Šiuo metu Lietuvoje eksportas pasiekė 2008 metų lygį, bet gyventojai to dar nepajautė. Verslas labai nenoriai dalijasi su dirbančiaisiais. Per krizę šoktelėjo produktyvumas, bet algos darbuotojams nebuvo didinamos“, - pabrėžė B. Vėsaitė.
Anot ūkio ministrės, minimalios mėnesinės algos padidinimas iki 1 tūkst. litų buvo labai svarbus žingsnis. Tačiau, turi būti dedama daug pastangų, kad augtų ir vidutinis darbo užmokestis.
„Pasikartosiu, stebiu skaičius. Eksporto apimtys ir BVP šiuo metu beveik pasiekė prieškrizinį lygį, o atlyginimai toli gražu to dar nepadarė. Tai reiškia, kad verslininkai nėra linkę gaunamo didesnio pelno investuoti į darbuotojus, jų gerovę“, - sakė B. Vėsaitė.
Iš kitos pusės, B. Vėsaitė užtikrino, kad daug bendrauja ir su pačiais verslininkais, kurie nuolat skundžiasi, kad galėtų padvigubinti (o kiti ir patrigubinti) eksportuojamus produkcijos kiekius, tačiau tam trūksta kvalifikuotos darbo jėgos.
„Maža to, kad turime apie 200 tūkst. bedarbių, dar prie jų galima pridėti kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą. Švietimo ir mokslo sistema neparuošia reikiamo kiekio arba srities specialistų. Daugiausia bedarbių turime tarp teisininkų, vadybininkų ir socialinių darbuotojų“, - įžvalgomis dalijosi B. Vėsaitė.