Man regis, žmonės jau pavargo nuo šios Vyriausybės ir jos veiksmų. Lietuva tapo pačia brangiausia šalimi Europos Sąjungoje su pačiais mažiausiais atlyginimais. Tai rodo, kad konservatorių politika nebuvo nei išmani, naujoviška ir neatnešė kokių nors teigiamų permainų. O jei kai kur tų permainų ir įvyko, tai tik į blogąją pusę ir jas po rinkimų suformuotai valdžiai teks rimtai taisyti.
Ne atpigo, o pabrango
Su nauja programa į rinkimus einantys socialdemokratai tai, ką pradėjo daryti konservatoriai su savo koalicijos partneriais, tikrai neketina visko tęsti ir kartoti jų klaidų. Kad ir pavyzdžiui, tokios drastiško darbo santykių liberalizavimo, kuris dirbančiuosius greitai gali paversti kone darbdavio vergais.
Turime daug klausimų ir abejonių dėl atominės elektrinės statybos, šilumos ūkio pertvarkos. Žmonės su siaubu laukia naujojo šildymo sezono. Prieš kurį laiką energetikos ministras Arvydas Sekmokasviešai tikino tautą, kad dujos šią žiemą atpigs, o išėjo priešingai – kai kas už jas šią žiemą mokėsnet ketvirtadaliu brangiau. Kas tai – nesiorientavimas situacijoje, ar paprasčiausiais žmonių apgaudinėjimas? Todėl, manau, naujasis Seimas pirmiausia turės imtis tų darbų, kurie žmonėms šiuo metu yra svarbiausi ir aktualiausi, ir pamiršti nuo arenos nuėjusios Vyriausybės tuščius pažadus.
Chaosas šilumos ūkyje
Neseniai Seime svarstėme Rudens sesijos darbų programą. Joje yra įrašytas Šilumos ūkio įstatymas, kurio labai laukia žmonės. Anksčiau priimtos pataisos jį labai sujaukė, tarp Dangaus ir Žemės atsidūrė šilumos punktai, daug neaiškumų dėl karšto vandens ruošimo, o šaltasis metų laikas nenumaldomai artėja. Deja, paties įstatymo projekto iki šiol nematėme, ir sunku pasakyti, ar jis dar labiau nesutrikdys visą šilumos ūkį.
Dar vienas svarbus klausimas, kuris vis labiau jaudina žmones: kada bus grąžintos nusavintos pensijos, kitaip tariant, kompensuota per krizę sumažinta jos dalis? Visą kadenciją vilkinę šios problemos sprendimą, konservatoriai, atrodo, neskuba ir dabar. Tikriausiai bus bandoma šį, milijardo litų reikalaujantį sprendimą, tarsi karštą bulvę, permesti naujai Seimo daugumai ir jos Vyriausybei. Socialdemokratai tikrai pajėgūs dirbti be kokios nors koalicijos – jie turi ir kvalifikuotų specialistų, ir patirties, ir žinių. Tačiau reikia laimėti rinkimus ir čia daug kas priklausys nuo rinkėjų.
Renovavo vos du namus
Rinkėjai manęs dažnai klausia, o kaip jūs, socialdemokratai, apginsite gyventojus nuo tų baisių šildymo kainų, ką darysite su energetika, ketinama statyti atomine elektrine. Gal pagaliau sudarysite sąlygas plačiau naudoti pigesnį negu dujos biokurą, pasikinkyti saulės ir vėjo energiją?
Visas pasaulis jau kuris laikas pasuko žaliosios energetikos link, tik mes dėl neišmanios savo Vyriausybės vis tūpčiojame vietoje, todėl socialdemokratai yra tvirtai pasiryžę keisti energetikos politiką.
Žmones, ypač gyvenančius daugiabučiuose namuose, dabar labiausiai jaudina šilumos kainos. Net būdami opozicijoje mes nesėdėjime sudėję rankas, o pasitelkę geriausius Lietuvos ir užsienio ekspertus, parengėme naują namų renovavimo programą. Ją įgyvendinant gyventojams nereikės eiti į bankus ir ten užstatinėti savo nekilnojamąjį turtą, kad gautų paskolą namui atnaujinti. Visą atsakomybę prisiims savivaldybė, jos paskirtas administratorius. Gyventojams renovacija nekels jokių didesnių rūpesčių. Jie gaus dvi sąskaitas – vieną už komunalines paslaugas, kitą – už investicijas į renovavimo darbus. Bet abi jas sudėjus, mokėjimo suma jokiu būdu negalės būti didesnė negu dabar, o tik mažesnė, nes renovuotam namui reikės mažiau šilumos energijos, sumažės tam reikalingos išlaidos. Žmonės gyvens patogiau, šilčiau, padidės jų būstų vertė ir tai jie galės pasiekti nieko neprarasdami ir niekuo nerizikuodami
Niekaip nesuprantame, kodėl to, matydama, kad dabartinė renovacijos programa žlunga, yra visiškai nepopuliari, nedarė dabartiniai valdantieji. Juk pagal šios Vyriausybės nustatytą tvarką per jos kadenciją renovuoti vos du namai, o dabar iš Europos Sąjungos Jesicos fondo tam skirtus pinigus ketinama panaudoti pirkti tris sraigtasparnius. Bet aš vis dėlto tikiuosi, kad nueinančiai Vyriausybei užteks sveiko proto nešvaistyti renovacijai skirtų pinigų orlaiviams įsigyti.
Ar būtinai galva daužant į sieną?
Kita energetikos kryptis – biokuras. Plėsdami jo panaudojimą atpiginsime ir šilumą, ir sumažinsime kapitalo išvežimą į užsienį. Tuo pat metu bus galima sukurti ir daugiau darbo vietų, sumažinti nedarbą ir emigraciją. Tai tarsi nepralošiamas žaidimas, ir aš nežinau, kodėl iki šiol šioje srityje nieko nebuvo daroma, o svaičiojama apie vos ne apie Marso užkariavimą ar Mėnulio apgyvendinimą, naujos atominės elektrinės ir dujų terminalo statybą. Taip, dujų terminalas mums labai praverstų kokios nors nelaimės ar didelio dujų tiekimo sutrikimo atveju.
Tačiau dabartinė valdančioji dauguma jo statybą įstatymu įkalkuliavo į dujų kainą. O ką tai reiškia, nesunku suprasti – už dujas mokėsime dar brangiau. Šį Vyriausybė, atrodo, yra užsibrėžusi viską daryti taip, kad energetikos ištekliai mūsų žmonėms kainuotų kuo brangiausiai. Pasižiūrėkime į savo kaimynus – latvius ir estus. Jie elgiasi kur kas pragmatiškiau. Mūsų valdantieji galvoja ne apie tai, kaip dabar gyvensime, o apie tolimą ateitį, apie mistinę energetinę nepriklausomybę. Tokių valstybių pasaulyje nėra. Visur energetinės sistemos yra su kažkuo sujungtos. Lietuva šiuo metu yra sujungta su Rusija, dabar bandoma jungtis su Vakarais. Bet viskas daroma tarsi galva daužant sieną, o juk galima tą patį daryti civilizuotai, derantis, o ne drastiškai veiksmais.
Pažadais sotus nebūsi
Į rinkimus einančios partijos dabar žada daugybę nerealių dalykų, taip tikėdamosi patraukti į savo pusę kuo daugiau rinkėjų. Rinkimai praeis, o neprotingi pažadai taip ir liks pažadais. Tad ar ne geriau žadėti tai, ką tikrai gali įvykdyti. Mūsų programoje numatyta padidinti minimalią algą iki 1000 litų, nes dabartinės Vyriausybės vienašališka 50 litų “dovanėlė“ žmonėms praktiškai nieko nereiškia. Turėtų didėti ir vidutinė alga, nes, jei viskas liks po senovei, jauni, kvalifikuoti žmonės ir toliau krausis lagaminus ir išvyks ieškoti geresnio gyvenimo į užsienį.
Esu kalbėjusi ne su vienu emigrantu, daugelis norėtų grįžti į Tėvynę, bet baiminasi, kad čia neras darbo, nesugebės išlaikyti šeimos. Todėl mes savo programoje esame pasiryžę grąžinti šiuos žmones į Lietuvą, išvengti naujos emigracijos bangos. O tai įmanoma padaryti tik mažinant nedarbą, komunalinius mokesčius, didinant paramą vaikus auginančioms šeimoms, keliant atlyginimus, sudarant žmonėms normalias gyvenimo sąlygas. Lyg ir aišku, tik kodėl to nedarė dabartinė valdančioji dauguma?
Seimo ekonomikos komiteto narė, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoja Birutė Vėsaitė