Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį pareikalavo, kad pasaulis imtųsi veiksmų dėl Sirijos pareikšdamas, jog cheminius ginklus panaudojęs režimas turi sulaukti atpildo, ir perspėdamas, kad JAV pasirengusios panaudoti jėgą.
Kalbėdamas JT Generalinėje Asamblėjoje B.Obama pateisino savo grasinimus panaudoti karinę jėgą prieš prezidento Basharo al-Assado (Bašaro Asado) režimą ir atrėmė savo kritikus, kurie kaltina Jungtines Valstijas nenuoseklumu.
Jis sakė, kad JAV yra pasirengusios ginti savo interesus Artimuosiuose Rytuose, kad, be kita ko, būtų užtikrintas „laisvas energijos (išteklių) ir masinio naikinimo ginklų panaudojimo draudimas“.
„Jungtinės Amerikos Valstijos yra pasirengusios panaudoti visus savo galios elementus, tarp jų ir karinę jėgą, kad būtų užtikrinti esminiai interesai regione“, – sakė JAV prezidentas.
B.Obama taip pat užsipuolė skeptikus, netikinčius, kad rugpjūčio 21 dienos cheminę ataką prie Damasko, per kurią, JAV žvalgybos duomenimis, žuvo 1 tūkst. 400 žmonių, surengė B.Assado pajėgos.
„Tos raketos buvo paleistos iš režimo kontroliuojamo rajono ir nukrito į opozicijos rajoną“, – sakė B.Obama.
„Įžeidimas žmogiškajam protui ir šios institucijos teisėtumui yra sakyti, kad šį išpuolį galėjo įvykti bet kas, tik ne režimas“, – tęsė JAV vadovas.
Į valdžią iškilęs kaip karo Irake kritikas, B.Obama, sulaukė griežto nepritarimo savo grasinimui panaudoti jėga Sirijoje.
Tačiau B.Obama įrodinėjo, kad jo pasiryžimas panaudoti jėgą žadina veikti ir žvelgti į padėtį Sirijoje plačiau.
„Aš netikiu, kad kariniais veiksmais – ar jie būtų Sirijoje ar iš užsienio valstybių – galima pasiekti stabilią taiką. Taip pat netikiu, kad Amerika arba kokia nors kita šalis turėtų nuspręsti, kas vadovaus Sirijai“, – kalbėjo B.Obama.
„Tačiau lyderis, žudantis savo piliečius ir dujomis nuodijantis vaikus, negali atgauti teisės vadovauti taip susiskaldžiusią šalį“, – sakė jis, kalbėdamas apie B.Assadą.
„Ar mes turime priimti nuomonę, kad pasaulis yra bejėgis prieš įvykius Ruandoje ar Srebrenicoje?“ – retoriškai paklausė B.Obama primindamas apie baisiausius nusikaltimus paskutiniame XX amžiaus dešimtmetyje.
„Jeigu tokiame pasaulyje tie žmonės nori gyventi, tada tegu taip kalba ir skaitosi su šalta masinių kapų logika“, – sakė jis.
B.Obama taip pat priminė ir cheminių ginklų aukas Irane.
Savo kalboje jis pažymėjo, kad pasaulinį sutarimą prieš cheminio ginklo naudojimą sustiprino atminimas apie „karius, kentėjusius apkasuose, žydus, nuodytus dujų kamerose, iraniečius, nuodytus dešimtimis tūkstančių“.
Jungtinės Valstijos ir Rusija nesutaria dėl JT Saugumo Tarybos rezoliucijos, kuri turėtų lydėti susitarimą dėl Sirijos cheminių ginklų perdavimo tarptautinei kontrolei.
JAV ir Rusijos susitarimas bent jau laikinai pristabdė B.Obamos raginimus, kurios palaikė Prancūzija, suduoti karinį smūgį Sirijai.
„Turi būti griežta Saugumo Tarybos rezoliucija, užtikrinanti, kad B.Assado režimas laikytųsi savo įsipareigojimų, ir turi būti numatyta atsakomybė, jeigu jis to nepadarys“, – sakė B.Obama pasaulio lyderiams.
JAV prezidentas reikalavo, kad JT savo rezoliucijoje būtinai įtrauktų B.al-Assado atskaitomybę ir perspėjo, kad ant kortos pastatyta šios tarptautinės organizacijos reputacija.
„Jeigu mes negalime susitarti net dėl šito, – sakė jis, – tai parodys, kad Jungtinės Tautos yra neįgalios įgyvendinti pačius tarptautinės teisės pagrindus“.
„Kita vertus, jeigu mums pavyks, bus paskelbta galinga žinia, kad cheminių ginklų naudojimas neturi vietos XXI amžiuje ir kad ši organizacija (JT) kalba rimtai“, – tęsė B.Obama.
JAV ir Rusijai sutarus tarpininkauti tariantis su Sirija dėl cheminio ginklo naikinimo, kai kurios šalys nerimauja, kokie būtų padariniai, jei Sirija nesilaikys susitarimo.
„Mes esame įsitikinę, kad iš pradžių tarptautinė bendruomenė turi įgyvendinti draudimą“ naudoti tokią ginkluotę, pabrėžė jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.