• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį sakė, kad Prancūzija ir Didžioji Britanija, kurios pavydžiai varžosi dėl JAV meilės, yra tarsi jo mylimos dukterys Malia (Malija) ir Sasha (Saša), kurių nė vienos jis negali išskirti.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį sakė, kad Prancūzija ir Didžioji Britanija, kurios pavydžiai varžosi dėl JAV meilės, yra tarsi jo mylimos dukterys Malia (Malija) ir Sasha (Saša), kurių nė vienos jis negali išskirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.Obama meistriškai išlaviravo per anglų ir prancūzų minų lauką, kai vienas prancūzų reporteris jo paklausė, ar geriausia Amerikos draugė dabar yra ne Britanija, o jos seniausia sąjungininkė.

REKLAMA

„Turiu dvi dukteris“, - pasakė B.Obama, stovėdamas greta Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose.

„Abi jos yra žavingos ir nuostabios ir aš niekada vienos kurios neišskirčiau. Taip jaučiuosi ir dėl savo nuostabių partnerių Europoje. Visi jie yra savaip nuostabūs“, - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį ir antradienį B.Obama gyrė atkurtą JAV ir Prancūzijos aljansą, kuris siekia revoliucinius laikus prieš daugiau kaip 200 metų, bet prieš dešimtmetį vos nežlugo dėl Irako karo.

Tačiau prezidentas jau pažįsta ir politinius pavojus, kuriuos kelia nepakankama pagarba JAV „ypatingiems santykiams“ su Britanija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.Obamos pirmosios kadencijos pradžioje jo politiniai priešininkai jį pliekė dėl gerbiamo britų karo laikų ministro pirmininko Winstono Churchillio (Vinstono Čerčilio) biusto pašalinimo iš Ovalinio kabineto.

B.Obama turės progą išdidžiai stovėti drauge su prancūzais ir britais, kai birželį nuvyks į Normandiją paminėti sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo šiame Prancūzijos regione 70-ųjų metinių.

REKLAMA

Toje ceremonijoje taip pat dalyvaus F.Hollande'as ir britų karalienė Elizabeth II (Elzbieta II).

B. Obama giria F. Hollande'o „narsą“ užsienio politikoje

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį gyrė savo kolegos iš Prancūzijos, Francois Hollande'o (Fransua Holando), „narsą ir ryžtą“ užsienio politikos reikaluose.

REKLAMA

„Nuo Malio iki Sirijos ir Irano, jūs parodėte narsos ir ryžto; ir aš norių padėkoti jums už jūsų vadovavimą ir už tai, kad esate stiprus partneris Jungtinėms Valstijoms“, – sakė B.Obama per bendrą spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose.

Be kita ko, B.Obama pažymėjo, kad komercines perspektyvas Irane bandžiusios užsienio firmos veikė savo rizika, ir pažadėjo „kaip apsėstas“ pulti sankcijų pažeidėjus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV prezidentas dar kalbėjo, kad taikos derybomis dėl taikos pilietiniame kare Sirijoje nesiseka pasiekti jų tikslo – nutraukti smurtą ir padėti politinei pereigai.

Pasak B.Obamos, padėtis Sirijos žemėje siaubinga; Sirijos valstybė byra, todėl tai yra blogai viso pasaulio saugumui.

Jis sakė, kad esama didžiulio nusivylimo, bet pridūrė, jog neketinąs menkinti fakto, kad neseniai Sirijos vyriausybė ir opozicijos sukilėliai pirmą kartą susitiko toje pačioje salėje per taikos derybas.

REKLAMA

Vyks į Prancūziją sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje 70 metinių proga

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį pranešė vyksiąs į Prancūziją birželį, kai bus minimos 70-osios sąjungininkų ginkluotųjų pajėgų išsilaipinimo nacių okupuotoje Normandijoje metinės.

REKLAMA

B.Obama pasakė priėmęs JAV su oficialiu vizitu atvykusio Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o (Fransua Holando) kvietimą, kai jiedu susitiko Baltuosiuose rūmuose.

Didžiosios Britanijos ir Kanados valstybių vadovė karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) jau anksčiau pranešė dalyvausianti renginyje, kuriame bus pagerbti daugiau kaip 150 tūkst. amerikiečių, britų ir kanadiečių, išsilaipinusių Normandijos paplūdimuose 1944 metų birželio 6 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Giria Prancūzijos veržlumą

Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį susitikęs su valstybinio vizito atvykusiu Prancūzijos vadovu Francois Hollande'u (Fransua Holandu) gyrė Prancūziją kaip pavyzdingą Amerikos sąjungininkę pasaulyje, kuris turėtų padaryti daugiau, kovodamas su bendromis grėsmėmis.

REKLAMA

Baltųjų rūmų Pietinėje pievelėje B.Obama gyrė Prancūziją, kuri, pasak jo, atlieka vis svarbesnį vaidmenį kovoje su islamiškuoju ekstremizmu Afrikoje, prieš branduolinio ginklo platinimą ir klimato kaitą.

Prezidentams stovint greta, šalia Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos vėliavų ir priešais išrikiuotą garbės sargybą buvo iššauta 21 salvė.

REKLAMA

„Kaip ir prieš mus buvusios kartos dabar mes turime užduotį ne tik išsaugoti mūsų ilgametę sąjungą, bet ir atnaujinti ją mūsų laikams“, – kalbėjo B.Obama.

„Nėra šalies, kuri galėtų viena įveikti šios dienos iššūkius arba pasinaudoti jos galimybėmis, – sakė JAV prezidentas. – Daugiau šalių turi prisidėti ir prisiimti lyderystės įsipareigojimus, būtent tai Jungtinės Valstijos ir Prancūzija daro kartu“.

REKLAMA
REKLAMA

F.Hollande'as pagerbė per Antrąjį pasaulinį karą žuvusių JAV karių atminimą ir pareiškė, kad abi ilgametės sąjungininkės turi išvien ginti esminius principus ir universaliąsias teises.

„Šiandien Prancūzija ir Jungtinės Valstijos tebeina išvien, kad šios vertybės dominuotų“, – kalbėjo F.Hollande'as.

„Kartu su Jungtinėmis Valstijomis mes nagrinėjame masinio naikinimo ir cheminio ginklo platinimo grėsmės problemas, kartu sprendžiame Artimųjų Rytų krizės (klausimą), kartu palaikome Afrikos plėtrą ir kartu kovojame su pasauliniu atšilimu ir klimato kaita“, – sakė jis.

Anksčiau viena aukšta JAV pareigūnė gyrė Prancūziją už jos pagalbą malšinant ekstremistinį smurtą Afrikos regionuose.

„Prancūzijos vaidmuo yra labai esminis sėkmei Malyje, o Prancūzijos vaidmuo siekiant įversti taiką ir stabilumą CAF (Centrinės Afrikos Respublikoje) yra labai svarbus“, – kalbėjo JAV diplomatė Afrikos šalims Linda Thomas -Greenfield (Linda Tomas-Grinfild).

Tačiau Prancūzijos lyderis, kurio asmeninio gyvenimo problemas prieš kurį laiką su pasimėgavimu narstė viso pasaulio bulvarinė žiniasklaida, bus vienas per valstybinę vakarienę didžiulėje, prancūziškais akcentais išpuoštoje palapinėje, nes sausį išsiskyrė su savo ilgamete partnere Valerie Trierweiler (Valeri Trirveiler).

REKLAMA

Prieš vakarienę B.Obama ir F.Hollande'as dalyvaus spaudos konferencijoje, o Prancūzijos vadovas pietaus su prancūziškai kalbančiu JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry (Džonu Keriu).

Nors Prancūzijos ir JAV santykiuose ne kartą būta audringų laikotarpių, jų aljanso tvarumas slypi jo tamprume: prieš dešimtmetį susipykusios dėl Irako, dabar šalys vėl sparčiai stiprina dvišalius ryšius.

Vašingtonas sveikino Prancūzijos sprendimą surengti karinę intervenciją Malyje, kad būtų pažabotas islamistų kovotojų įsitvirtinimas Afrikos Sahelio regione, ir suteikė jai logistinę pagalbą.

Sąjungininkės yra vienos svarbiausių veikėjų pasaulio galių derybose su Iranu dėl jo branduolinės programos, bei drauge kaltina Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą (Bašarą Asadą) žvėriškais veiksmais prieš savo šalies žmones.

F. Hollande'as trijų dienų valstybinį vizitą Jungtinėse Valstijose pirmadienį pradėjo skrydžiu JAV prezidento lėktuvu „Air Force One“, kuriuo itin retai skraidinami užsienio valstybių lyderiai.

F. Hollande'as ir B.Obama Virdžinijoje apsilankė frankofilo JAV kūrėjo Thomo Jeffersono (Tomo Džefersono) memorialiniame name.

Apsilankymas Montiselo viloje buvo suplanuotas kaip galimybė B.Obamai ir F. Hollande'ui, kuris gerai kalba angliškai, sustiprinti asmeninius ryšius itin simboliškoje aplinkoje.

REKLAMA

B.Obama sakė, kad Th.Jeffersonas – Nepriklausomybės deklaracijos pirminio varianto autorius, ambasadorius Prancūzijoje ir trečiasis JAV prezidentas, yra „to, kas geriausia Amerikoje“ simbolis.

„Tačiau kaip matome vaikščiodami po jo namus, jis taip pat simbolizuoja neįtikėtiną ryšį ir neįtikėtinas Prancūzijos dovanas Jungtinėms Valstijoms, nes jis buvo prisiekęs frankofilas“, – pabrėžė prezidentas.

Antradienį per derybas Ovaliajame kabinete pagrindinis dėmesys turbūt bus skiriamas šioms temoms: karas Sirijoje, Irano branduolinė programa, politinė krizė Ukrainoje.

JAV ir Prancūzijos vadovai matyt aptars ir Prancūzijos karines operacijas Malyje bei Centrinėje Afrikos Respublikoje – abiem šioms misijoms JAV suteikė paramą oro transportu, žvalgyba ir logistika.

Siūloma Transatlantinė prekybos ir investavimo partnerystė tarp Europos Sąjungos ir Jungtinų Valstybių taip pat bus pokalbio programoje, kai B.Obama savo šalies viduje tenka kovoti, kad laimėtų įgaliojimus derėtis dėl prekybos sutarčių šiais kadencijos vidurio rinkimų metais.

Asmeniškai F.Hollande'as tikisi pailsėti nuo triukšmo, kilusio dėl skyrybų su savo mylimąją Valerie Trierweiler (Valeri Trirveiler), buvusia pirmąją Prancūzijos ponia.

REKLAMA

Tiesa, jos nebuvimas bus pastebimas per oficialią vakarienę, kai svečiai ragaus amerikietiškus ikrus, putpelių kiaušinius, didkepsnį, Vermonto sūrį, visa tai užgerdami išskirtiniu Amerikos vynu.

F.Hollande'as, kurio reitingai pasiekė žemiausią lygį, kokį kada nors yra turėjęs šių laikų Prancūzijos vadovas, nuolat spaudžiamas skatinti negaluojantį savo šalies ūkį.

Todėl jis mėgins kažkiek teigiamai nušviesti prancūzų inovacijas, kai nuskris iš Vašingtono į Kaliforniją trečiadienį ir susitiks ten su inžinerijos lyderiais Silicio slėnyje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų