Dėl savaitgalį nukirsto ąžuolo pasipiktino ne tik kaimynystėje gyvenantys gyventojai, gamtos mylėtojai, bet ir politikai, pradedant prezidentu ir baigiant Vilniaus meru.
Sklypą valdanti įmonė pirmadienį pripažino neįvertinusi medžio svarbos bendruomenei ir platesnei visuomenei.
Sklypas, kuriame buvo nupjautas ąžuolas, priklauso bendrovei „Rinktinės NT“. Kompleksą jame projektavo „Do architects“ ji pranešė inicijuojanti sutarties nutraukimą su nekilnojamojo turto vystytoju. Pasak pranešimo, „Rinktinės NT“ priklausančiame sklype Vilniuje projekto architektai kūrė architektūrinę ir urbanistinę viziją, paremtą dviem kvartalo centre ir sklypo šone augančiais ąžuolais. Vienas iš jų ir buvo nupjautas.
„Rinktinės NT“ priklauso estų bendrovei „Kapitel“. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) pirmadienį pranešė stabdanti bendrovės „Kapitel“ narystę asociacijoje.
Didžiausias „Kapitel“ akcininkas yra žinomas estų verslininkas ir vienas iš turtingiausių šios šalies žmonių Toomas Annus.
Portalui tv3.lt jis teigė esantis informuotas apie susidariusią situaciją. Tačiau dėl komentaro patarė kreiptis į bendrovę „Rinktinės NT“.
Prekybos centras ir biurų pastatai
„Kapitel“ priklauso 6 Lietuvoje registruotos įmonės. Tarp jų ir „Panorama NT“, kuriai priklauso prekybos centras „Panorama“, šalia esantis biurų pastatas, taip pat biurų pastatas „Narbuto 5“.
Be to, T. Annus yra ir statybų įmonės „Merko Ehitus“ vienas didžiausių netiesioginių savininkų. Ši bendrovė valdo ne vieną susijusią statybų įmonę Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.
Pati „Rinktinės NT“, kurios sklype buvo nupjautas ąžuolas, turi vieną oficialų darbuotoją, t.y. direktorių Taavi Ojala.
„Savo, kolegų ir mūsų kompanijos vardu apgailestauju dėl šios situacijos ir sukeltų neigiamų emocijų. Vykdėme lietaus nuotekų tinklo remonto darbus savo sklype ir turėjome pašalinti medį, nes jo šaknų plotas patenka į lietaus nuotekų tinklą ir daro jam žalą.
Mūsų sprendimas buvo pagrįstas galiojančiu detaliuoju planu, bet, deja, mes visapusiškai neįvertinome medžio svarbos bendruomenei ir platesnei visuomenei“, – pirmadienį situaciją pakomentavo T. Ojala.
Jis tikino pasiūlysiantis Vilniaus merui ir vyriausiajam architektui suderinti susitikimą, kad atsiprašyčiau ir paaiškinčiau kompanijos poziciją.
„Užtikriname, kad vienintelis sklype saugomas medis – arti sklypo ribos augantis ąžuolas - bus išsaugotas. Esame atviri diskutuoti dėl sprendimų, kaip šioje vietoje prisidėti prie daugiau žalumos sukūrimo.
Mūsų įmonių grupė Lietuvoje veikia nuo 1999 m. Per šiuos 24 metus neturėjome teisinių iššūkių, tad labai prašome nedaryti esminių išvadų. Mes savo išvadas jau pasidarėme ir iš šios situacijos pasimokysime“, – komentavo „Rinktinės NT“ direktorius.
Žada kreiptis į prokurorus
Pati Vilniaus miesto savivaldybė ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
„Savivaldybės teisininkai jau baigia parengti prašymą Generalinei prokuratūrai pradėti ikiteisminį tyrimą bent dėl trijų baudžiamojo kodekso straipsnių pažeidimo“, – žurnalistams pirmadienį sakė V. Benkunskas.
Baudžiamoji atsakomybė, pasak mero, numatyta pagal tris straipsnius – padarytą žalą gamtai, savivaldžiavimą ir statybas reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą.
Ąžuolas buvo nukirstas prie Rinktinės ir Ceikinių gatvių esančiame sklype.
Pasak V. Benkunsko, planuojama kelti klausimą ir dėl baudų politikos.
„Pagal dabar galiojančią savivaldybės tvarką, bauda (už nukirstą ąžuolą – BNS) galėtų būti apie 130 tūkst. eurų“, – sakė meras.
„Pagal Aplinkos ministerijos tvarką, ką šeštadienį minėjo Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, bauda išvis atrodo juokingai – keli tūkstančiai eurų. Matyt, įsivertinęs visą tą baudų dydį ir baudų politiką, vystytojas taip ir priėmė sprendimą“, – kalbėjo jis.
Vis tik, mero nuomone, adekvati bauda – baudžiamoji atsakomybė, teistumas kaltiems asmenims už priimtus sprendimus.
Kaip kalbėjo V. Benkunskas, Šnipiškėse esančio objekto statybos nepradėtos, projektiniai pasiūlymai nepatvirtinti.
„Aš neįsivaizduoju, ką dabar turėtų atnešti sklypo savininkas į savivaldybę, kad tenkintų tiek savivaldybės, tiek visuomenės lūkestį, kas tam sklype galėtų būti“, – sakė meras.
„Mano subjektyviu vertinimu, jeigu būtų atneštas planas, kad visam perimetre būtų užsodintas ąžuolų parkelis, tokiu atveju diskusija yra galima. Visais kitais atvejais aš nežinau, kokiais argumentais mes galėtume šnekėtis, kad po šito atvejo patvirtintume projektinius pasiūlymus, būtų suprojektuotas visas sklypo projektas ir galiausiai būtų išduotas leidimas“, – pridūrė jis.
Meras priminė, kad savivaldybės pozicija dėl šio ąžuolo visada buvo nuosekli.