Už tokias įstatymo pataisas balsavo 96 Seimo nariai, 5 buvo prieš, o 6 susilaikė.
Už taršų automobilį dabar turi skirti baudą
Šiuo metu už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį – 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį – 600–900 eurų).
Priimtu projektu numatoma fiziniams asmenims nustatytą atsakomybę už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, papildyti švelnesne nuobaudos rūšimi – įspėjimu.
Paprastai kalbant, net jei automobilis smarkiai dūmys ir aplinkosaugininkams jį sustabdžius paaiškės, kad jo tarša viršija normas, vairuotojai galės išsisukti ir paprasčiausiu įspėjimu be jokios baudos.
Pasak iniciatyvos rengėjų, šio projekto rengimą paskatino visuomenės reakcija į naujus pokyčius ir taikomas per griežtas poveikio priemones.
Už teršianti automobilį skirs tik įspėjimą – veiks morališkai
„Taikant administracines nuobaudas kaltam asmeniui yra daromas moralinio, psichinio, materialaus ir fizinio pobūdžio poveikis. Kaip antai įspėjimas veikia morališkai, bauda – materialiai“, – aiškina projekto autoriai.
Esą įspėjimas yra švelniausia administracinė nuobauda, kuria viešai pasmerkiamas asmens padarytas nusižengimas.
„Įspėjimo tikslas yra, kad asmuo daugiau nenusižengtų ir galėtų pasitaisyti. Jis skiriamas, kai asmuo nusižengia pirmą kartą, supranta savo nusižengimo esmę, gailisi dėl savo padaryto teisės pažeidimo arba yra kitokių jo kaltę švelninančių aplinkybių ir yra netikslinga taikyti griežtesnę poveikio priemonę“, – nurodoma pataisų aiškinamajame rašte.
Seimas nuo šių metų pradžios aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams yra suteikęs teisę stabdyti transporto priemones ir tikrinti jų į aplinką išmetamų teršalų atitiktį techniniams motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimams, taip pat panaikinti motorinių transporto priemonių ir priekabų, kurių į aplinką išmetami teršalai neatitinka techninių reikalavimų, privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimą.
Tačiau aplinkosaugininkai iki šiol taip ir nepradėjo realiai bausti tų, kurie teršia aplinką dūmydami savo automobiliais.
Seimo priimtą įstatymą dar turėtų pasirašyti prezidentas.