„Pagrindinės priežastys yra, kad Suomijoje (atominės elektrinės – ELTA) du blokai remontuojami, Latvijoje du blokai remontuojami dujiniai, Lietuvoje (Elektrėnų komplekso – ELTA) devintas blokas yra remontuojamas. Realiai nemaža dalis dujinių pajėgumų, kurie užtikrina balansą ir leidžia gaminti elektrą, kada jos nėra, šiuo metu yra remonte. Dėl remonto turime tokią situaciją“, – žurnalistams trečiadienį sakė D. Kreivys.
Ministro teigimu, nors dalį įrangos Elektrėnuose suremontuoti planuojama spalio viduryje, kai situacija rinkoje „keisis iš esmės“, dienos kainos šokinėti gali dėl priklausomybės nuo kitų regiono valstybių energetikos sistemos objektų.
„Mes visą šią savaitę turėsime pakankamai aukštą kainą. Bet kainos, reikia prisiminti, yra žemesnės negu praeitais metais ir jos šį mėnesį bus žemesnės negu praėjusiais metais“, – teigė politikas.
„Nekelkime panikos kiekvieną kartą, kai kainos pakylai ir nusileidžia. Žiūrėkime mėnesio kainą, mėnesio kaina bus žemesnė, tą galiu garantuoti. Ir rugsėjo buvo žemesnė, ir spalio bus žemesnė“, – aiškino D. Kreivys.
Anot politiko, nors remontuojant valstybės energetikos įmonių grupės bendrovės „Ignitis gamyba“ valdomo Elektrėnų komplekso (EK) 9-ąjį bloką, veikia aštuntasis, jo pajėgumų kainai sumažinti neužtenka, mat rinką išbalansuoti gali mažesnieji elektros gamintojai.
Kaip skelbta antradienį, spalio 2 dienos rytą elektros kaina „Nordpool“ biržoje išaugo daugiau nei keturis kartus, pikas pasiektas 9 valandą.
„Negali elektros tiekimas ar kainos būti linija. Mes visą laiką skaičiuojame vidutinę mėnesio kainą, tai skaičiuokime vidutinę mėnesio kainą. Kiekvienas aukštyn žemyn pašokinėjimas, ypač valandinis, jis yra, čia nieko nepadarysi, čia yra rinka. Elektros tiekimas, šilumos teikimas yra rinkos sąlygomis“, – pabrėžė jis.
Skelbta, kad brangiausią valandą elektros kaina už megavatvalandę sieks 605,09 eurų su PVM arba 500,08 eurų be PVM. Vertinant paros kainos vidurkį, trečiadienis yra antra brangiausia diena šiais metais, kai kainos vidurkis sieks 241,37 eurų už megavatvalandę. Tokį kainos šuolį iš dalies lėmė ir elektros gamybos iš saulės ir vėjo trūkumas.