Rusija po Krymo aneksijos neteko balso teisės Europos Tarybos Parlamento Asamblėjoje, o po to ir nustojo mokėti įnašus šiai organizacija. Spalį Rusijos Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas teigė, kad Europa turėtų rodyti suinteresuotumą susigrąžinant nacionalines delegacijas, prieš Rusijai pradedant judėti į tą pusę. Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko ne sykį yra pažymėjusi, kad nesugrąžinus Rusijai jos balso teisės, Europos Teismo sprendimai taip pat bus laikomi neteisėtais. Europos politikai beveik be išimčių pažymi, kad sankcijos gali būti nutrauktos tik tuo atveju, kai bus įgyvendinti Minsko įsipareigojimai – keliolika susitarimų, kuriuos įvykdžius būtų galima tikėtis užbaigti arba bent jau sustabdyti karą rytų Ukrainoje.
T. Jaglandas interviu pareiškė: „Būtų labai labai blogai, jeigu Rusija paliktų (Europos Tarybą)… nes konvencija (Žmogaus teisių konvencija, 1949 metų) ir (Europos) teismas yra tokie svarbūs Rusijos piliečiams“. Europą be Rusijos jis vadina „dideliu žingsniu atgal“ tiek Rusija, tiek ir pačiai Europai, pažymima leidinyje.
Tačiau, pažymi Europos Tarybos generalinis sekretorius, „niekas nenori duoti signalą, kad mes sutinkame su Krymo aneksija“. Jo teigimu, Europos Tarybos atstovai turi „perspektyvoje turėti mandatą tokios organizacijos“, kuri numato „žmogaus teisių gynimą Rusijoje, Kryme ir bet kur kitur kontinente“.
T. Jaglandas taip pat paneigė gandus, kad privačių susitikimų metu su juo Rusijos atstovai grasino trauktis iš organizacijos. „Mano manymu, tai gali nutikti. Didelis politinis klausimas, ar mes to norime“, – pareiškė jis.
ET generalinis sekretorius šiuo metu įtikinėja kolegas iš Europos Tarybos dėl „rimtos rizikos“, kurią sukels Rusijos pasitraukimas iš šios organizacijos, rašoma leidinyje. „Financial Times“ nurodo, kad dabar Strasbūro teisme net trečdalis bylų tenka Rusijai. Rusija prie Europos Tarybos prisijungė 1996 metais, ir tuomet tai buvo vertinama kaip didžiulis to laikmečio demokratijos pasiekimas.
Pasak leidinio, T. Jaglandas tikisi surasti problemos sprendimą iki kitų metų sausio, kuomet Europos Taryboje bus vykdomas balsavimas dėl to, ar Rusijai reiktų sugrąžinti balsavimo teisę.