Aukščiausiasis Teismas, pripažinęs Aukštaitijos siaurojo geležinkelio rekonstrukcijos viešojo darbų pirkimo sutartį negaliojančia ir ją panaikinęs, patvirtino, kad Panevėžio prokurorų prašymas panaikinti Panevėžio apskrities viršininko administracijos neskaidriai organizuoto konkurso rezultatus buvo teisiškai pagrįstas.
„Panevėžio apskrities viršininko administracija, rengusi viešųjų pirkimų konkursą Aukštaitijos siaurojo geležinkelio objektų rekonstrukcijos darbams vykdyti, buvo akivaizdžiai pažeidusi įstatymu įtvirtintus lygiateisiškumo, nediskriminavimo ir skaidrumo principus. Viešųjų pirkimų organizatoriai buvo neteisūs – tą šiemet konstatavo net trys įvairių instancijų teismai, pripažinę mūsų apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokurorų ieškinį teisėtu ir pastangas principingai ginti antikorupcinę poziciją teisiškai pagrįstomis“, – teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.
Siaurojo geležinkelio – kultūros paveldo ir turizmo objekto plėtros projektą finansuoja Europos Sąjungos struktūriniai fondai, dalį lėšų skiria valstybė, todėl paaiškėjus, kad darbai buvo įvykdyti pagal niekinį sandorį, rėmėjui tektų grąžinti visas paskirtas lėšas – valstybė patirtų didelę žalą.
„Kadangi viešųjų pirkimų teisinis reglamentavimas susijęs su viešojo intereso apsauga, viešųjų pirkimų įstatymas įpareigoja perkančiąją organizaciją garantuoti lygiateisiškumo, nediskriminavimo ir skaidrumo principus, todėl prokurorams teko ginti viešąjį interesą ir kreiptis į teismą, kad rangos darbų sutartis būtų pripažinta niekine, t.y. negaliojančia nuo sudarymo momento, taip pat buvo prašoma leisti taikyti laikiną apsaugos priemonę – sutarties vykdymo sustabdymą“, – teigia Panevėžio apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus vyriausiasis prokuroras Remigijus Senkus.
Panevėžio apskrities viršininko administracijos padarytus viešojo darbų pirkimo įstatymo pažeidimus ištaisyti teks iš likviduotos apskrities administracijos teises perėmusiai Susisiekimo ministerijai.