Keistas pojūtis galvoje gali rodyti padidėjusį cholesterolio kiekį, o tai yra pavojinga sveikatos problema, į kurią žmonės turėtų atkreipti dėmesį. Padidėjusio cholesterolio priežastis dažnai būna per daug riebaus maisto valgymas ir mankštos trūkumas.
Svarbu pažymėti, kad didelis cholesterolio kiekis nesukelia simptomų, tačiau sveikatos priežiūros įstaiga „Medicover Hospitals“ įspėja, kad yra vienas įprastas įspėjamasis ženklas, rašo mirror.co.uk.
Britų širdies fondas (BHF) teigė: „Paprastai nėra jokių tipiškų požymių, rodančių, kad turite padidėjusį cholesterolio kiekį, todėl labai svarbu jį pasitikrinti. Tai yra paslėptas rizikos veiksnys, tad būtina susirūpinti kol nevėlu“. Tačiau sveikatos įstaiga teigia, kad gali būti ir ankstyvų požymių.
Taigi, kokie yra įspėjamieji didelio cholesterolio kiekio požymiai?
Nepasitikėkite simptomų nebuvimu ir nenumokite ranka. Tik gydytojas gali pasakyti, ar tai yra sveikatos problema.
NHS nurodė: „Didelis cholesterolio kiekis nesukelia simptomų. Ar jį turite, galite sužinoti tik atlikę kraujo tyrimą“. Tuo tarpu „Medicover Hospitals“ teigė, kad neįprastas varginančio skausmo pojūtis pakaušyje gali būti įspėjamasis ženklas.
Jie sakė: „Kraujagyslių užsikimšimas aplink galvą sukelia galvos skausmą pakaušyje. Taip nutinka, kai kraujagysles užkemša cholesterolio plokštelės. Jei tai nekontroliuojama, kraujagyslės gali plyšti ir sukelti insultą“.
Taip pat skausmas kitose kūno vietose gali rodyti padidėjusį cholesterolio kiekį, pvz. apatinės nugaros dalies skausmas.
Kas yra didelis cholesterolio kiekis?
Cholesterolis yra riebi medžiaga, kuri randama kraujyje ir gaminama kepenyse. Kiekviena mūsų kūno ląstelė naudoja cholesterolį ir dalis jo gaunama iš suvartojamo maisto. Per didelis cholesterolio kiekis gali sukelti arterijų užsikimšimą, o tai padidina insulto ar širdies priepuolio tikimybę.
Yra du pagrindiniai cholesterolio tipai, vienas žinomas kaip „gerasis“, o kitas „blogasis“. Gerasis cholesterolis yra žinomas kaip didelio tankio lipoproteinai (DTL), kuris pašalina blogąjį cholesterolį, arba „MTL“ cholesterolį.
Kaip sumažinti cholesterolio kiekį?
Kai kurie žmonės yra labiau linkę į padidėjusį cholesterolio kiekį dėl veiksnių, kurių jie negali kontroliuoti. Tačiau tai taip pat lemia gyvenimo būdo pasirinkimai, pavyzdžiui, kaip dažnai žmogus valgo sočiųjų riebalų rūgščių ir kiek sportuoja.
Rūkymas ir alkoholio vartojimas taip pat padidina cholesterolio kiekį, todėl mažinant jų suvartojimą, sumažės ir cholesterolio kiekis kraujyje. Jei norite dar labiau jį sumažinti, valgykite sveikesnį maistą ir daugiau mankštinkitės, kad palaikytumėte sveiką gyvenimo būdą.
Remiantis BHF, nuo asmens nepriklausantys veiksniai yra šie: senyvas amžius, jūsų lytis bei etninė kilmė, hipercholesterolemija (FH, įgimta didelio cholesterolio kiekio kraujyje forma), inkstų ar kepenų ligos bei nepakankama skydliaukės veikla.