Mažai pirkėjų, dėl to budrumą praradusios pardavėjos ir jų auksinės prekės be rimtos apsaugos – toks derinys vienoje juvelyrinių dirbinių parduotuvėje Klaipėdoje priviliojo didelio grobio ieškojusius nusikaltėlius.
Užpuolė koridoriuje
Įžūlūs ir ginkluoti plėšikai, kurių buvo mažiausiai trys, darbavosi šviesiu paros metu – prieš pat vidurdienį. Jų neatbaidė nusižiūrėto objekto vieta – pačiame uostamiesčio centre, netoli senojo turgaus, niekada nestokojančio pirkėjų.
Ši senamiestyje, Tiltų gatvėje, esanti nedidelė parduotuvė „Auksinė euforija“ iki apiplėšimo veikė vos kelis mėnesius. Ji įsikūrusi pastate tarp kitų prekybos įmonių, tačiau pastaruoju metu kaimynystėje buvusi moteriškų drabužių parduotuvė išsikėlusi – jos patalpos tuščios. Tai plėšikams buvo tik privalumas – vis mažiau žmonių, galimų liudininkų. Be to, pastaruoju laiku juvelyrinių dirbinių parduotuvėje būdavo labai mažai klientų – galbūt ir tai įvertino parduotuvės darbą turbūt iš anksto sekę, viską planavę nusikaltėliai.
„Auksinės euforijos“ pardavėją trys jauni plėšikai, veidus slėpę po akiniais ir megztomis kepurėmis, užklupo bendrajame pastato koridoriuje, kai tuščia juvelyrinių dirbinių parduotuvėlė buvo laikinai užrakinta. Čia visada buvo tokia tvarka – klientai būdavo įsileidžiami tik po skambučio į duris. O dėl ko tuo metu pardavėja buvo koridoriuje, pareigūnai kol kas nelinkę skelbti, bet klaipėdiečiai pasakojo, kad taip būdavę neretai – kai nėra pirkėjų, nuobodžiaujančias pardavėjas traukia laiką leisti su kolegėmis.
Vienas iš užpuolikų pagrasino pardavėjai kažkokiu pistoletu ir liepė tučtuojau atiduoti „Auksinės euforijos“ durų raktą. Koridoriuje sutiktas dar kelias išsigandusias moteris plėšikai akimirksniu suvarė į gretimas kosmetikos platintojų patalpas, vienas, grasindamas pistoletu, liko jų saugoti, o du bendrai, gavę raktą, puolė į brangių papuošalų parduotuvėlę.
Didžiulis grobis
Kelias minutes darbavęsi nusikaltėliai iš „Auksinės euforijos“ išbėgo su dideliu grobiu – išdaužę tris parduotuvėlės stiklines vitrinas, susižėrė kone visus rastus įvairius auksinius gaminius ir papuošalus su briliantais. Keletą jų bėgdami pametė. Pirminiais duomenimis, plėšikų rankose atsidūrė daugiau kaip 100 tūkstančių litų vertės brangenybės.
Manoma, kad nusikaltėliai bėgo neilgai – iki atokiau buvusio savo automobilio. Bent taip spėjama pagal keturkojų pėdsekių darbą: tarnybiniai šunys, uosdami bėglių kvapą, nuvedė policijos pareigūnus iki vienos vietos ir sustojo – pėdsakai dingo. Nuo čia nusikaltėlių, matyt, nuvažiuota automobiliu.
Po nusikaltimo kelias dienas įtariamųjų ir jų grobio nesėkmingai ieškoję Klaipėdos policijos pareigūnai teigė daugiausia besitikį iš senamiesčio gatvėse esančių vaizdo stebėjimo kamerų, užfiksavusių judėjimą apiplėšimo metu. Pačioje „Auksinėje euforijoje“ tokių kamerų dar nebuvo. Kalbama, kad ir prekės parduotuvėlėje buvo dar neapdraustos, nes surasti draudimo kompaniją, kuri tai darytų, nelengva – draudėjai baidosi prekeivių brangenybėmis dėl labai didelės rizikos.
Likęs nenuteistas
Klaipėdoje yra ne viena juvelyrinių dirbinių parduotuvė – vien Tiltų gatvėje tokių yra net kelios, tačiau apiplėšimų jose nebūta bene nuo 1995-ųjų kovo, kai ginkluotas brangenybių grobimas tuokart baigėsi dviejų žmonių – policijos pareigūno ir pardavėjos – nužudymu.
Šio apiplėšimo istorija iki šiol likusi be pabaigos – likęs nenubaustas vienas nusikaltėlis.
Juvelyrinių dirbinių parduotuvėje „Deimantas“, kuri 1995-aisiais veikė Ramiojoje gatvėje, plėšikai mirtį pasėjo tamsoku paros metu – pavakare. Per netikėtą išpuolį penkiais šūviais buvo mirtinai sužalotas Klaipėdos miesto apsaugos policijos vyresnysis policininkas Zigmas R. (45 m.). Pareigūnas buvo pakirstas iš jo paties tarnybinio ginklo. Užpuolikų kulka pražudė ir pardavėją Editą S. (25 m.), tuo metu besilaukusią kūdikio.
Šis nusikaltimas buvo operatyviai atskleistas. Tuomet paaiškėjo apmaudi ir žiauri tiesa: ginkluoti žudikai buvo Klaipėdos miesto policijos budėtojų skyriaus viršila Aleksejus P. (gimęs 1972 m.) ir jo bičiulis Sigitas Norkus (gimęs 1968 m.), prieš tai irgi dirbęs policijoje patruliu, bet iš tarnybos atleistas. Po apiplėšimo jiedu ramiai sėdėjo netoli „Deimanto“ esančiame skvere ir gurkšnojo alų...
Nusikaltimo mįslių kamuolys buvo pradėtas vynioti nuo Aleksejaus P. tarnybinio ginklo, kurį pareigūnas buvo neleistinai išsinešęs per laisvas dienas.
Po kelių dienų Aleksejus, būdamas Vilniuje ir tebeturėdamas savo tarnybinį ginklą, po neilgų derybų pasidavė savo viršininkams. Netrukus sostinėje buvo aptiktas ir besislapstantis S. Norkus - vyras miegojo vieno studentų bendrabučio tualete.
Aleksejus P. buvo nuteistas 9 metus kalėti. O S. Norkus yra dingęs iki šiol ir vadinamas vienu ieškomiausių Lietuvos nusikaltėlių. Nors tuokart Vilniuje jis ir buvo sulaikytas, tačiau tų pačių metų vieną liepos naktį kartu su 11 suimtųjų išdaužė skylę sienoje ir per pagalbines patalpas pabėgo iš Vilniaus policijos areštinės. Visi bėgliai, išskyrus S. Norkų, buvo surasti. Jie išdavė, kad pabėgimą suorganizavo būtent S. Norkus.
Besislapstantį nusikaltėlį sėkmė lydi štai jau 17 metų. Gali būti, kad jis slapstosi kažkur užsienyje, o gali būti, kad S. Norkus jau miręs.
Brangenybės traukia
Juvelyrinių dirbinių parduotuvės visada domino nusikaltėlius. Pastaraisiais metais ne vienas toks apiplėšimas įvykdytas Kaune, Marijampolėje, Vilniuje. Dauguma jų buvo atskleisti – nusikaltėliai sulaukė teismo bausmių.
Po „Auskinės euforijos“ apiplėšimo Klaipėdos pareigūnai analizavo kituose rajonuose įvykdytus tokius nusikaltimus, lygino nusikaltimo braižą, ieškojo galimų sąsajų.
Uostamiesčio policininkai neatmetė versijos, kad jų mieste galėjo plėšikauti ir iš toliau atvykę nusikaltėliai, ir teigė neabejojantys, kad plėšikai žinojo, jog „Auksinėje euforijoje“ stinga rimtos prekių apsaugos. Kita vertus, įžūlūs nusikaltėliai dažnai nesibaido ir vaizdo stebėjimo kamerų.
„Galima tik džiaugtis, kad apiplėšimas nesibaigė žmonių mirtimi ar sunkiu sužalojimu“, - sakė „Akistatai“ įvykį tiriantys pareigūnai.
I. Zubrickienė