Petras KRUMELIS
Dėl to, kad Prezidentūra nesutarė su Seimu, nuo šiandien Aukščiausiasis Teismas (AT) liko be vadovo, nes baigėsi 9 metus teismui vadovavusio Vytauto Greičiaus įgaliojimai. Pagal Konstituciją AT pirmininką skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu. Prezidentas pasiūlė V. Greičių atleisti iš pareigų, tačiau Seimas nubalsavo kitaip.
"Prieš" prezidento teikimą atleisti V. Greičių iš pareigų balsavo 43, "už" - 41, susilaikė - 20 Seimo narių. Balsavime nusprendė nedalyvauti buvęs finansų ministras Zigmantas Balčytis, kurio sūnaus Donato baudžiamoji byla šiuo metu nagrinėjama AT. Kad V. Greičius nebūtų atleistas, lėmė konservatorių (20), "tvarkiečių" (10) ir "darbiečių" (8) balsai.
Dalis parlamentarų balsavo "prieš" tik todėl, kad V. Adamkaus patarėja teisės klausimais Aušra Rauličkytė praėjusį antradienį Seimo tribūnoje pareiškė, jog parlamentarai negali balsuoti kitaip nei mano prezidentas, be to, esą V. Greičiaus atleidimas tėra tik formalus klausimas. "Seimas nėra ta institucija, kurioje prezidento aplinka ką nori, tą ir gali daryti", - piktinosi Julius Veselka. "Tikiuosi, kad Seimas sugebės išlaikyti atsakomybės egzaminą", - šalies vadovo teikimui pasipriešinti ragino ir Rasa Juknevičienė. Jai pritarė ir Darbo partijos frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė: "Pristatant Seime prezidento teikimą atleisti V. Greičių visi buvusieji salėje pajutome spaudimą, kad negalime rinktis. Tačiau kiekvienas Seimo narys turi teisę balsuoti taip, kaip jam liepia sąžinė".
Politikai taip pat tikino, kad V. Adamkus AT vadovui kerštauja dėl prieš dvejus metus kilusio skandalo, kai esą keli teisėjai apsimelavo. Be to, parlamentarai norėjo išgirsti, kodėl šalies vadovas nesiūlo paskirti V. Greičių dar vienai, šįkart 5 metų kadencijai. Atsakymas, kad prezidentas pasisako už rotaciją ir nuolatinį teismų atsinaujinimą, Seimo narių netenkino - jie piktinosi, kad dalies teismų vadovai pareigas eina ne vieną kadenciją.
Būta atvejų, kai pasibaigus kadencijai teisėjai ėjo savo pareigas. Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriui ir dabar vadovauja Vladas Nikitinas, kurio kadencija baigėsi prieš pusę metų. Visagino miesto apylinkės teismui vadovauja Valdas Ciesiūnas. Jo kadencija baigėsi pernai rugsėjį. Pasibaigus kadencijai Kaišiadorių teismui vadovauja Gintautas Kaulakis, Molėtų - Rima Žiautienė, Pakruojo - Rima Volibienė ir dar daug kitų teisėjų.
Sveiko proto į svarstymą bandė įlieti socialdemokratas Vytautas Čepas. "Ar tai, kas dabar vyksta, gali vykti normaliame Seime, demokratinėje valstybėje?" - stebėjosi Vytautas Čepas. Pasak jo, raginantys nepritarti prezidento teikimui siekia įnešti sumaištį valstybėje. "Aukščiausiojo Teismo pirmininkas dirbo gerai beveik devynerius metus ar net ilgiau, bet, matyt, po dešimtiems metų ateina laikas ką nors pakeisti. Sociologai ir psichologai, vadybininkai sako, kad dešimt metų yra tas laikas, kai reikia keisti darbą, turi ateiti naujos jėgos", - sakė V. Čepas.
Po tokio Seimo sprendimo buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris Seimo sprendimą neatleisti Vytauto Greičiaus iš Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigų vadina teismų naikinimu.
Prezidento nuomone, Seimas pateko į aklavietę, nes nesilaikė pačių nustatytos tvarkos - privalomos teisinės procedūros pasibaigus įgaliojimų laikui atleisti AT pirmininką.
Nuo šiandien V. Greičius į darbą eina kaip eilinis teisėjas, nes pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą Seimas jam negali pavesti ir laikinai eiti teismo pirmininko pareigas.