Kartu su ja tinklalaidėje diskutavo vaikų psichologė Ieva Kirkilė, kuri davė ypač naudingų patarimų įvairiais vaiko ugdymo klausimais ir atsakė į klausimus, kurie dažnai kyla tėvams. Ką daryti, jei vaiką skriaudžia darželyje ar mokykloje? Ar visada reikia vaiko atsiprašyti? Ką daryti, jei su vaiku nesusikalbate, pavyzdžiui, jis išsirinko drabužius ir ryte apsigalvojo? Ar reikia ruošti vaiką darželiui ir ruoštis patiems tėvams?
Pagarba mamai – svarbiausia
Augustė, paklausta, kaip pavyksta sutarti su sūnumi, sako, būna visko, tačiau džiaugiasi, kad tas vertybes, kurias nori įskiepyti, visai neblogai pavyksta. Viena jų – pagarba mamai, ir jeigu mama pasakė ne, vadinasi – ne.
„Labai tvirtas yra pažado žodis“, – pridūrė ji.
Žinoma moteris sako, kad kartais „būna per nenoriu, per tingiu“, bet vaikui žodis „pažadas“ turi svorį, ir jis jo tikrai nepamirš.
Ar galima pastebėti, kad vaikui blogai?
Mokytojos, kurios turi „savo tvarką“. Mokytojos, kurios, anot pašnekovų, gali apsiklijuoti darbo stalą, kad vaikas prie jo neprieitų. Mokytojos, kurios rėkia. Kaip pastebėti, kad vaikui blogai? Į ką atkreipti dėmesį?
Vaikų psichologė Ieva sako, kad pirmiausia reikia pastebėti, ar situacija kartojasi ir ar tai nevyksta adaptacijos periodu. Taip pat – kas vyksta su vaiku. Gal jis namuose prastai miega, nuolat prabunda, sapnuoja košmarus, pasikeičia jo tuštinimosi ar šlapinimosi įpročiai, vaikas prašo, kad jį tėvai kuo greičiau pasiimtų. Pirmas raudonas signalas – jei mokytoja nesileidžia į kontaktą.
Rėkimas ant vaiko ir griežtas tonas
Augustė klausia: ar labai blogai kartais pakelti balsą ant vaiko? Žinoma moteris prisipažįsta, kad būna tokių situacijų, kai balsą kelti tenka, priešingu atveju „pačiai bus tik blogiau“.
„Aš geriau greičiau suvaldysiu situaciją, negu tuos batus dešimt kartų liepsiu užsimaut“, – aiškino ji.
„Iš principo pats rėkimas, – sako vaikų psichologė Ieva, – yra psichologinis smurtas.“
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.