• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai pateikė nauja hipotezę, kas galėtų nulemti neįprastą kai kurių egzoplanetų judėjimą – paprastai dauguma šių kosminių kūnų skrieja ta pačia kryptimi, kaip ir gimtoji žvaigždė sukasi aplink savo ašį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jau nuo 2009 metų mokslininkai aptiko planetų, kurios sukasi priešingą kryptimi – kodėl taip yra, aiškina tik kelios hipotezės.

REKLAMA

Nors su astrofizika mažiau susidūrusiems skaitytojams tokios planetų „išdaigos“ gali pasirodyti visiškai natūralios – kur nori, ten ta planeta ir sukasi, ko čia dabar sukti galvą – tačiau tokie reiškiniai prieštarauja vienai iš svarbiausių planetų formavimosi hipotezių, kuri teigia, jog jos susidaro iš dulkių ir dujų disko, besisukančio aplink jauną žvaigždę, ir juda ta pačia kryptimi kaip ir žvaigždė. Hipotezę patvirtino daugybė stebėjimų, kol galiausiai pagalius į ratus ėmė kišti netikėtai surastos „išdykaujančios“ planetos.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas vieningos nuomonės dėl šio reiškinio niekas neturi. Populiariausios hipotezės šalininkai teigia, jog judėjimo kryptis planetos galėjo pakeisti po susidūrimo su stambiais kosminiais kūnais. Arba šių stambių kūnų gravitacija bus pakeitusi judėjimo orbitą. O gal netolimoje kaimynystėje esanti kita žvaigždė įtakojo tokius pokyčius – spėjimų daug, aiškumo mažai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar gi astrofizikai pateikė dar vieną hipotezę. Kol kas mokslinis straipsnis dar neišspausdintas, tačiau jo juodraštinis variantas jau prieinamas „arXiv.org“ svetainėje. Mokslininkai teigia, jog judėjimo kryptį galėjo pakeisti gimtosios žvaigždės magnetinis laukas, sąveikaujantis su planetinių dulkių protodisku, iš kurio ir susiformuoja pati planeta. Nors magnetinis laukas ir nepajėgtų apsukti planetą į priešingą pusę, tačiau galbūt jis gali pakeisti pačios žvaigždės sukimosi kryptį. Vadinasi, planetos skrieja tokia kryptimi, kokia ir turi skrieti, tiesiog jų gimtosios žvaigždės sukimosi kryptis yra pasikeitusi.

Kol kas daugiau detalių apie hipotezę nėra pateikiama, tačiau aišku ir taip, jog jos tvirtam įrodymui ar atmetimui prireiks nemažai papildomų stebėjimų ir kitų tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų