• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai atskleidžia ryšį tarp žemėjančios temperatūros ir sąnarių skausmo ir pateikia patarimų, kaip sumažinti diskomfortą.

Specialistai atskleidžia ryšį tarp žemėjančios temperatūros ir sąnarių skausmo ir pateikia patarimų, kaip sumažinti diskomfortą.

REKLAMA

Yra nemažai žmonių, sergančių osteoartritu, o dar daugiau žmonių patiria lėtinį sąnarių skausmą dėl tokių ligų kaip reumatoidinis artritas, ankilozinis spondilitas, fibromialgija ir bursitas, rašo express.co.uk.

Daugeliui iš jų žiemos pradžia asocijuojasi su seniai pažįstamais skausmais. Tyrimų duomenimis, maždaug trys ketvirtadaliai žmonių, kenčiančių nuo lėtinio skausmo, teigia, kad orų pokyčiai neigiamai veikia jų būklę, ir dauguma gydytojų su tuo sutinka.

„Šaltu oru dažnai paūmėja sąnarių skausmas, o priežastys yra ne tik sustingimas nuo šalčio“, – sako klinikos „It's Me & You Clinic“ gydytoja Snieguolė Geidžė.

REKLAMA
REKLAMA

Ar tikrai dažniau atvėsus orams skauda sąnarius?

Nors šis klausimas tebėra prieštaringas – moksliniai įrodymai nevienareikšmiški, tačiau konkrečių įrodymų, kad sąnarių skausmas šaltu oru yra stipresnis, nepateikta – 2007 m. atlikto tyrimo duomenimis, osteoporoze sergančių pacientų skausmas sustiprėdavo su kiekvienu 10 laipsnių temperatūros sumažėjimu.

REKLAMA

Naujausi tyrimai taip pat patvirtina šią išvadą – Mančesterio universiteto mokslininkų atliktas masinis tyrimas parodė skausmo ir tam tikrų oro sąlygų sąsajas.

Tyrimo metu 15 mėnesių buvo stebima daugiau kaip 13 tūkst. Jungtinės Karalystės gyventojų, kenčiančių nuo lėtinio sąnarių skausmo, ir prašoma išmaniojo telefono programėlėje kasdien fiksuoti savo skausmo intensyvumą.

Vėliau jų telefono GPS buvimo vietą susiejo su orų duomenimis ir nustatė, kad tomis dienomis, kai daugiausia žmonių pranešė apie didelį skausmą, buvo didesnė drėgmė ir lietus bei stipresnis vėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Šie rezultatai nenustebino osteoartritu sergančios 65 metų Raijos Piispanen iš Londono. „Artėjant žiemai tiksliai žinau, kada nukris temperatūra, nes mano rankos tampa labai skausmingos“, – sako ji.

„Pirštų sąnariai tarsi dega, o bukas skausmas dažnai pažadina mane naktį. Blogomis dienomis mano pirštai būna tokie sustingę, kad neįmanoma atlikti net paprastų užduočių, pavyzdžiui, atsukti stiklainį ar užsisegti sagas“, – sako į pensiją išėjusi vaikų auklėtoja, kuri su šia liga gyvena nuo 40-ies metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Norėdama kovoti su skausmu, visada mūviu pirštines, kai einu į lauką, ir stengiuosi būti kuo šilčiau. Namuose sėdžiu po šildoma antklode, kuri padeda, vartoju kolageno papildus ir, kai tikrai reikia, vartoju nuskausminamuosius vaistus. Tačiau, be abejonės, labiausiai padeda atėjusi vasara“, – pridūrė moteris. 

Kodėl šaltas oras turi įtakos sąnarių skausmui?

Sąnarių skausmas, anot neoficialių duomenų, stipriau jaučiamas šaltuoju metų laiku ir esant drėgnoms žiemos sąlygoms.

REKLAMA

„Tai neabejotinai slegia daugelį mano pacientų, – sako daktaras Jonathanas Rajanas, „OrthTeam“ centro skausmo valdymo konsultantas. – Yra daugybė numanomų priežasčių, tačiau moksliniai tyrimai yra prieštaringi ir neįtikinantys.“

Dr. Wendy Holden, „Arthritis Action“ medicinos patarėja ir „Curaleaf“ klinikos reumatologė konsultantė, priduria:

„Nors tikslios priežastys nėra iki galo išaiškintos, tikėtina, kad svarbūs keli veiksniai. Kai sumažėja atmosferos slėgis, aplink sąnarius esantys audiniai gali šiek tiek išsiplėsti ir sukelti diskomfortą.

REKLAMA

Šaltas oras taip pat verčia susitraukti raumenis ir sausgysles, o tai gali padidinti sąnarių sustingimą, ypač tiems, kurie serga artritu.“

Kai kurie tyrimai rodo, kad padidėjęs skausmas gali būti susijęs su polinkiu į prastesnę nuotaiką žiemą, nes depresija yra susijusi su sąnarių, galūnių ir nugaros skausmais.

„Nepalankios sąlygos dažnai neigiamai veikia nuotaiką, kuri taip pat gali turėti įtakos skausmo suvokimui, – sako dr. J. Rajanas. – Šiltomis saulėtomis dienomis visi linkę jaustis pozityviau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moterys, kurioms prasideda menopauzė, taip pat gali pastebėti, kad žiemą jaučia daugiau skausmų. „The London General Practice“ bendrosios praktikos gydytoja Elise Dallas, moterų sveikatos gydytoja, sako:

„Estrogenas veikia priešuždegimiškai, todėl menopauzės metu sumažėjus estrogeno kiekiui, organizme padidėja uždegimas. Žiemą žemesnė temperatūra gali sustiprinti šį uždegimą, todėl sąnarių skausmas tampa dar stipresnis.

REKLAMA

Šalta temperatūra taip pat gali sutraukti kraujagysles, todėl sulėtėja kraujotaka ir atsiranda sąstingis.“

Be to, žiemą mažiau sportuojame, o tai nėra gerai sąnariams. „Kai lauke šalta, esame linkę mažiau judėti ar sportuoti, todėl gali sumažėti raumenų jėga ir lankstumas, o tai gali lemti didesnį sąnarių skausmą“, – sako kineziterapeutė Klara Kervyn.

REKLAMA

Kaip suvaldyti sąnarių skausmą žiemą?

Apibendrinimas: apsivilkite daug plonų drabužių, kad nesušaltumėte ir mažiau paveiktumėte sąnarius.

„Kaip ir su daugeliu kitų ligų, kurios paūmėja būnant šaltame ore, svarbu šiltai apsirengti, jei einate į lauką“, – sako dr. W. Holden.

„Laikydami raumenis ir sąnarius šiltai, padedame raumenims išlikti atsipalaidavusiems ir išvengiame jų susitraukimo, kuris sukelia sustingimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi mūsų rankos įprastai yra labiausiai veikiamos aplinkos veiksnių ir jautrios šalčiui, tiems, kurie serga rankų ar riešų artritu, gali būti ypač naudinga mūvėti pirštines arba naudoti rankų šildytuvus“, – patarimais dalijosi gydytoja.

Judėkite: kai jaučiate skausmą, kartais gali atrodyti, kad mankštintis yra nelogiška, todėl daugelis žmonių vengia mankštintis, nes mano, kad tokia veikla, kaip bėgimas ar kiti užsiėmimai, papildomai apkrauna sąnarius. Vis tik, dr. W. Holden siūlo išbandyti ne tokias intensyvias mankštos formas, kad jaustumėtės geriau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų