Šią didelės didelės apimties, Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnų tirtą bylą Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aivaras Velutis nagrinėti uostamiesčio teismui perdavė dar balandžio mėnesį.
Pirmasis posėdis įvyko dar birželio mėnesį, kitas rugpjūčio pabaigoje planuotas posėdis nukeltas dėl vienos iš kaltinamųjų ligos.
Nors į kaltinamųjų suolą teko sėsti 11 asmenų, be jų, net 42 papirkimu kaltinti asmenys nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti pagal laidavimą. Jie į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą turėjo sumokėti nuo 190 iki 760 eurų siekiančias įmokas. Dar du asmenys buvo teismo nubausti baudžiamuoju įsakymu, paskiriant jiems sumokėti 3800 eurų ir 5320 eurų baudas.
Kaip veikė schema?
Ikiteisminio tyrimo metu surinktų duomenų visuma atskleidžia, kad buvusi Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos teritorinio padalinio Dokumentų registravimo skyriaus vedėja R. Intienė, pasinaudodama pažintimis su toje pačioje tarnyboje dirbusiais valstybės tarnautojais ir pažadėjusi paveikti juos, daugiau nei 20 kartų savo ir kitų asmenų, t. y. turinčių teisę priimti sprendimus dėl darbingumo lygio ir termino nustatymo, naudai priėmė neteisėtą piniginį atlygį.
Preliminariais duomenimis, vedėja iš suinteresuotų asmenų gavo apie 7000 eurų kyšio. Jų sumos svyruoja nuo 50 iki 500 eurų.
Įtariama, kad dalį piniginio atlygio kaip kyšį perduodavo buvusiems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos teritorinio padalinio skyrių vedėjams O. Kulik ir M. Gyliui.
Šie asmenys kaltinami tuo, kad būdami valstybės tarnautojais, iš įvairių asmenų daugiau kaip po 20 kartų kiekvienas savo naudai priėmė kyšį už teisėtą ir neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus, t. y. už nedarbingumo lygio ar nuolatinės slaugos poreikio bei jų terminų nustatymą.
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, pakartotinai atlikusi kaltinamųjų priimtų sprendimų dėl papirkimu kaltinamų asmenų neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo vertinimą, kai kuriuos sprendimus panaikino, kaip nepagrįstus.
Ne viena byla
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra informavusi, kad nuo 2013 metų yra pradėjusi 16 ikiteisminių tyrimų, susijusių su korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis dėl neįgalumo ir darbingumo lygio nustatymo.
„Šiose bylose STT pareiškė įtarimus dėl įvairių korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų 109 asmenims, iš jų: 6 gydytojams, 14 NDNT darbuotojams, 89 pacientams“, – rašoma tv3.lt atsiųstame atsakyme.
Teismų sprendimais kai kuriems gydytojams ir NDNT darbuotojams skirtos baudos nuo 400 iki beveik 8000 eurų, kai kuriems – skirtas laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant. Didžioji dalis pacientų, jiems pripažinus kaltę, buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, skiriant baudžiamojo poveikio priemones – nuo 5 MLG (190 eurų) iki 20 MGL (760 eurų) įmokas į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Dėl dalies įtariamųjų vis dar vyksta procesai įvairių instancijų teismuose.