Dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės teigimu, oda drėgmę dažnai praranda dėl netinkamos jos priežiūros – netinkamo muilo ar prausiklio naudojimo. Taip dar labiau sudirginama rankų oda, dėl ko ji gali tapti šiurkštesnė.
„Teisinga rankų odos priežiūra susideda iš smulkmenų. Reikia pasirinkti tinkamą prausiklį – dažnam rankų plovimui netiks „ofisinis“ muilas, kuris yra stipriai šarminis ir labai išsausina odą. Muilas – kietas ar skystas – turi būti skirtas jautriai odai.
Linkusią sausėti odą patariama pamaitinti ir palepinti – nakčiai tepti drėkinantį kremą, neužmirštant papildomai aliejuku patepti apynagių sritį. Ryte mes tepame kremą nuo šalčio ir žvarbos, kuris yra daugiau maitinantis ir apsaugantis“, – sako specialistė.
Ar oda pripranta prie kremų?
Anot dermatologės, sausai, jautriai, atopiškai odai dažnai reikia suteikti pagalbą – papildomai drėkinti ir rūpintis, tokiu būdu įmanoma atitolinti tepamų vaistų poreikį. Jei naudojame tinkamai parinktas odos priežiūros priemones, odai tik pagelbėjame, o ne skatiname priprasti prie kremo:
„Priemonės turi būti naudojamos tokios, kad imituotų odos apsaugą – kad jai padėtų, o ne trukdytų. Jei tai yra kokybiška priemonė, tai ji ne tik netrukdo, bet ir taip pat pagelbsti odai. Pripratimo klausimas visai atkrinta.
Jei odos apsauga silpna, tai jai reikia kartais padėti ir patepti nuo gimimo. Tepimas kremais negali vesti į pripratimą, jis net padeda odai gyvuoti. Aliejus rankų odai visada geras sprendimas. Jis formuoja drėgmę užrakinančią plėvelę, kuri padeda rankų odą sušvelninti“, – įspėja A. Dumbliauskienė.
Dar viena problema, su kuria susiduria žmonės, tai odos sudirgimas patepus kremu. Aktyviosios medžiagos, tokios kaip aliejai, dažnai būna alergizuojantys, todėl su jais reikėtų elgtis itin atsargiai.
„Jei esame alergiški aliejams ar specifinėms medžiagoms, kurių yra kreme, tai faktas, kad tikrai netiks ir mums tas kremas. Su aktyviosiomis medžiagomis visada reikia atsargiau elgtis ir teisingai naudoti“, – įspėja A. Dumbliauskienė.
Drėgmę atgauti gali padėti ir vanduo
Verta paminėti, kad ne visada reikia iš karto griebtis kremų norint sudrėkinti išsausėjusią odą. Jei oda normalaus tipo, galime pamėginti gerti daugiau vandens ir taip atstatyti normalią drėgmę organizme. Tiesa, sausos odos normalia geriant daugiau vandens nepaversime.
„Vanduo visada gali padėti pagerinti savijautą ir būklę, bet mes niekada tiek vandens neprigersime, kad sausą odos tipą paverstume normalia. Jei turime tiesiog išsausėjusią odą, tai visada į pliusą bus išgerti vandens, kad odą sudrėkintume. Jei oda šerpetoja, yra kiek išsausėjusi ir šiurkšti, tuomet tikrai nepakenks išgerti vandens“, – patarimais dalinasi pašnekovė.
Gydytojos teigimu, atgauti prarastą drėgmę taip pat gali padėti kraujo cirkuliaciją skatinančios priemonės – tam tikri masažai, maisto papildai su Omega 3, 9, erškėtrožėmis ar kanapių aliejumi. Svarbu atsiminti, kad vyresniame amžiuje svarbu padėti odai vartojant odos priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra keramidų, sulaikančių drėgmę ir apsaugančių nuo dehidratacijos.
„Kalbant apie chemines medžiagas, svarbiausios būtų polinesočiosios riebalų rūgštys, pavyzdžiui, linolio rūgštis. Jų kompleksas – tai svarbi keramidų sudėtis. Keramidai yra lipidų, atsakingų už drėgmę, „sukabintojai“: vaizdingai tariant, jie padaro savotišką sieną – vientisą struktūrą – neleidžiančią išgaruoti drėgmei. Minėtųjų rūgščių yra vynuogių kauliukų, sėmenų, moliūgų ir kituose augaliniuose aliejuose“, – apibendrina A. Dumbliauskienė.
Kada tepti rankas einant į lauką?
Būtina atsiminti kelias odos drėkinimo taisykles: pirma – žiemą reikėtų vengti vandens pagrindu pagamintų drėkinamųjų priemonių.
„Jei rankas patepame drėkinamuoju kremu, iš karto užtepus su juo išeiti į lauką tikrai nėra gerai. Bet mes visi skubame ir vargu, ar daugelis prisimename, kad dabar po 30 minučių eisime į lauką ir kad rankas reikia pasitepti dabar, o ne vėliau. Tokiu atveju reikėtų imti riebesnį drėkinamąjį kremą arba cold cream (šalčio kremą, jis maitina ir apsaugo odą – aut. past.), nereikia pabijoti jų naudoti rankoms, nes rankų odos taip neužkimšime, kaip galime veido odą.
Juos galima tepti ir prieš pat išeinant į lauką ir nereikės rūpintis, kad nušals tas drėkinamasis kremas“, – pataria specialistė.
Kita taisyklė, kurios vertėtų nepamiršti – vandens pagrindu pagamintas drėkinamąsias priemones naudoti nakčiai, o ryte skubant į lauką pasitepti šalčio kremu ir nebijoti jo klampios tekstūros, nes rankų odos jis neužkimš.
Labai išpopuliarėjus dezinfekcinėms priemonėms, dažnas iš namų be jų neišeina. Tačiau šios priemonės dažnai gali dirginti odą, todėl jas naudoti reiktų tik tada, kai neturime kur nusiplauti rankų.
„Jei grįžtame iš parduotuvės, tai tikrai užtenka rankas gerai nusiplauti muilu ir nereikia dezinfekcinio skysčio naudoti. Tik tuomet, kai esame aplinkoje, kur nėra sąlygų rankų plovimui, protinga naudoti dezinfekcines priemones. Juk geriau nesusirgti nei kiek pasausinti odą.
Nereikėtų pamiršti, kad odos sausumui įtakos gali turėti vitaminų ar geležies trūkumas, skydliaukės ligos, hormonų pusiausvyros sutrikimas ir kt. Tad jeigu riebesnis kremas neišsprendžia rankų sausumo, verta pagalvoti, ar ne metas kreiptis į specialistą“, – rekomenduoja pašnekovė.