Kaip anksčiau pranešė naujienų portalas tv3.lt, praėjusią savaitę vienas Markučių gyventojas pasidalino liepos 2 d. užfiksuota nuotrauka, kurioje matomas ant neštuvų nešamas žmogaus kūnas. Nors mirties priežastis dar nenustatyta, vilnietis neatmetė galimybės, jog asmuo perdozavo narkotinėmis medžiagomis.
Pirmadienį socialiniuose tinkluose plito nauji vaizdai – gyventojai vaizdo įrašuose užfiksavo kelis šalia viešojo transporto stotelių užmigusius asmenis, kurie galimai buvo apsvaigę nuo narkotinių medžiagų. Markučių rajono gyventojų grupėje „Aktyvi Markučių bendruomenė“ pasidalintame vaizdo įraše matomi du užmigę asmenis, abiejose gatvės pusėse.
Šie atvejai – tik ledkalnio viršūnė, mat Markučių gyventojai rajone plintančia narkomanija skundžiasi bent pastaruosius kelis metus. Naujienų portalas tv3.lt ir anksčiau rašė apie vis dažniau gyventojų užfiksuojamus šokiruojančius vaizdus Markučių rajone – štai praėjusiais metais internete plito vaizdo įrašas, kuriame matoma, kaip vienas narkomanas padeda susileisti švirkštą kitam, ant žemės gulinčiam narkotikų vartotojui.
Kaltina policiją, savivaldybę
Ko gero daugiausiai gyventojų kritikos susilaukia Vilniaus apskrities policija ir Vilniaus savivaldybė.
„Policijai nerūpi, nu jūs pagalvokit, kiek metų jau eina, niekas nesikeičia“, – feisbuke rašė vienas gyventojas.
„Lietuvos policija gal galėtų ką pakomentuoti? Pabandykit pasivaikščioti tarp 19-21 val. toje Subačiaus g. atkarpoje – pasijausite kaip prieš 25 metus, kai baisu būdavo Užupio rajone prasieiti“, – rašė kita gyventoja.
Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstove Julija Samorokovskaja, ši patvirtino, jog policija žino apie Markučiuose susikūrusius narkotikų platinimo taškus.
„Policijai esanti situacija Subačiaus ir gretimuose gatvėse yra žinoma. Iki šio laiko yra išaiškintas ne vienas atvejis dėl narkotinių medžiagų platinimo, pradėti ir atlikti tyrimai. Šiuo metu taip pat vykdomos policinės priemonės nusikalstamoms veikoms užkardyti ir išaiškinti“, – komentavo J. Samorokovskaja.
Visgi, dėl pradėtų ikiteisminių tyrimų, daugiau sužinoti apie policijos vykdomas veikas kol kas neįmanoma.
Dalis gyventojų skundžiasi ir kita aplinkybe – 2020 m. iš Kirtimų iškeldintu taboru. Kai kurių gyventojų nuomone, iškėlus taborą, narkotikų platintojai paplito po visą miestą.
„Kol nebuvo perkelti romai iš Kirtimų, narkomanų nebuvo. O dabar baisu ne tik vaikščioti gatvėmis, bet ir važiuoti autobusu“, – skundėsi gyventoja.
Panašią hipotezę gyventojai kėlė ir anksčiau.
„Taboro nugriovimas – puikus narkotikų pardavėjų marketingo pasiekimas. Vietoj vieno prekybos taško, dabar bus po keletą kiekvienam Vilniaus rajone. Kas pasirašė sprendimą? Savivaldybė? Policija? Kodėl niekados nėra konkrečių pavardžių žmonių, kurie padeda narkotikų platinimui?“ – dar praėjusiais metais klausė pasipiktinęs gyventojas.
Neretai gyventojai kaltina būtent romų tautybės asmenis. Vis dėlto, romų bendruomenės atstovai mano, jog tokie kaltinimai – nepagrįsti. Taip anksčiau naujienų portalui tv3.lt teigė Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopoloskaja.
„Tie kurie išsikėlė ir toliau eina narkotikų platinimo keliu – jie po kitus Vilniaus rajonus niekur neišsisklaidė, jie narkotikus platina Naujininkuose, kaip yra jau daugelį metų“ – teigė S. Novopoloskja.
Pašnekovė taip pat pabrėžė, kad suversti narkotikų platinimo problemą taborui – neteisinga.
„Man juokinga girdėti tokius gandus. Pati turiu labai skaudžių patirčių, susijusių su narkotikų platinimu. Pažinojau jaunus žmonės, kurie nė karto nebuvo tabore, bet mirė nuo narkotikų vartojimo. Yra labai paprasta pirštu rodyti į vieną pusę. Realybė tokia – naujuose rajonuose gyvena vienetai romų“ – pabrėžė S. Novopoloskaja.
O Vilniaus apskrities policijos atstovė J. Samorokovskaja anksčiau teigė, jog nors kai kurie iškeldinti romai tęsia neteisėtą veiklą, kiti bando integruotis, dalis migravo į kitas šalis, o pastaraisiais dviem metais padidėjęs bylų skaičius atitinka paklausos ir pasiūlos tendencijas.
Kitų rajonų gyventojai anksčiau skųsdavosi ir keliuose rajonuose teikiamomis žemojo slenksčio paslaugomis – į šias paslaugas įeina ir švarių švirkštų dalinimas, narkotikų vartotojams priduodant jau panaudotą švirkštą. Tokios paslaugos jau kurį laiką teikiamos Naujosios Vilnios ir Naujininkų rajonuose.
Kriminologas, Lietuvos socialinių mokslų centro teisės instituto mokslo darbuotojas Mindaugas Lankauskas teigia, jog žemojo slenksčio paslaugų teikimas neturėtų didinti nusikalstamumo, o tik mažinti grėsmės narkotikų vartotojų sveikatai.
„Tai yra įprasta, vakarietiška praktika – į sveikatą orientuotos paslaugos. Vadinčiau tai žalos mažinimu, nemanau, kad tai kaip nors didina nusikaltimų skaičių“ – teigė kriminologas.
Kriminologas: „Sprendimai yra sudėtingi“
Kriminologo M. Lankausko nuomone, gyventojų teiginiai apie po visą miestą išplitusius narkotikų platinimo taškus, matyt, turi pagrindo.
„Manau, kad yra kažkiek racijos tokiuose teiginiuose. Buvo vienas didelis centras, kalbant apie specifines medžiagas, specifinių medžiagų vartotojus. Ir jo neliko. Tie keli tūkstančiai vartotojų, jie nepradingo, dėl to, kad neliko to centro“ – komentavo M. Lankauskas.
Anot kriminologo, rajone paplitusius intraveninius narkotikus ko gero platina organizuoto nusikalstamumo grupuotės.
„Žiūrint apie kokius intraveninius narkotikus kalbame. Kalbant apie organizuotas grupes, yra tikėtina, kad yra tam tikras įsitraukimas. Ypač kalbant apie didesnių kiekių atkeliavimą į Lietuvą, apie sintetinius opioidus, kurie vartojami intraveniniu būdu. Tai gali būti ir fentanilis, karfentanilis. Arba iš visai kitos grupės – kokainas. Manau, kad su šiomis medžiagomis, organizuotos grupės tikrai yra susijusios“ – kalbėjo M. Lankauskas.
O štai kanapių vartotojai gali būti ir nesusiję su nusikalstamomis gaujomis.
„Jei kalbame apie kanapes, tai gali būti ir pavieniai augintojai, kurie kažką sau augina, draugams ar panašiai. Jeigu tai nėra dideli kiekiai, jie matyt nebus susiję su nusikalstamomis grupuotėmis.
Bet jei kalbame apie bet kokios nelegalios medžiagos didelius kiekius, tikėtina, kad tai bus vienaip ar kitaip susiję su organizuotu nusikalstamumu“ – teigė kriminologas.
Pasak M. Lankausko, sunku pasakyti, ką savivaldybė dar galėtų nuveikti, be anksčiau minėto žalos mažinimo, teikiant žemojo slenksčio paslaugas. M. Lankauskas neatmeta galimybės, jog gyventojai tiesiog nenori matyti narkotikų vartotojų, o anksčiau veikęs taboras leisdavo apsimesti, jog problema neegzistuoja.
„Sprendimas priklauso nuo to, kokio tikslo yra siekiama. Kaip suprantu iš jūsų klausimo, gyventojai nori, kad narkotikų vartojimo nesimatytų. Matyt narkotikų vartojimas jiems nesvarbu, mirtys nuo narkotikų irgi nesvarbu.
Jeigu jie nori nematyti to dalyko – geriausias sprendimas yra romų taboras, kaip jis egzistavo anksčiau. Kažkur už miesto, labai toli, niekas nemato, visiems gerai“ – juokavo kriminologas.
„Sprendimai yra sudėtingi. Visgi demokratijoje gyvename, tad nėra taip paprasta spręsti problemas. Jeigu kalbame apie kitas šalis – ir toje pačioje Vokietijoje galime pastebėti panašius vaizdus, ypač aplink stoties rajoną“ – pridūrė kriminologas.
Susilaukė ir buvusio mero reakcijos
Markučių rajone gyventojų užfiksuojami vaizdai susilaukė ir buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko dėmesio. Jis teigia, jog Markučiuose narkotikais prekiaujama visiškai atvirai.
„Šiandien susitikau su Markučių gyventojais, kurie pakvietė, nes norėjo parodyti, kaip viduryje dienos, Vilniaus centre, atvirai prekiaujama kvaišalais. Ir tiesiog tai vyksta viešai. Į Pakraščio gatvėje esamus medinukus užeina gana jauni žmonės ir po kurio laiko jau pasiremdami eina kur papuola... Per 30 minučių 4 klientai. Gyventojai skundėsi savivaldybei, Vilniaus policijai ir net generaliniam komisarui, tačiau reakcija lygi 0 (nuliui). Pakraščio gatvėje renkasi pakraščio žmonės. Tačiau, taip Vilniuje neturi būti. Laukiame policijos ir miesto tarnybų reakcijos, o kokia ji galima – surašysiu atskirais raštais. Kai daroma, viskas įmanoma“, – feisbuke rašė Artūras Zuokas.
Vilniaus miesto savivaldybės komentaras
Dėl narkotikų platinimo ir vartojimo masto Markučiuose, pasiteiravome Rasų seniūnijos seniūnės Linos Rimkevičienės. Susisiekus, ji pranešė, jog šiuo metu atostogauja ir pasiūlė kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės atstovus.
Vilniaus miesto savivaldybė praneša, jog atsižvelgiant į Markučių mikrorajono situaciją, rajone pradėtos teikti žemojo slenksčio paslaugos.
„Apie Markučių mikrorajone vyraujančią situaciją dėl priklausomybės ligomis sergančių žmonių padaugėjimo Savivaldybei žinoma. Balandžio 23 d. Savivaldybė atstovai susitiko su Markučių bendruomenę atstovaujančiais žmonėmis, išklausė gyventojų nuomonę, patirtis, tarėsi dėl galimų sprendimų situacijai gerinti.
Markučių bendruomenė pritarė, kad paraleliai policijos vykdomo darbo gali būti pradėtos teikti žemo slenksčio paslaugos, siekiant išvengti perdozavimo atvejų ir kai kuriuos asmenis nukreipti pagalbos. Diskutuota dėl tinkamiausių vietų, kur šios paslaugos galėtų būti teikiamos. Po susitikimo buvo surasta vieta, pastatyti ženklai, suderintas paslaugų teikimo laikas ir kitos aplinkybės, visa tai pakartotinai aptarta su seniūnijos darbuotojais.
Žemo slenksčio paslaugas teikianti mobili komanda Vilniuje dirba skirtinguose mikrorajonuose: Naujininkų, Naujosios Vilnios, nuo liepos 5 d. – Markučių. Vietos parenkamos ten, kur yra daugiau priklausomybės liga sergančių ir gyvenančių žmonių, siekiant užmegzti kontaktą su jais. Šių paslaugų tikslas – ne tik mažiau užsikrėtimų infekcinėmis ligomis, mažiau mirčių nuo perdozavimo, bet ir užmegztas ryšys su itin sunkiais, neieškančiais pagalbos žmonėmis, siekiant juos supažindinti su galima pagalba, motyvuoti gydytis, gauti socialines paslaugas, paramą ar kitą pagalbą. Šios paslaugos sudaromos žymiai didesnes galimybes nukreipti žmogų į sveikimą, nes ilgai sergantys priklausomybės liga žmonės dažnai ne tik netiki, kad gali pasveikti, pakeisti gyvenimo būdą, bet ir nežino, kas ir kaip jiems galėtų padėti. Žemo slenksčio paslaugos sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra reglamentuotos kaip sveikatos paslaugų integrali dalis, jau prieš kurį laiką paslaugos yra gerokai išplėstos ir apima ne tik švirkštų dalijimą. Jų metu užtikrinamas dezinfekcijos priemonių, tvarsliavos ir prezervatyvų dalijimas, konsultavimas ir informavimas, tarpininkavimas, asmens higienos paslaugos, žaizdų perrišimas, atrankinių greitųjų ŽIV tyrimų atlikimas ir kt.
Kita sutarta iniciatyva – mikrorajono švaros ir saugumo užtikrinimas. Su bendruomene sutarta, kad užterštose Markučių mikrorajono teritorijose bus organizuotas infekuotų atliekų (švirkštų, adatų) surinkimas ir utilizavimas, o komunalinių atliekų konteinerių skaičių, esančių adresu Subačiaus g. 102 / Medininkų g. planuojama sumažinti ir pastatyti juos arčiau važiuojamosios kelio dalies.
Šie veiksmai nėra vienkartiniai – su bendruomene ir Rasų seniūnija sutarta tiktis reguliariai bei toliau spręsti visus su šia problema susijusius klausimus drauge. Savivaldybė ir toliau vykdys veiksmus, vertins jų efektyvumą bei tarsis, kokie kiti galimi sprendimai dėl narkotinių medžiagų vartojimo ir platinimo mažinimo gali būti planuojami vadovaujantis tiek nacionaline, tiek tarptautine patirtimi“, – rašoma savivaldybės komentare.