Praėjusių metų pradžioje per teismo paskirtą liudijimą „Airbnb“ atstovas pateikė retą bendrovės paslėptų kamerų problemos vaizdą: per pastarąjį dešimtmetį „Airbnb“ užregistravo 35 tūkst. klientų aptarnavimo skundų, susijusių su stebėjimo įrenginiais, skelbia CNN.
Per kelias valandas trukusį parodymų davimą „Airbnb“ darbuotojas taip pat atskleidė, kad kai svečias skundžiasi dėl paslėptos kameros, bendrovė apie tai nepraneša teisėsaugos institucijoms, net jei tai susiję su vaiku. Tačiau bendrovė gali kreiptis į šeimininkus dėl skundų atlikdama vidaus tyrimus, o tai, pasak teisėsaugos ekspertų, gali trukdyti baudžiamųjų bylų tyrimams, nes įtariamiesiems suteikiama laiko sunaikinti įrodymus.
Paslėptos kameros: opi problema
Teisėsaugos institucijos iš trumpalaikės nuomos šeimininkų gavo tūkstančius vaizdų. Miegamuosiuose ir vonios kambariuose įrengtose paslėptose kamerose matyti, kaip svečiai persirenginėja, būna su vaikais ir net užsiima seksu, rodo CNN atlikta teismų ir policijos įrašų apžvalga.
„Airbnb“ atmetė CNN prašymą duoti interviu. Tačiau rašytiniame pareiškime atstovas spaudai teigė, kad skundai dėl paslėptų kamerų pasitaiko retai, tačiau kai jų pasitaiko, „imamės tinkamų, skubių veiksmų, tarp kurių gali būti ir politiką pažeidžiančių šeimininkų iš sąrašų pašalinimas“.
@guardepro As a fight attendant, I highly advise you to get this hidden camera detector.#hiddencamera #cameradetector #gps #gpstracker #safetytips #travel #airbnbfinds #hoteltips #tiktokshop ♬ original sound - SpyFinderPro
Atstovas spaudai pridūrė, kad „Airbnb“ pasitikėjimo ir saugumo politika yra pirmaujanti atostogų nuomos sektoriuje ir apima JAV gyvenančių šeimininkų ir svečių praeities patikrinimus“.
CNN nustatė, kad kai kurios „Airbnb“ reklamuojamos politikos nuostatos taikomos su didelėmis išlygomis.
Pavyzdžiui, bendrovės interneto svetainėje naudotojams nurodoma, kad jie neturėtų pasikliauti jos vykdomais praeities patikrinimais, nes jie padeda nustatyti „visus ankstesnius teistumus, seksualinių nusikaltėlių registracijas... ar kitas raudonas vėliavas“.
Ir net jei „Airbnb“ aptinka naudotojo kriminalinę praeitį, nuosprendžiai už „žmogžudystę, terorizmą, išprievartavimą ar vaikų tvirkinimą“ neužtikrina automatinio diskvalifikavimo pagal bendrovės politiką.
How to check for hidden cameras in your Airbnb,, via @TechWithMuchirihttps://t.co/aov1nsAQH8 pic.twitter.com/OQg1Md76XQ
— Tony Muchiri (@TonyMuchiri4) December 29, 2023
Aukos išgyveno tikrą siaubą
Beveik dvi dešimtys svečių praėjusiais metais teisme paliudijo, kad trumpalaikės nuomos objektuose rado stebėjimo prietaisus. Nukentėjusieji sako, kad jie gyvena baimės šešėlyje ir nerimauja, kad slapta užfiksuotos akimirkos nepradėtų plisti internete.
„Tai nėra mano socialinio draudimo numeris ar elektroninio pašto adresas. Tai mano nuogas kūnas“, – sakė viena moteris, kurios namelyje Teksase šeimininkas slapta įrašė jos lytinius santykius su vyru.
CNN tyrimas atskleidė daugybę atvejų, kai svečiai buvo slapta įrašomi, o jų privatūs vaizdai buvo saugomi ir galimai platinami internete.
Chloe LeBrument, kuri rado paslėptą kamerą įkroviklyje miegamajame „Airbnb“ nuomojamame būste Londone, pasakojo, kaip šis incidentas ją stipriai paveikė: „Esu tikra, kad daugybė žmonių išėjo iš kambario nė nenutuokdami, kad... jie buvo įrašinėjami. Jaučiausi tikrai bjauriai“.
@itvnews Are you being watched in your Airbnb? #airbnb #airbnb #hiddencamera #canada ♬ original sound - itvnews
Davidas Wyzynajtys ir jo draugė niekada nesinaudojo „Airbnb“, kol 2021 m. liepą užsisakė romantišką nakvynę savaitgaliui. Kai pora pastebėjo atokų nekilnojamojo turto objektą Teksaso Hill Country vietovėje su daugybe teigiamų atsiliepimų ir šeimininku, pelniusiu trokštamą „Airbnb“ „super šeimininko“ statusą, jie jį užsisakė.
Tačiau porai atvykus į namelį Komforte, Teksaso valstijoje, ir persirengus nakčiai, D. Wyzynajtys pastebėjo kai ką, kas jį išgąsdino: į sieną įjungta paslėpta kamera, nukreipta tiesiai į lovą.
„Tai buvo baisiausia akimirka mano gyvenime“, – prisiminė jis.
Vienas vyras, kuris buvo užfiksuotas užsiiminėjantis seksu su žmona „Airbnb“ nuomojamame būste, gavo finansinę bendrovės kompensaciją. Vyras sakė, kad pasirašydamas konfidencialumo susitarimą jautėsi „nešvariai“.
„Mums buvo užčiauptos burnos“, – sakė jis.
@nunattasha Scary betul! Khas untuk wanita. Kena standby benda ni #cameradetector #hiddencamera #spycamera #womenoftiktok ♬ Suspense, horror, piano and music box - takaya
Darbuotojų liudijimai
Sausio mėnesį CNN pradėjo bendrauti su buvusiais „Airbnb“ darbuotojais ir teirautis apie paslėptų kamerų problemas šioje industrijoje. CNN susisiekė su daugiau nei 130 buvusių darbuotojų, kurie sprendė saugos klausimus arba rūpinosi „Airbnb“ pagalbos linija. Iš 24 atsakiusiųjų beveik pusė teigė negalintys kalbėti apie savo patirtį dėl su bendrove sudarytų konfidencialumo sutarčių. Keletas sutikusių duoti interviu teigė, kad vienas dažniausių nuogąstavimų, kuriuos jie išgirdo, buvo iš svečių, kurie baiminosi, kad yra slapta įrašinėjami.
„Mes apie tai žinojome, buvo daugybė atvejų“, – sakė vienas buvęs „Airbnb“ darbuotojas, prašęs likti anonimu dėl su bendrove sudarytos konfidencialumo sutarties.
Darbuotojas, kurio komanda sprendė saugumo ir privatumo klausimus, teigė, kad paslėptos kameros buvo vienas svarbiausių grupės rūpesčių. Nepaisydama šių nuogąstavimų, bendrovė daugelį metų leido šeimininkams vykdyti vaizdo stebėjimą bendrose patalpose, jei kameros buvo atskleistos svečiams.
🧵 News of people getting spied on by hidden cameras in hotel rooms and changing rooms understandably worry people. We heard of claims of a hidden camera found in a changing room inside a mall outlet and a Chinese couple discovering one in their Airbnb homestay in Kota Kinabalu. pic.twitter.com/YUMBjnCaSk
— The Rakyat Post (@therakyatpost) December 18, 2023
Bendrovės politika ir atsakomybė
Nors viešbučiai gali būti teisiškai atsakingi už svečius, nukentėjusius jų nuosavybėje, „Airbnb“ už tai dažnai neatsako. Bendrovė kovojo prieš tokią atsakomybę teisme, teigdama, kad ji mažai kontroliuoja, kas vyksta jos nuomojamuose būstuose, nors ir gauna maždaug 17 proc. nuo kiekvieno užsakymo. Paslėptos kameros yra viena iš saugumo problemų, kurios „Airbnb“ ir kiti trumpalaikės nuomos rinkos dalyviai iš esmės nekontroliavo.
Europos Sąjungoje pradėti nauji trumpalaikės nuomos sektoriaus reglamentai, kurie reikalauja registruoti šeimininkus, dalytis duomenimis ir kontroliuoti skelbimų kokybę. Tačiau panašių federalinių reglamentų JAV nėra. Miestuose, kuriuose pavyko įvesti taisykles, kartais buvo sunku priversti „Airbnb“ jų laikytis. Trumpalaikės nuomos tinklas dažnai imasi teisinių veiksmų prieš vietos valdžios institucijas, kurios bando reguliuoti šią industriją.
„Airbnb“ nesugebėjimas apsaugoti savo svečių nuo paslėptų kamerų kelia rimtų klausimų apie bendrovės atsakomybę ir skaidrumą. Nepaisant daugybės skundų ir incidentų, bendrovė dažnai pasirenka konfidencialius susitarimus ir arbitražą, siekdama išvengti viešosios atsakomybės.
Kol kas lieka neaišku, ar nauji reglamentai ir visuomenės spaudimas privers „Airbnb“ imtis reikšmingų veiksmų šiai problemai spręsti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!