Apie retas širdies ir kraujagyslių ligas nuotolinėje diskusijoje „Retos širdies ir kraujagyslių ligos: kaip išvengti staigios mirties?“ pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Ambulatorinės kardiologijos skyriaus vedėja docentė Jūratė Barysienė ir gydytoja kardiologė Dovilė Jančauskaitė.
Šios ligos skirstomos į dvi kategorijas: „Mes retas kardiovaskulines ligas skirstome į dvi pagrindines kategorijas. Pirmos retos kardiovaskulinės ligos susiję su struktūriniais širdies pokyčiais, o antros ligos tos, kai mes nerandam širdyje struktūrinių pakitimų. Atrodo, jis turėtų būti sveikas, o staigios mirties rizika labai didelė. Kalbu apie retas elektrinės širdies sistemos ligas, dar vadinamas kanalopatijas“, – kalbėjo J. Barysienė.
Ligas svarbu atpažinti laiku
Ko gero daugelis pamena, kai 2012 metais, futbolo varžybų metu, mirė 25-erių futbolininkas. Atlikus autopsiją, sportininko širdis buvo sveika, pakitimų nematyti, tačiau po kiek laiko pasirodė publikacijos, jog vaikinas turėjo kanalopatiją. Taip laiku nenustatyta reta kardiovaskulinė liga nusinešė jaunuolio gyvybę.
Jauni žmonės retas širdies ir kraujagyslių ligas labai dažnai paveldi – net 80 procentų jaunų žmonių mirčių susiję su genetika.
Ligos simptomus svarbu atpažinti laiku, kad viskas nesibaigtų mirtimi. Priklausomai nuo to, kuriai kategorijai liga priklauso, skiriasi ir simptomai.
„Dažiausi simptomai, kuomet galima įtarti elektrinę širdies ligą, tai yra nepaaiškintos sinkopės, alpimai, ypač krūvio, fizinės veiklos metu. Stebimi pakitimai, grėsmingi ritmo sutrikimai, taip pat permušimai“, – aiškino D. Jančauskaitė.
Esant struktūrinei širdies ligai, pastebimi struktūriniai širdies pakitimai, kurie aptinkami echoskopijos metu: „Apžiūrėdami pacientą echoskopu mes matom pakitimus, tarkim, sustorėjusią širdies raumens sienelę arba vožtuvų pakitimus. Arba matom išsiplėtusią aortą ir tai jau, vėlgi, leidžia įtarti pokyčius“, – kalbėjo docentė.
Įvykus staigiam sąmonės netekimui, kamuojant širdies skausmui ar dusuliui, verta kreiptis į specialistus – tai pagrindiniai simptomai, galintys išduoti retą širdies ir kraujagyslių ligą.
„Pagrindinis simptomas – tai neaiškus sąmonės praradimas jauname amžiuje. Suprantu, yra žmonių, kurie bijo, kada iš venos yra imamas kraujas, jie „atsijungia“ tada.
Bet yra žmonių, kur stiprus, sveikas vaikas, nei iš šio, nei iš to, fizinio krūvio metu netenka sąmonės. Tai labai grėsmingas simptomas ir reikia kreiptis, tai prašosi ištyrimo dėl retos ligos.
Kitas simptomas – perplakimai, paplakimo epizodai, tai irgi labai rimtas simptomas. Skausmas širdies plote, dusulys – tai įprastiniai simptomai, kurie leidžia įtarti širdies ir kraujagyslių ligą“, – aiškino J. Barysienė.
Stresas ir fizinis krūvis išprovokuoja simptomus
Elektrinės širdies ligas dažniausiai provokuoja patiriamas stresas bei fizinis krūvis, tačiau ir esant struktūriniams širdies pokyčiams fizinio krūvio metu galite pajusti ligos simptomus.
„Dažniausiai, ypač kanalopatijas, provokuoja stresas, fizinis krūvis ir kai nustatome kanalopatiją, yra tam tikri rizikos veiksniai, kurių mes paskui rekomenduojam vengti. Tai priklauso nuo ligos.
Taip pat, jeigu yra struktūriniai širdies pakitimai, tokie kaip, pavyzdžiui, sustorėjęs širdies raumuo, kuris gali tiek stipriai sustorėti, kad gali trukdyti kraujui iš širdies ištekėti į bendrąją kraujo apytakos sistemą, tuomet fizinio krūvio metu pacientas gali jausti sunkumą krūtinėje, dusulį“, – pasakojo D. Jančauskaitė.
Tačiau yra ir kitų priežasčių, kurios gali provokuoti simptomus. Pavyzdžiui, didelis karščiavimas.
„Tų priežasčių, kurios gal provokuoti, yra pakankamai daug. Tarkim, viena iš tokių priežasčių – karščiavimas virš 38 laipsnių, kai žmogus netenka sąmonės. Sąmonės netekimas rodo, kad įvyko grėsmingas širdies ritmo sutrikimas. Taip karščiavimas sukelia aritmiją, ritmo sutrikimą, kuris sutrikdė kraujotaką ir pacientas prarado sąmonę“, – aiškino J. Barysienė.
Moterims, turinčioms širdies ir kraujagyslių ligų, po gimdymo išauga staigios mirties rizika, nes staigus vaiko verksmas gali sukelti pavojų gyvybei. „Jei žmogus serga antro ar trečio tipo ilgo Q-T sindromu, tai labai būdinga ir pavojinga moterims, ypač pogimdyminiu laikotarpiu. Po gimdymo prie vaiko turi keltis vyras, nes staigus vaiko verksmas jai gali sukelti gyvybei grėsmingą aritmiją. Ypatingai pirmus šešis mėnesius, kol nesusitvarko hormoninė sistema“, – įspėja kardiologė.
Laimei, šiuolaikinės naujovės leidžia lengviau nustatyti elektrinės širdies ligas pasitelkiant genų tyrimus: „Šiandien mes turim platų genų ištyrimo spektrą, tai mums padeda nustatyti tą patologinį geną. Kai jau turime geną, mes galime, žinodami apie ligą, paskirti gydymą, dažniausiai tai būna visapusiškas gydymas.
Skiriamos rekomendacijos gyvensenai, sportui, medikamentinis gydymas. Jeigu medikamentinis gydymas nėra pakankamai efektyvus arba jo tiesiog nėra, tai gydytojai implantuoja defibriliatorių. Jeigu įvyks staigi mirtis, jis iš karto suveiks ir paciento gyvybė bus išgelbėta“, – kalbėjo J. Barysienė.