Apie tai naujienų portalui tv3.lt pakomentavo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė.
Per kiek laiko alkoholis pasišalina iš organizmo?
Vaistininkė aiškina, jog standartinė alkoholinio gėrimo porcija turi apie 14 g gryno alkoholio, kuri iš organizmo pasišalina per maždaug 2 valandas.
O alkoholį iš organizmo greičiau pašalinti ir geriau jaustis padeda lengvas fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas, taip pat šaltas dušas, tam tikro maisto, turtingo baltymais, vitaminu C bei riebalais, ir elektrolitų vartojimas.
Pasak A. Krušnienės, stambesniems žmonėms dėl didesnio vandens kiekio organizme alkoholis pasišalina greičiau. Štai vyresniems žmonėms ir paaugliams alkoholis gali pasišalinti lėčiau dėl kitokio metabolizmo.
Taip pat, verta žinoti, kad moterims dažniausiai alkoholis pasišalina lėčiau dėl mažesnio vandens kiekio organizme ir mažesnio alkoholio dehidrogenazės fermento kiekio.
„Žinoma, alkoholio pasišalinimas iš organizmo priklauso ir nuo daugybės kitų veiksnių, pavyzdžiui, genetikos, bendros sveikatos būklės, skrandžio pilnumo (ar prieš tai kažką valgėme) ir vartojamų vaistų, kurie daro nemenką įtaką alkoholio pasišalinimo greičiui“, – priduria specialistė.
Kaip palengvinti pagirias?
Dažną rytais, po audringos nakties kamuoja pagirios: skauda galvą, pykina, jaučiamas silpnumas. Ar yra priemonių, kurios gali padėti pataisyti savijautą?
Vaistininkės teigimu, analgetikai, savo sudėtyje turintys veikliųjų medžiagų aspirino ar ibuprofeno, padės sumažinti galvos skausmą, o elektrolitų tirpalai padės atstatyti prarastus mikroelementus ir skysčius, kadangi alkoholis veikia dehidratuojančiai.
„Yra ir specialių vaistų, kurie vartojami apsinuodijus alkoholiu – pastarieji padeda alkoholiui greičiau pasišalinti su šlapimu ir sumažina bendrą alkoholio kiekį kraujyje“, – pataria A. Krušnienė.
Anot vaistininkės, yra ir natūralių būdu, kurie gali padėti palengvinti pagirias:
„Siekiant palengvinti pagirias natūraliais būdais, puikiai tiks imbierinė arbata, silpna juoda arbata su medumi, įvairių, ypač citrusinių, vaisių sultys. Natūralus vitaminas C bei gliukozė taip pat padeda greičiau skaidyti alkoholį, paskatina jo pasišalinimą kartu su šlapimu.“
Geriau jaustis gali padėti įvairūs vaisiai, pavyzdžiui, bananai, apelsinai. Naudos gali suteikti ir kiaušiniai, kuriuose yra cisteino, galinčio padėti greičiau pašalinti alkoholio toksinus, o natūralūs sultiniai ir sriubos taip pat padės susigrąžinti prarastas druskas bei skysčius.
Tam, kad ryte nereikėtų kentėti sveikatos problemų, apie tai galime pagalvoti iš anksto. Planuojant vartoti alkoholį, labai svarbu būti sočiai ir visavertiškai pavalgius, vengti rūkymo, saldžių ir gazuotų gėrimų, energetinių gėrimų, tačiau pačios svarbiausios taisyklės – riboti suvartojamų alkoholinių gėrimų kiekį, nepasiekti apsinuodijimo alkoholiu lygio ir nuolat gerti vandenį.
Galima gerti ir negazuotą mineralinį vandenį tiek prieš vartojant alkoholį, tiek jau vartojant, tiek jau po pavartojimo.
Požymiai, jog metas atsisakyti alkoholio
Vartojant alkoholinius gėrimus, svarbu juo nepiktnaudžiauti, o kokie simptomai rodo, jog alkoholio vartojote per daug ir metas jo atsisakyti arba stipriai sumažinti?
„Dažniausi požymiai, kad alkoholis neigiamai paveikė sveikatą yra:
- pasikartojantys galvos skausmai,
- besitęsiančios virškinimo problemos,
- atsiradę miego sutrikimai,
- padidėjęs kraujospūdis,
- nuolatinis nuovargis ir kepenų funkcijos sutrikimai.
Tačiau pasekmės gali būti daug rimtesnės: neribojant alkoholio vartojimo gali išsivysti tiek psichologinė, tiek fizinė priklausomybė, sutrikti smegenų, kasos, kepenų veikla, galimos įvairios lėtinės ligos, depresija, emocinis nestabilumas ir didelis bendros gyvenimo kokybės suprastėjimas“, – įspėja vaistininkė.
Dėl perteklinio alkoholio vartojimo nukenčia santykiai su šeima, draugais, prastėja darbo ir laisvalaikio kokybė. Jei jaučiama, kad alkoholis pradeda trikdyti įprastą gyvenimo ritmą ir tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – būtina kreiptis pagalbos.