Apie tai, kaip atskirti šias dvi ligas ir ką svarbu žinoti sergant kiekviena iš jų, papasakojo „ID clinic“ ir „Health Optimizing Vilnius“ klinikose dirbanti šeimos gydytoja, lektorė Agnė Misiūtė, kuri taip pat veda savo „Instagram“ profilį.
Ligų protrūkio pradžia
Su šeimos gydytoja pradėjus kalbėtis apie vis dažnesnius koronaviruso ir peršalimo atvejus, ji pasakojo, jog girdėjo apie tai, kad šiuo metu tokių atvejų padaugėjo.
Pasak jos, kalbant apie COVID-19 ligą, atrodo, tarsi liga vėl imtų grįžti į mūsų kasdienybę. Tačiau taip pat gydytoja tikino, kad tarp savo pacientų didelio ligų šuolio dar neužfiksavo.
„Apskritai, sergančiųjų koronavirusu padaugėjo, tačiau kad būtų kritinė situacija – nepastebėjau. Tai galiu pasakyti atsižvelgdama į savo kasdieninę praktiką, savo darbo aplinką, mat dažnai COVID-19 susirgusių pacientų nesulaukiu“, – pasakojo ji.
Gydytoja kalbėjo, kad visa tai gali lemti vis dar užsitęsę vasariški orai. Anot jos, dienos metu palepinanti saulė ir temperatūros stulpelių šoktelėjimas iki daugiau nei 10 laipsnių šilumos dar saugo pacientus nuo susirgimų.
Kita priežastis – stiprūs A. Misiūtės pacientų imunitetai. Gydytoja juokėsi ir sakė, jog tikisi, kad per vasarą jos pacientai spėjo juos sustiprinti.
„Tikiuosi, kad mano pacientai, prisiklausę įvairių patarimų, jau yra išmokę ir žino, kaip sustiprinti savo organizmą“, – sakė ji.
Peršalimo ir koronaviruso simptomai
Ėmus kalbėti apie dvi dažnai pasitaikančias ligas – peršalimą ir koronavirusą – šeimos gydytoja pasakojo, kad jų simptomai yra labai panašūs.
Pasak jos, peršalimo simptomus žmonės neretai ignoruoja. Pirmiausia pasireiškia sloga, gerklės skausmas ir bendras jėgų trūkumas. Vėliau jie kinta ir gali atsirasti kosulys bei pakilti temperatūra.
„Peršalimo pradžia dažnai yra palaipsninė. Ji nėra panaši į, pavyzdžiui, gripo pasireiškimą, kai liga smogia pakankamai staigiai, pakyla aukšta temperatūra ir skauda raumenis.
Koronavirusas tuo tarpu „mimikuoja“ kitas ligas. Realiai, kad ir kokias kitas peršalimo ligas bepaimtumėme, jų simptomai gali atitikti koronaviruso simptomus“, – atskleidė Agnė.
Šeimos gydytoja pridėjo, kad pastaruoju metu koronavirusas dažniausiai pasireiškia kosuliu ir temperatūra, kuri gali pakilti iki pakankamai aukštos.
Pasak jos, būna ir tokių atvejų, kuomet žmonės visai nežino, kad prasirgo koronavirusu. Visgi, iš savo praktikos gydytoja pastebi, kad pacientai, kurie registruojasi vizitui, ateina jau pasidarę COVID-19 ligos testus.
Taip pat gydytoja pridėjo, kad pasitaiko ir tokių atvejų, kai pirmiausia peršalama (gali būti bet kuris virusas), o tik vėliau susergama koronavirusu arba išryškėja konkrečios virusinės infekcijos simptomai:
„Niekas netrukdo sergant peršalimu pasigauti kitų ligų, t. y. galima turėti kelis virusus arba sergant virusine infekcija pasigaut bakteriją. Tuomet mes turime antrinę infekciją su ryškiai ir aiškiai išreikštais simptomais.
Todėl sergant vienu iš peršalimo virusų taip pat galima užsikrėsti ir koronavirusu. Taip nutinka, nes organizmas jau yra pažeidžiamas ir jis tampa ne toks atsparus ligoms.“
Kaip atskirti ligas?
Kadangi šių dviejų ligų simptomai labai panašūs, šeimos gydytoja atskleidė būdą, kaip atskirti šias dvi ligas vieną nuo kitos. Pasak jos, tai padaryti visai paprasta, o užtvirtinimui galima tai pakartoti:
„Reikia pasidaryti testą – tai tiesiausias būdas ligai nustatyti. Žinoma, reiktų suprasti ir tai, kad testas gali būti klaidingas, tad rekomenduočiau gavus neigiamą ligos atsakymą po kurio laiko vėl jį pasidaryti“.
Nepaisant to, sergama koronavirusu ar kitais peršalimo virusais, gydytoja ragino visus atkreipti dėmesį į vieną taisyklę. Pasak jos, tai leis apsaugoti aplinkinius nuo ligų.
Ji rekomendavo sergant neiti į darbą, susibūrimus ar kitus renginius, nesvarbu, koronaviruso testas yra teigiamas ar neigiamas.
„Neigiamas testo atsakymas nėra „auksinis bilietas“ visur eiti ir dalintis tuo, ką turite. Jeigu koronaviruso testo atsakymas neigiamas, tai dar nereiškia, kad neturite kitų ligų sukėlėjų – juk yra adenovirusas ir šiuo metu vykstantis kokliušo protrūkis.
Tad įvairiausių virusų ir bakterijų tikrai yra ir jų nereikėtų ignoruoti. Netgi paprastieji peršalimo virusai gali stipriai sutrikdyti įprastą gyvenimo ritmą“, – akcentavo ji.
Šeimos gydytoja ragino žmones labiau pasirūpinti savimi, skirti pakankamai laiko išsveikimui ir organizmo atsistatymui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!